Utrata płynności finansowej, grupowe zwolnienia i przerwanie bieżącej działalności operacyjnej pchnęły zarząd Hydrobudowy do ogłoszenia likwidacji. Tym samym sytuacja w grupie PBG, do której należy RAFAKO, uległa pogorszeniu.
Ubiegłotygodniowe zapowiedzi o grupowych zwolnieniach w Hydrobudowie de facto oznaczały przerwanie bieżącej działalności spółki. W efekcie 10.09.2012 zarząd Hydrobudowy powziął decyzję o zmianie stanu upadłości spółki z układowej na likwidacyjną.
Hydrobudowa była w 44,07 proc. zależna od PBG. Na decyzję zarządu Hydrobudowy wpłynęły: katastrofalna sytuacja finansowa spółki, stwierdzone przez nadzorcę sądowego spółki nieregulowanie zobowiązań finansowych firmy powstałych po dacie ogłoszenia upadłości, brak wpływów z realizacji zawartych kontraktów, stan i wartość wolnego od obciążeń majątku firmy oraz brak możliwości dalszego kontynuowania działalności produkcyjnej.
Po złożeniu przez Hydrobudowę wniosku o ogłoszenie upadłości układowej w dniu 4 czerwca kredytodawcy zaczęli wypowiadać spółce umowy. Do tego nastąpiło zajęcie jej rachunków bankowych, co zaowocowało utratą płynności finansowej.10.09.2012 kurs akcji Hydrobudowy spadł o 40 proc. do 0,03 zł za walor. Zmiana stanu upadłości Hydrobudowy na likwidacyjną pogarsza sytuację w grupie PBG, do której należy również RAFAKO.
/żet/