PBG żąda umieszczenia w zaplanowanych na 26 listopada obradach NWZ RAFAKO uchwał zmieniających statut spółki. Jakie zmiany chce przeforsować PBG? Część z nich osłabi zarząd raciborskiego zakładu.
Wiceprezesi zarządu PBG Kinga Banasz-Filipiak i Tomasz Tomczak "działając w imieniu i na rzecz spółki PBG S.A." zażądali umieszczenia w zaplanowanym na 26 listopada porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki RAFAKO podjęcia uchwał w przedmiocie zmiany Statutu Spółki i upoważnienia Rady Nadzorczej Spółki do przyjęcia tekstu jednolitego Statutu Spółki. Proponowane zmiany w statucie są niezwykle obszerne.
- reklama -
Główne zmiany dotyczą liczebności zarządu spółki i rady nadzorczej, a także sposobu ich powoływania i odwoływania. Na warsztat poszły również kompetencje władz spółki. W razie przyjęcia przez Nadzwyczajnego Walne Zgromadzenie stosownych uchwał wprowadzających zmiany w statucie spółki prerogatywy zarządu zostaną mocno ograniczone na poczet powoływanej przez Walne Zgromadzenie Rady Nadzorczej.
Zmiany w §13 statutu sprawią, że w miejsce starego zakresu liczebności zarządu określonego na 3-5 osób, zostanie wprowadzony nowy przedział 2-8 osób (1 prezes, 1-4 wiceprezesów i maks. 3 członków zarządu). W skrajnym przypadku zarząd będą mogły tworzyć zaledwie dwie osoby, co de facto znacznie wzmacnia pozycję prezesa, który w przypadku równoważności liczby głosów posiada głos decydujący. Skróceniu ulegnie również wspólna kadencja zarządu z 5 do 3 lat. Zmianie ulegnie również sposób powoływania zarządu. Dotychczasowa procedura, w której Rada Nadzorcza powoływała najpierw prezesa, a następnie, zgodnie z jego zaopiniowaniem, pozostałych członków gremium idzie w odstawkę – rada będzie posiadać pełne kompetencje w tym względzie.
Licznym modyfikacjom ulegną również kompetencje zarządu. Dotkną one m. in. konieczności uzyskania wyraźnej zgody Rady Nadzorczej na nabywanie i zbywanie nieruchomości, użytkowanie wieczyste, lub udział w nieruchomościach (dotychczas wystarczyła pozytywna opinia rady), a także inicjatywy w zwoływaniu posiedzenia Rady Nadzorczej – jeśli przewodniczący rady nie zwoła jej na wniosek członka rady lub zarządu w terminie do dwóch tygodni od złożenia wniosku, wówczas będą oni mogli zwołać ją samodzielnie (§18). Uproszczeniu ulegnie sposób podejmowania przez zarząd uchwał. W miejsce dotychczasowej wymaganej bezwzględnej większości głosów, wprowadzona zwykłą większość głosów (zmiany w ust.3 §14 statutu).
Zmiany nie ominęły również Rady Nadzorczej. Jej kadencja zostanie skrócona z pięciu do dwóch lat. Usunięto zapisy o koniecznej do odwołania rady lub jej członków przez Walne Zgromadzenie ustalonej na 3/4 ilości głosów (§17). Dodano również informację o tym, że jej członkowie powinni być niezależni. Doprecyzowano również zapisy dotyczące odwoływania członków rady – teraz po odwołaniu przewodniczącego, zastępcy lub sekretarza, nie będą oni tracili mandatu członka rady (§18). Co niezwykle ważne, zmiany w §21 określają kompetencje nadzoru rady nad "wszystkimi dziedzinami działalności" spółki, nie wyłączając z nich udzielania zgody na działania zarządu zmierzające do zaciągnięcia zobowiązań lub dokonywania rozporządzeń o wartości równej lub przekraczającej 5 mln zł (§21).
Modyfikacje w §25 dopuszczą możliwość zwołania Walnego Zgromadzenia spółki nie tylko w jej siedzibie, ale również w Warszawie, Wysogotowie lub Poznaniu. Akcjonariusze będą mogli również uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu spółki przez pełnomocników lub poprzez wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej, jednakże w tym ostatnim wypadku każdorazowo decyzję w tej sprawie będzie musiał podjąć zarząd. Zabieranie głosu i głosowanie w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu będzie możliwe tylko osobiście lub przez pełnomocnika (§30).
Jedna z najważniejszych zmian dotyczy sytuacji przewidzianej w art. 397 Kodeksu spółek handlowych sytuacji, w której powinna zostać podjęta decyzja o dalszej egzystencji spółki. Kodeks nie precyzuje przy jakim stosunku głosów (większości) powinna zapaść decyzja o rozwiązaniu spółki. Poprzedni statut ustalał, że większość ta powinna wynosić 3/4 głosów. PBG proponuje, aby ten zapis został usunięty ze Statutu Spółki
RAFAKO S.A. PBG zamierza również wprowadzić do statutu RAFAKO zapisy mówiące o tym, że spółka może prowadzić zakłady, oddziały i inne jednostki organizacyjne, zakładać i przystępować do innych spółek w kraju i zagranicą, a także uczestniczyć w przedsięwzięciach wspólnych innych umowach i powiązaniach gospodarczych.
/żet/
Czytaj również artykuły: M. Maćkowiak z PBG: synergia wielce korzystna dla RAFAKO, Prezydent martwi się o Rafako, Wiśniewski: Różacki inżynierem, a nie ekspertem biznesowym i wiele innych z kategorii RAFAKO>>>.
- reklama -