Ksiądz Ignacy Stuchly urodził się w Bolesławiu 14 grudnia 1869 roku. Zmarł w wieku 83 lat w areszcie domowym w Lukovej na Morawach w Czechosłowacji, mając opinię świętego.
Młodość Ignacy spędził w rodzinnym Bolesławiu, pobierając naukę w Katolickiej Szkole Podstawowej. Nauczycielem w tym czasie był Jan Kolibaj, który na lekcjach śpiewu grał na skrzypcach i uczył pieśni po morawsku. Jako młodzieniec aktywnie uczestniczył w życiu parafialnym, chętnie uczęszczał na roraty do kościoła w odległym Piszczu. Już od młodych lat zawierzał swoje życie Matce Bożej i do końca był jej wierny. Mocno związany z Morawską Ziemią i Matką Bożą uczestniczył w licznych pielgrzymkach ku jej czci. Takim najbliższym miejscem kultu maryjnego, do którego zmierzał była morawska Hrabyń-wieś położona między miastami Opawą, a Ostrawą obecnie w Czechach. Tam też uczestniczył w sierpniowych odpustach ku czci Matki Bożej Hrabyńskiej. Ulubioną pieśnią maryjną ks. Ignacego Stuchly, która towarzyszyła mu przez całe życie, i którą śpiewał przy różnych okazjach była: Okraso moravske zemĕ. Tekst tej pieśni można jeszcze obecnie znaleźć w niejednej zachowanej książeczce zwanej Kancenál Pro Lid Moravský v býv.pruské části arcidiecése olomucké.
Na co dzień pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Rodzice wiązali z nim duże nadzieje, widzieli w nim następcę, ale on wybrał inną drogę, poszedł za głosem Boga. Wstąpił do Zgromadzenia Salezjanów we Włoszech 29 września 1896 roku.
Ks. Ignacy Stuchly pochodził z rodziny, która wydała na świat wielu księży. Czytaj również artykuł: Księżowski klan Stuchlych z Bolesławia.
(…) muszę podziękować ks. Ignacemu Stuchly, że wybudował piękne kościoły i domy salezjańskie i pochodzi z małej wioski Bolesław, która graniczy z Czechosłowacją. (…) ks. Jan Bosko założył zakon salezjanów. U nas w Czechosłowacji jest ks. Ignacy Stychly, który już tu na ziemi jest człowiekiem świętym, a po śmierci będzie wyniesiony na ołtarze ale to długo będzie jeszcze trwało (…).
Ksiądz Ignacy Stuchly zmarł w wieku 83 lat w areszcie domowym w Lukovej na Morawach w Czechosłowacji, mając opinię świętego. Pochowany został 22 stycznia 1953 roku we Frysztaku. W wyniku kilkudziesięcioletnich starań czeskich salezjanów 1 lutego 1989 roku w Rzymie ks. Ignacy Stuchly został ogłoszony Sługą Bożym.
Grób ks. Ignacego Stuchly we Frysztaku. Czytaj więcej na temat rodziny Stuchlych w artykule: Księżowski klan Stuchlych z Bolesławia.
Wszechmogący wieczny Boże,
pełen miłosierdzia dla swoich dzieci,
Ty wiodłeś swego wiernego sługę Ignacego,
aby już tu na ziemi swoją miłością i pokorą,
modlitwą i gorliwością pomagał
zwłaszcza młodzieży
na nowo odnaleźć drogę do Chrystusowego Kościoła.
Spraw aby cieszył się on czcią i chwałą ołtarzy,
nam natomiast dopomóż
do naśladowania go
w modlitwie i postępowaniu,
abyśmy przez to dopomogli w moralnym i duchowym
odrodzeniu ludzi wokół nas.
Za pośrednictwem Twego sługi Ignacego
racz wysłuchać naszej prośby, którą Tobie
przedkładamy
i użycz nam swojej łaski, aby…
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.
Maryjo, Wspomożenie chrześcijan, módl się za nami.
(Rzym, 1 luty 1989roku.)
Na spotkaniu promującym monografię "Bolesław – wieś na pograniczu polsko-czeskim" pojawiło się 150 osób – zobacz zdjęcia.
Wielu przodków i krewnych Ignacego Stuchly wstąpiło do stanu kapłańskiego, m. in. ks. Józef Stuchly (na zdj. pomnik jego i jego matki w Zakrzowie, gdzie był proboszczem ).
Ksiądz Ignacy Stuchly zapamiętany został przez najstarszych mieszkańców jako duchowny mający zaskakujące spostrzeżenia. Stwierdzał m. in. Kochajcie się, radujcie się i nie bójcie się. Nie ci będą świętymi, co po pielgrzymkach jeżdżą.
Na zadawane pytania z pozoru kłopotliwe dla pytającego, odpowiadał krótko i stanowczo. Zapytany o to, ile Mszy św. należy odprawić o spokój duszy, skwitował: Jedna Msza św. pobożnie odprawiona, wybawi duszę. Poproszony, aby rozwiał wątpliwości dotyczące przestrzegania wierzeń dotyczących na przykład zakazu wychodzenia z domu położnicom, odpowiadał: W Piśmie Świętym nic o tym nie piszą.
Polecamy również:
Promocja monografii wsi Bolesław – cz. 1 Opublikowane przez raciborz_com_pl
Promocja monografii wsi Bolesław – cz. 2 Opublikowane przez raciborz_com_pl