Owocna wymiana doświadczeń pomiędzy PWSZ i UO

Współpraca z Uniwersytetem Ostrawskim w ramach Programu Erasmus trwa już cztery lata. Umowy bilateralne obejmują współpracę w dziedzinach filologii i sztuki, a wykładowcy często korzystają z możliwości, jakie oferuje program wyjeżdżając na tzw. Staf Teaching Assignment.

W październiku ubiegłego roku mieliśmy okazję gościć dwoje pracowników administracyjnych Uniwersytetu Ostrawskiego w ramach Staf Training. Odwiedzili nas: Ing. Karina Draberova, Koordynator Uczelniany Programu Erasmus UO oraz Mgr. Rostislav Miarka, pracownik biura projektów unijnych. Przez cały tydzień nasi goście obserwowali codzienną pracę Działu Promocji i Współpracy z Zagranicą, wymieniali się doświadczeniami oraz w miarę możliwości realizowali działania. W wolnym czasie zwiedzali Racibórz – Zamek Piastowski, Arboretum Bramy Morawskiej, a także Muzeum Horroru w Wojnowicach. Kilka tygodni po zakończeniu pobytu pracownicy Działu Promocji i Współpracy z Zagranicą otrzymali zaproszenie od Prorektora Uniwersytetu Ostrawskiego do złożenia rewizyty. W listopadzie Koordynator Programu Erasmus, mgr inż. Krzysztof Fedyn oraz pracownice Działu Promocji i Współpracy z Zagranicą – mgr Joanna Białas i mgr Katarzyna Kasowska pojechali na tygodniowe stypendium do Ostrawy. Tym razem Karina Draberova oraz Rostislav Miarka byli opiekunami ze strony goszczącej.

- reklama -

W Ostrawie w tym czasie odbywał się tzw. dzień Erasmusa. Praktyka, którą postanowiliśmy wdrożyć w nasz plan działań, być może przy zaproszeniu zagranicznych studentów. W tym dniu wyjeżdżający stypendyści programu opowiadali o swoich przeżyciach na stypendium w różnych krajach Unii Europejskiej. Prezentacje multimedialne przeplatane anegdotami i ciekawostkami miały na celu zachęcić jak największą liczbę studentów do skorzystania z możliwości, jakie oferuje program. W wydarzeniu uczestniczyło wielu studentów pierwszego roku, dzięki czemu poznali podstawowe założenia programu i z pewnością zainteresowali się możliwością wyjazdu. Po zakończonych prezentacjach wszyscy mogli spróbować specjałów kuchni greckiej, francuskiej, węgierskiej czy niemieckiej. Całość przedsięwzięcia połączona była z konkursem na najlepsze zdjęcie zrobione podczas pobytu na stypendium.

Każdy mógł zagłosować na fotografe rozwieszone wokoło. Odwiedziliśmy wydziały Uniwersytetu Ostrawskiego w celu przedłużenia ważności umów bilateralnych. Pojawił się pomysł współpracy w dziedzinie wychowania fzycznego, obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy dotyczącej tego obszaru. Podobnie jak wcześniej pracownicy Uniwersytetu Ostrawskiego, tak teraz my mogliśmy obserwować pracę naszych zagranicznych kolegów, szukać dzięki nim nowych rozwiązań, wymieniać się doświadczeniami i pomysłami. Zapoznaliśmy się z metodami promowania się ostrawskiej uczelni oraz sposobami współpracy w tym zakresie z lokalnymi mediami. Zapoznaliśmy się ze strukturą i sposobem funkcjonowania uczelni. W biurze projektów unijnych omówione zostały możliwości wspólnego aplikowania o granty. Nie brakowało również rozrywkowego aspektu wyjazdu.

Dzięki uprzejmości naszych zagranicznych kolegów zwiedziliśmy między innymi ostrawskie Miasto Miniatur, Zamek oraz Muzeum, na które składa się szyb wydobywczy kopalni Hlubina, koksownia oraz huta żelaza. Wszystkich zainteresowanych gorąco zachęcamy do wyjazdów na stypendia w ramach programu Erasmus. Podróże kształcą same w sobie, a w połączeniu z szkoleniowym aspektem całego wyjazdu, niewątpliwie wzbogacają doświadczenie i umiejętności.

 

 

 Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 9 (58) /  grudzień 2012

 

           Czytaj pełne wydanie

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj