Warunki aerosanitarno nadal niekorzystne

Służby zarządzania kryzysowego ostrzegają przed niekorzystnymi warunkami aerosanitarnymi, który będą utrzymywać się w przeciągu najbliższych dni. Prognoza na weekend (25-27.01.2013).

Z-ca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska dr Jerzy Kopczyk informuje o warunkach aerosanitarnych, które będą panować w najbliższych dniach:

- reklama -

W dniu 25.01.2013 (piątek) jesteśmy pod wpływem wyżu barycznego z centrum nad rejonem Danii. Z północnego-wschodu napływa do nas mroźne kontynentalne powietrze. W dzień zachmurzenie duże. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -7 ºC do -4ºC, na szczytach Beskidów od -10 ºC do -8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, z kierunków wschodnich.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza w województwie śląskim będzie zdecydowanie niekorzystna. W obszarach zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu mogą przez dłuższe okresy występować wysokie i bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, o wartościach wielokrotnie przekraczających progowy poziom 50 µg/m3. Najbardziej narażone na wysokie stężenia pyłu zawieszonego są: kotlina żywiecka i pogórze bielsko-cieszyńskie, a także tereny aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz aglomeracji górnośląskiej. W kotlinie żywieckiej i na pogórzu beskidzkim oraz lokalnie w aglomeracji górnośląskiej, możliwe będą przekroczenia średniodobowego progowego stężenia dwutlenku siarki (125 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych substancji będą układały się w obrębie swych dopuszczalnych, choć wyższych niż zazwyczaj średnich wartości 1-godzinnych.

(…)

W dniu 26.01.2013 (sobota) centrum wyżu przemieści się znad Bałtyku ku zachodniej Rosji, co powinno skutkować napływem nieco mniej mroźnego powietrza z południowego-wschodu. W dzień zachmurzenie umiarkowane. Miejscami zamglenia, lokalnie mgły osadzające szadź, ograniczające widzialność od 300 do 3000 metrów. Temperatura maksymalna około -9°C, na szczytach Beskidów od -10 ºC do -8°C. Wiatr słaby, wschodni. Wysoko w górach wiatr okresami umiarkowany, południowo-wschodni.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie będą nadal bardzo niekorzystne, z możliwością ich dalszego pogarszania. Na terenach aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, aglomeracji górnośląskiej, a także w kotlinie żywieckiej i na Podbeskidziu, będą występowały bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, okresowo przekraczające poziom ostrzegawczy 200 µg/m3. W kotlinie żywieckiej i na pogórzu beskidzkim oraz lokalnie w aglomeracji górnośląskiej, możliwe będą przekroczenia średniodobowego progowego stężenia dwutlenku siarki (125 µg/m3). Poziomy dopuszczalnych stężeń pozostałych mierzonych zanieczyszczeń mogą być nieco wyższe od występujących w poprzedniej dobie.

W dniu 27.01.2013 (niedziela) pogodę będzie kształtował obszar podwyższonego słabo-gradientowego ciśnienia atmosferycznego, związanego z rozległym wyżem wschodnioeuropejskim. Napływać będzie mroźne powietrze kontynentalne z południowego-wschodu, a późnej z południa. Przez całą dobę temperatura powietrza o ujemnych wartościach w zakresie do -17ºC w nocy. Zachmurzenie umiarkowane i małe, bez opadów, na ogół słaby wiatr.

W związku z powyższym  Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że….

Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
1.osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
2.osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego – takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to:
unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym,
rezygnacja ze spacerów z dziećmi,
unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia,
pozostanie w pomieszczeniach osób z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mającymi trudności z oddychaniem.

Ponadto zaleca się ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych.

/żet/

——————————————————————————————————————– 

Polecamy również:

Stężenie pyłu w powietrzu przekroczyło stan alarmowy!

Stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na stacji pomiarowej w Wodzisławiu przekroczyło dopuszczalne normy o 434%. Niewiele lepiej jest w Rybniku. Służby zalecają, by dzieci, osoby chore i starsze pozostały w domach.

Lodowisko na drogach. Dziesiątki kolizji. Służby ostrzegają

Służby ostrzegają przed marznącymi opadami, których skutki – gołoledź – doskwierają i będą doskwierać kierowcom. Lód pokrył raciborskie drogi i chodniki – zdjęcia. Apeluje również straż miejska…

 

Czad znów zaatakował. 11-latka w szpitalu

Jedna osoba trafiła do szpitala w wyniku podtrucia tlenkiem węgla. Czad ulatniał się w jednym z mieszkań przy ulicy Ludwika w Raciborzu. Na miejsce wezwano pogotowie, straż pożarną oraz pogotowie gazowe.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

———————————————————————————————————————

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj