Dobrym pomysłem jest planowanie wizyty wcześniej lub korzystanie z komunikacji miejskiej, aby uniknąć korków i problemów z parkowaniem.
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wiążą się ze zwiększoną liczbą osób odwiedzających cmentarze i intensywnym ruchem na drogach. Warto pamiętać o pilnowaniu osobistych rzeczy, ponieważ zatłoczone miejsca przyciągają kieszonkowców. Policja zaleca też zachowanie czujności przy przejściach dla pieszych oraz w pobliżu nekropolii, gdzie ruch pieszy jest wzmożony.
Policja przypomina, że są osoby, które w zbliżającym się czasie będą chciały wykorzystać roztargnienie i brak uwagi jako okazję do kradzieży. – Wybierając się na cmentarze, nie zabieramy ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. Jeśli już ktoś zdecyduje się jednak na ich zabranie, nie trzymamy ich w łatwo dostępnej torebce czy saszetce. Złodzieje szczególnie często wykorzystują tłok i nasze roztargnienie. Na terenie cmentarzy „kieszonkowcy” obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki i oddalające się np. w celu nabrania wody. Ta chwila wystarczy, aby dokonać kradzieży. Dlatego też, gdy chociażby na chwilę oddalacie się państwo, zabierajcie ze sobą swoją własność. Jeżeli odwiedzamy cmentarz wspólnie z rodziną, pozostawione rzeczy powierzamy opiece jednej z tych osób. Apelujemy również, aby w samochodach w miejscach widocznych nie pozostawiać wartościowych przedmiotów. Zwiększa to ryzyko włamania do naszego pojazdu – ostrzegają raciborscy policjanci.
Mundurowi przypominają, że niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. – Kierowcy powinni liczyć się nie tylko ze wzmożonymi kontrolami trzeźwości, ale przede wszystkim mieć świadomość, że nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na nasze reakcje i zdolność kierowania pojazdem – podkreślają. Należy zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe – w tych dniach w wielu miejscach może pojawić się nowe oznakowanie. W przypadku, gdy w rejonie cmentarza ruchem kierować będą policjanci, należy w pierwszej kolejności stosować się do ich poleceń. Z kolei będąc pieszym, należy korzystać z chodników, a w wypadku ich braku – z poboczy. Przed wejściem na jezdnię trzeba zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Odblaski na odzieży wierzchniej po zmroku to nie tylko obowiązek pieszego poza obszarem niezabudowanym. Dbając o własne bezpieczeństwo, szczególnie w porze jesienno–zimowej, nośmy elementy odblaskowe poprawiające nasze bezpieczeństwo po zmroku.
Dobrym pomysłem jest planowanie wizyty wcześniej lub korzystanie z komunikacji miejskiej, aby uniknąć korków i problemów z parkowaniem.
Czytaj także: Racibórz: Zmiana organizacji ruchu i kursowanie autobusów 1 listopada
oprac. /kp/