Skwer Pieczki: koncepcja nr 3 najlepsza

Po konsultacjach społecznych wybrano koncepcję przebudowy fontanny na skwerze im. ks. Stefana Pieczki. Zdaniem większości najlepszą jest opcja z siatka prostopadłościanów o nieregularnej długości boków.

Przypomnijmy, 6 lutego odbyła się prezentacja czterech koncepcji przebudowy fontanny na skwerze im. Księdza Prałata Stefana Pieczki. Koncepcje nowego zagospodarowania skweru zaprezentował Jacek Hajkowski z Pracowni Architektury „ARCHITEC”. W zorganizowanym w urzędzie spotkaniu udział wzięli mieszkańcy miasta, radni oraz dziennikarze. Po przeprowadzonej przez projektanta prezentacji oraz po analizie dyskusji, jaka wywiązała się po prezentacji, ostatecznie do realizacji wybrano koncepcję nr 3.

- reklama -

 

 

Koncepcja porządkuje przestrzeń skweru za pomocą siatki pasów w nawierzchni. Jest to siatka prostokąta. Pola siatki mają różne gabaryty o powierzchni utwardzonej lub są trawnikami (pasy z kostki bazaltowej lub porfirowej, pola pomiędzy pasami z płyt granitowych promieniowanych i kostki granitowej, dno fontanny z płyt granitowych niebieskich). Fontanna składa się z trzech części – mieszczą się one wewnątrz istniejącej niecki. Od strony ul. Nowej zlokalizowano nieckę położoną najwyżej, a woda spływa do środkowej części kaskadą. Na jej dnie umieszczono niskie, obfite tryskacze, które mocno wzburzają wodę. Jest ona ograniczona niskim murkiem do siedzenia. Niecka środkowa z mostkiem przebiegającym w pobliżu kaskady, jest posadowiona niżej i możliwe jest wejście do niej po stopniach. Nie ma w niej tryskaczy, stanowi rodzaj brodzika. Trzecim elementem jest placyk z wodą. W posadzce zamontowane będą dysze wysokich tryskaczy, działające okresowo, a woda odpływa szczelinami w posadzce do zbiornika przelewowego. Maszynownia fontanny zlokalizowana będzie pod nawierzchnią pieszą. Efekty wodne są sterowane w zależności od ruchu ludzi przy nich.

 

Dodatkowo zlecono do uwzględnienia na etapie projektu:

1. przewidzieć remont istniejącego muru kościelnego,

2. zaprojektować na terenie skweru plac ze stolikami i siedziskami, będący miejscem sprzyjającym spotkaniom czy w razie potrzeby skorzystaniu z komputera (podobnie jak w koncepcji nr 2),

3. siedziska należy przewidzieć jako ławki z oparciami oraz jako miejsca (gniazda) dla małej grupy osób (nowoczesne, indywidualnie zaprojektowane),

4. elementy małej architektury jak: oświetlenie terenu, kosze na śmieci, stojaki na rowery zaprojektować jako nowoczesne, komponujące się z całością zagospodarowania,

5. tereny zielone (trawniki-płyty trawnikowe) zaprojektować w taki sposób, aby była możliwość ich użytkowania (rozłożenia kocy, leżaków itp.).

 

/ps/

- reklama -

8 KOMENTARZE

  1. I tym to sposobem Pinokio będzie miał kolejny pomnik swej działalności, którym będzie się mógł chwalić i mówić, że to społeczerństwo tak chciało.

  2. Podobny „placyk z wodą – w posadzce zamontowane dysze tryskaczy” jest w nowej nadmorskiej dzielnicy w Świnoujściu.
    Biega i pluska się po nim dzieciarnia. Dwa lata temu byłem świadkiem jak dziecko upadło na śliskim marmurze i musiało interweniować pogotowie ratunkowe. Tak, że fajne, ale bardzo niebezpieczne. Proponuję zrezygnować z tego elementu !

  3. Większość osób na konsultacjach jak i na forach wskazywała wyraźnie na koncepcję 1 a nie 3. Tyle w kontekście konsultacji społecznych. Dramatu nie ma, bo główna różnica między nimi to układ kostek nawierzchni. Przyjęto wariant bardziej konserwatywny ale myślę, że się sprawdzi. Budować. Tylko dlaczego ma to się odbyć w środku lata, kiedy obiekt jest najbardziej potrzebny i frekwencjonowany?

  4. Panie Klima, jadąc autem można ulec wypadkowi. Sam widziałem wiele miejsc gdzie doszło do wypadków i stłuczek. Proponuję zrezygnować z aut! – Mniej więcej taka jest Pana prowincjonalna logika i tok myślenia.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj