By było nas więcej, raciborzan…

92 cudzoziemców ubiegało się w ub. roku o zamieszkanie w Raciborzu. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy i Indii, ale byli też np. Indonezji czy Kenii. Na Racibórz zdecydowało się również pięcioro Amerykanów.

W Raciborzu od lat systematycznie ubywa mieszkańców, a narzekanie że (zwłaszcza) młodzi uciekają z tego miasta jest tak powszechne, że mało kto zwraca już na nie uwagę. Sposobem na spadek populacji raciborzan może być napływ cudzoziemców. Jak wynika ze sprawozdania Śląskiego Oddziału Straży Granicznej za 2012 rok, Racibórz jako miejsce zamieszkania (czasowego bądź stałego) wybrała wcale niemała grupa 92 osób, które wystąpiły ze stosownymi wnioskami do wojewody śląskiego. 1/3 tej grupy stanowią Ukraińcy (31 osób). W dalszej kolejności o bycie raciborzaninem ubiegali się obywatele Indii (16 osób), Turcji (9), Niemiec i USA (po 5), Białorusi (4) i Kambodży (3). Po dwie osoby pochodziły z Czech, Chorwacji i Kazachstanu, zaś po jednej – Z Syrii, Indonezji, Tunezji, Egiptu, Dominikany, Kenii, Togo, Libanu, Chin, Maroka, Jordanii, Gwinei Równikowej oraz Nigerii.

- reklama -

 

– Są to osoby które w ubiegłym roku przyjechały do Raciborza bądź mieszkały tu już jakiś czas, ale kończyło im się prawo pobytu. Wojewoda z reguły wydaje pozytywne decyzje na takie wnioski. Wielu z tych ludzi zostaje tu na stałe – tłumaczy Daniel Bartusik, rzecznik prasowy ŚOSG.

 

Śląski Oddział Straży Granicznej ze względu na posiadane doświadczenie oraz z uwagi na charakter pełnionej służby oferuje raciborskim urzędom pomoc w weryfikacji autentyczności dokumentów potwierdzających tożsamość cudzoziemców. Na podstawie tych danych tworzona jest tzw. "mapa cudzoziemców", wykorzystywana na wszystkich poziomach działalności służbowej straży (strategicznym, operacyjnym i taktycznym). Zgodnie z mapą za 2012 rok ŚOSG podaje dane dotyczące cudzoziemców przebywających w Raciborzu:

 

– 59 cudzoziemców zameldowanych na terenie miasta Racibórz, w tym 32 na pobyt stały i 27 na pobyt czasowy.

 

– 8 małżeństw zawartych przez cudzoziemców w Urzędzie Stanu Cywilnego w Raciborzu

 

– 48 zaproszeń zarejestrowanych w urzędzie wojewódzkim dla cudzoziemców na pobyt w Raciborzu.

 

– 889 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy na terytorium RP zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu

 

– 12 zezwoleń na pracę w Raciborzu wydanych przez wojewodę

 

– 3 cudzoziemców podjęło naukę w PWSZ w Raciborzu.

 

/ps/

 

 ————————————————

 

patrz także:

 

W 2012 r. straż miejska ujawniła  przy użyciu monitoringu 286 zdarzeń. 2 z nich miały charakter przestępstwa, reszta to głównie wykroczenia. Liczba wykrytych zdarzeń jest blisko 50% mniejsza niż w 2011, kiedy to było ich prawie 500.

 

749 mandatów na ponad 74 tys. zł wystawiła w 2012 roku raciborska straż miejska . Najczęściej strażnicy karali za złe parkowanie i raczenie się trunkami pod chmurką. W 59 przypadkach interwencja kończyła się wnioskiem do sądu.

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. A ja jestem ciekawa w jaki sposób pan Len zapewnia zaplecze socjalne tym obcokrajowcom w Raciborzu? Skoro nie potrafi zapewnić go rodowitym raciborzanom, to co dopiero jeśli chodzi o tych, z zagranicy. I jeszcze interesuje mnie co to za obcokrajowcy? Chodzi o Niemcó, którzy wybyli z Poslki na roboty i teraz wracają czy o kogo? Proszę o odpowiedź.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj