Krystyna Klimaszewska prosi prezydenta by dał więźniom pracę

Zatrudnianie więźniów może przynieść miastu korzyści ekonomiczne oraz psychologiczno – resocjalizujące. Problemem wg prezydenta jest to, że na wolności chętnych do pracy nie brakuje, a więźniowie nie chcą pracować za darmo.

Jak wspomniała radna w interpelacji wygłoszonej w trakcie ostatniej sesji rada miasta, w procesie resocjalizacji praca jest jednym z najistotniejszych elementów, a nieodpłatne zatrudnienie na rzecz lokalnego środowiska zyskać może pozytywny odbiór społeczny. Mogą pracować np. przy różnego rodzaju pracach porządkowych. Działania takie sprawdzają się w praktyce w innych miastach.

- reklama -

 

W raciborskim więzieniu realizowane są projekty aktywizujące więźniów, przygotowujące ich do życia na wolności po zakończeniu odbywania kary. Skazani często dysponują niezłym fachem lub w więzieniu go zdobywają. – Można pokusić się o skorzystanie z potencjału jaki posiadają. Już pracują np. przy oprawianiu książek w bibliotekach – Są chętni, należy tylko zapewnić im odzież oraz narzędzia – zachęcała radna.

 

Miasto po konsultacjach z sądem rejonowym korzysta czasem z pracy skazanych. Więźniowie wykonują prace na rzecz Przedsiębiorstwa Komunalnego, OSiR-u, czasem którejś ze szkół. Ich zakres jest jednak znacznie ograniczony. – Największą przeszkodą w zatrudnianiu skazanych jest fakt, iż do prac takich jak sprzątanie, zamiatanie czy grabienie są tysiące chętnych rąk, niekoniecznie z zakładu karnego. A minęły już czasy gdy więźniowie pracowali za darmo – odparł prezydent, niemniej obiecał rozważyć poszerzenie zakresu współpracy z więzieniem, jak tylko wpłyną ze strony jego dyrekcji konkretne propozycje.

 

/ps/

 

 ———————————————

 

zobacz czym jeszcze radni zajmowali się na marcowej sesji:

 

R. Frączek: Nie dla Koziołka Matołka!

– Jestem zszokowany! Z początku myślałem, że to żart, ale niestety to prawda. Ośmieszamy się jako rada – radny Frączek protestuje przeciwko pomysłowi nadania przedszkolu w Markowicach imienia Kozioła Matołka.

 

 

 

Wacławczyk mówił o przecięciu Bożka, ale ten trafi do parku

Choć w ostatnim momencie radny Wacławczyk wspomniał jeszcze o propozycji, by Arka Bożka przepołowić i eksponować jedynie popiersie, rada ostatecznie zadecydowała gdzie trafi pomnik działacza z Markowic.

 

 

 

Prochy w szkołach i głośny sąsiad – radni pytają komendanta

Jak poradzić sobie z sąsiadem – imprezowiczem, czy fotoradary powodują zwiększenie bezpieczeństwa ruchu i narkotyki w raciborskich liceach oraz PWSZ – to niektóre z pytań zadanych szefowi policji przez radnych miejskich.

 

- reklama -

8 KOMENTARZE

  1. hehe, dobre. ale w sumie, tak na poważnie, to klimaszewska jest chyba nienormalna. normalni, prawi ludzie nie mogą znaleźć pracy w miescie, a ona chce żeby tą, która jest – oddać kryminalistą. nie do pomyslenia!

  2. Oj, nieładnie „do..”. wiesz cio to jest praca niodpłatna?? z tego co wiem, to o taką pracę chodziło radnej. I bardzo dobrze. Więźniowie teraz są pod ochroną, lepiej karmieni jak pacjenci w szpitalu i ludzie w normalych domach. Do pracy ich nagonić przydałoby się, niech coś robią pożytecznego.

  3. Grzecznie spytam przedmówcę, skąd ma takie wiadomości jakoby miała to być praca nieodpłatna? Osobiście nie znalazłam takiej informacji w artykule, może się gdzieś przede mną schowała a może też informacja taka jest, ale w innym źródle? Szczerze mówiąc to wątpię by więzień, który- jak do „…” wspomniał – w więzieniu ma lepsze warunki jak niejeden z porządnych obywateli w domu, pokusiłby się o pracę za free. Nie oszukujmy się, skoro tak łatwo im przyszło pójście na łatwiznę i okradanie, oszukiwanie itp. ludzi uczciwie pracujących czy w ogóle uczciwych, to w więzieniu mieliby nagle doznać olśnienia do tego stopnia, by odwdzięczyć się społeczeństwu uczciwą pracą bez korzyści własnych? Przecież w celi nie muszą martwić się o tak prozaiczne problemy jak opłaty za mieszkanie, media, raty, o to co do gara włożyć by wyszło w mairę tanio a pożywnie… Fakt faktem notatka w papierach o pobycie w więzieniu nie pomaga w życiu, ale o takich konsekwencjach trzeba było myśleć wcześniej. Wierzę w transformację ludzką, ale nie w cuda…i naturalnie nie każdy musi się zgadzać z moim spojrzeniem na sprawę.

  4. cytat” a nieodpłatne zatrudnienie na rzecz lokalnego środowiska zyskać może pozytywny odbiór społeczny” . inne artykuły na temat realizowania przez więźniów korepetycji z matematyki – bezpłatnie .

  5. Za kasę ?? łopata i kopać rowy za michę zupy . A jak nie wyrobi normy to pałą i w łeb jak u ruskich albo USA . Takie sr… sie z garusami . Matko Boska takie pieprzenie o tych biednych i niewinnych w kiciu

  6. No racja, już to widzę, jak nasi więźniowie z zakładu o zaostrzonym rygorze grzecznie zbierają liście w parkach, przy okazji gwałcąc, uciekając i wzbudzając bijatyki. Co za poroniony pomysł. Chociaż może pani Klimaszewska-pielęgniarka szykuje sobie w ten sposób dodatkowy dyżur w szpitalu.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj