Podczas nadzoru archeologicznego prowadzonego przez pracowników Muzeum w Raciborzu przy pogłębianiu piwnic budynku Raciborskiego Centrum Kultury natrafiono na zbudowany z cegieł gotyckich mur.
Po oczyszczeniu jego korony okazało się, że jest on widoczny na odcinku o długości 13 m i przebiega na linii wschód-zachód. Po stronie północnej muru założono wykop badawczy, który pokazał, że fundament muru sięga do głębokości 2,5 m poniżej posadzki piwnicy a pod nim widoczne są jeszcze warstwy ziemi z zawartością średniowiecznej ceramiki oraz konstrukcje drewniane o nieokreślonym dotychczas przeznaczeniu.
Dalsze badania powinny wyjaśnić, czy mamy do czynienia z odkryciem średniowiecznych fortyfikacji miejskich, czy są to może relikty budynku stojącego bezpośrednio przy miejskim murze obronnym – wyjaśniają pracownicy Muzeum.
Paweł Strzelczyk
————————————————
patrz także:
Sensacyjne odkrycie archeologów w Raciborzu
5 lipca z wydziału kryminalnego raciborskiej policji wpłynęło do raciborskiego muzeum zgłoszenie o znalezieniu kości ludzkich. Zostały one wykopane przez rolnika podczas orki na wzgórzu przylegającym do ul. Cegielnianej.