„Sztuka w pudle” Elżbiety Lempp do obejrzenia w Raciborzu

Artystka odwiedziła 14 zakładów karnych w Polsce oraz w Szwajcarii. To właśnie na terenie tych zakładów powstała wystawa "Sztuka w pudle", którą już niedługo będzie można obejrzeć w Zamku Piastowskim.W okresie największego ruchu turystycznego na Zamku Piastowskim w Raciborzu, obok Izby Tradycji Śląskiej Służby Więziennej, będzie można oglądać wystawę fotograficzną znanej fotografki Elżbiety Lempp. "Sztuka w pudle. Resoc." – to tytuł projektu, a zarazem obraz, jak poprzez sztukę, której animatorami za więziennymi murami są często wychowawcy i terapeuci, można wyrazić siebie lub zmienić więzienną rzeczywistość. Stąd na fotografiach znalazły się rękodzieło, teatr, rysunek, słowo i dźwięk.

Dwadzieścia czarno – białych fotografii jest zwieńczeniem polsko-szwajcarskiego projektu fotograficznego autorki, która od listopada 2010 do lipca 2012 roku odbyła 14 wypraw do zakładów karnych: 11 – w Polsce i 3 – w Szwajcarii. W Polsce odwiedziła zakłady karne i areszty śledcze w Katowicach, Lublińcu, Mysłowicach, Raciborzu, Wojkowicach i Zabrzu. Poprzez swoje prace autorka, jak sama mówi, chce pokazać możliwość otwarcia się na świat, który – z istoty swej – jest zamknięty.

- reklama -

Jak czytamy w słowie wstępnym do projektu „impuls dała rozmowa ze znajomym poetą, który jako „KO-wiec” pracuje w Katowicach. W ramach resocjalizacji od kilku lat zaprasza zespoły muzyczne na koncerty, kolegów po piórze na spotkania autorskie, organizuje akcje i happeningi artystyczne. Miejscem akcji jest areszt śledczy, publicznością – osadzeni. Dla sprawdzenia, jak resocjalizacja przez sztukę przebiega gdzie indziej, fotografka odwiedziła zakłady karne w Szwajcarii (JVA* Lenzburg i JVA Thorberg – kanton Bern i JVA Pöschwies – kanton Zurych). Projekt w ZK Szwajcarii był możliwy dzięki stypendium fundacji Pro Helvetia.

Wystawa będzie prezentowana w głównej sali ekspozycyjnej Zamku przez okres wakacji. Wcześniej można ją było zobaczyć w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie oraz w oddziale terenowym RPO we Wrocławiu. Słowo wstępne do projektu napisał por. Wojciech Brzoska – wychowawca katowickiego aresztu, prywatnie poeta i wokalista w zespole „Brzoska i Gawroński”, który w swej pracy zawodowej łączy własne pasje z resocjalizacyjną funkcją kultury.

opr. mjr Justyna Bednarek

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj