13 lipca o godz. 16.00 w Gminnym Centrum Kultury odbędzie się wykład Piotra Dominiaka pt. "O przemysłowych i ekologicznych metodach produkcji żywności, ich wpływie na środowisko i zdrowie konsumentów".Gminne Centrum Kultury w Nędzy realizuje projekt "Akademia Eko-idei". – W czasie realizacji projektu Nauczysz się, jak w zgodzie z naturą prowadzić domowe uprawy warzywne i owocowe, aby dawały one smaczne i zdrowe plony. Dowiesz się, jakie są zasady zdrowego, zgodnego z naturą odżywiania i nauczysz się praktycznego ich stosowania w codziennym gotowaniu. Zaproszeni przez nas eksperci pokażą Ci, jak samodzielnie i zdrowo przetwarzać własne produkty i robić z nich smakowite, domowe wyroby – zapewniają organizatorzy.
13 lipca o godz. 16.00 odbędzie się wykład Piotra Dominiaka pt. "O przemysłowych i ekologicznych metodach produkcji żywności, ich wpływie na środowisko i zdrowie konsumentów". Współczesne przemysłowe metody produkcji rolnej i wynikające z tego zagrożenia ekologiczne, wpływ rolnictwa przemysłowego na zdrowie konsumentów, dodatki chemiczne do żywności przemysłowej, zasady funkcjonowania rolnictwa ekologicznego, pozytywny wpływ produktów rolnictwa ekologicznego na zdrowie konsumentów oraz funkcjonowanie obszarów wiejskich.
Piotr Dominiak to certyfikowany trener Edukacji Ekologicznej, członek Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" w Łodzi, doradca ds. obszarów wiejskich w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, animator społeczny i koordynator licznych projektów społecznych i kulturalnych. Specjalizuje się w tematyce rolnictwa przemysłowego, energetyki odnawialnej i konwencjonalnej oraz globalnych zagrożeń i zależności ekologicznych i społeczno-ekonomicznych.
ok. 17.30 Projekcja filmu „Food, inc.” (Korporacyjna żywność) – 2008, reż. Robert Kenner
Dzisiejsze metody hodowli oraz produkcji rolnej są odpowiedzią na wielkość konsumpcji i sprzedaży tzw. fast foodów, która obejmuje coraz szerszy zasięg od lat 50. Zysk zaczął liczyć się dużo bardziej od zdrowia konsumentów, pracujących przy taśmach ludzi, a także humanitarnych sposobów zabijania zwierząt. Film dokumentalny "Korporacyjna żywność" bez ogródek ukazuje przekleństwo dzisiejszego świata, w którym konsumpcja jest najważniejsza i nic poza nią nie ma znaczenia.
/p/