Jak co roku w mediach toczy się debata nad sensownością Powstania Warszawskiego. Prof. Norman Davies ogłosił osiem tez dotyczących rozmaitych przeinaczeń, które padają pod adresem powstania, powstańców i jego dowódców.
1. To niesprawiedliwe i niehistoryczne, by potępiać uczestników Powstania Warszawskiego na podstawie materiałów ujawnionych po fakcie, które w tamtych czasach nie były znane.
Na przykład teraz wiemy, że Armia Czerwona wstrzymywała się z wkroczeniem do Warszawy. Jednak pod koniec lipca/na początku sierpnia 1944 roku polscy przywódcy i dowódcy sowieccy wierzyli, że Armia Czerwona wkroczy do miasta. Ósmego sierpnia Marszałkowie Żukow i Rokossowski nawet nakreślili plan ofensywy na Warszawę i dalej. Tak więc niemożliwe jest wymagać od Polaków, by „wiedzieli co Stalinowi chodziło po głowie”. W tamtym momencie nikt nie wiedział jakie są zamiary Stalina. Nawet on sam.
2. Decyzje o rozpoczęciu Powstania podjął 25 lipca Polski Rząd w Londynie po długich konsultacjach z zachodnimi aliantami.
Polecamy również: Racibórz syrenami odda hołd Powstaniu Warszawskiemu.
Premier Mikołajczyk za radą amerykańskiego prezydenta Roosevelta natychmiast poleciał do Moskwy, by skoordynować plany ze Stalinem. To była wina dyplomacji alianckiej, a nie tylko premiera Mikołajczyka, że jego misja się nie powiodła. Co do samych przywódców AK to po prostu wykonywali oni rozkazy. Zgodnie z dostępnymi informacjami dobrze wyznaczyli „Godzinę W”.
3. 1 sierpnia wszyscy specjaliści wojskowi – niemieccy, sowieccy, polscy, brytyjscy i amerykanscy – byli zgodni, że Powstanie nie mogłoby trwać dłużej niż 6-7 dni.
Uznano, że w ciągu tygodnia Armia Krajowa musiałaby się poddać albo Niemcom, albo nacierającym Sowietom. Generał Bór-Komorowski w rozmowie ze swoją żoną 31 lipca powiedział, że jeżeli nie zginie, to w ciągu tygodnia wyląduje w sowieckiej celi. Nikt nie zdołał przewidzieć tego, co się później wydarzy: a) Wehrmacht rozpocznie udaną kontrofensywę, która odeprze Sowietów od linii Wisły; b) SS nie będzie w stanie stłumić AK.
4. Armie mogą jedynie być rozliczane zgodnie ze swoimi celami. Nie mogą być potępione za to, że nie osiągnęły zwycięstw, których nigdy nawet nie próbowały osiągnąć.
Na przykład Armia Krajowa nigdy nie miała złudzeń, że „pokona Wehrmacht”, czy że „wyzwoli i utrzyma Warszawę na czas nieokreślony”. Ich założenia były skromniejsze i bardziej realistyczne. Zamierzali przejąć znaczną część miasta na okres 5-6-7 dni w taki sposób, by osłabić niemiecką linię obrony. Chcieli także, by świat usłyszał o tym, że Warszawa jest polskim miastem i że patriotyczni polscy żołnierze wewnątrz miasta są gotowi dać odczuć swoją obecność. Wszystkie te cele zostały osiągnięte. W rzeczy samej dziewięciokrotnie przekroczyły te założenia. Z punktu widzenia militarnego był to zaskakujący i znakomity sukces .
5. To nieprawda, że dowództwo Armii Krajowej pozostawało obojętne na los cywilów.
Orientowali się, że niektórzy cywile byli przeciwni Powstaniu. Równocześnie mieli dobre powody ku temu, by uważać, że NIE rozpoczęcie Powstania może przynieść skutki katastrofalne. Najgorszym scenariuszem dla cywili byłaby długa bitwa frontowa pomiędzy Wehrmachtem a Armią Czerwoną, która toczyłaby się w obrębie miasta. (Nieco wcześniej dziesiątki tysięcy mieszkańców Mińska białoruskiego zginęło w taki sposób).
Jeśli zainteresowały Cię przedstawione powyżej tezy, zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu, który ukazał się na portalu naTemat.pl>>>
publ. /żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Starostwo zachęca do uczczenia rocznicy Powstania
Starostwo Powiatowe w Raciborzu informuje o zainicjowanej przez katowicki Instytut Pamięci Narodowej akcji nadania obchodom 69. rocznicy Powstania Warszawskiego szczególnego charakteru.
91. rocznica przyłącznia Górnego Śląska do Polski [WIDEO]
16 lipca 1922 w Katowicach podpisano akt przyłączenia części wschodniej Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało film opowiadający o jednym z architektów sukcesu sprzed lat – J. Rymerze.
Białorusini opiewają grunwaldzką wiktorię [WIDEO]
Sławię tu odwagę, żołnierzy sarmackich, co rozsiekli w bitwie rycerzy krzyżackich (…) gdy Litwa, Polska zrujnowana pragną prawa swego tam, pozbyć się tyrana… Pieśń sławiąca zwycięstwo spod Grunwaldu.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————–
Niemieckie skoorwysyny wymordowały 180 000 – 200 000 ludności cywilnej, stolice spaliły i zburzyły,[img]upload/small_25ScreenShot014.jpg[/img] nie mieli litosci dla kobiet i dzieci oraz starzyków !
w klimacie: http://www.youtube.com/watch?v=DIzUSKKyxm8
!!!