– Dzisiejszy rolnik myśli w sposób nowoczesny. Coraz mniej stosuje chemicznych oprysków… – mówi Jan Flut, sołtys Babic.
Rolnicy mający swoje gospodarstwa na jej terenie chętnie biorą w różnego rodzaju szkoleniach. Na przykład takich jak to zorganizowane w urzędzie gminy Nędza przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu. Rolnicy mogli dowiedzieć się m.in. o polityce rolnej na następne lata, czy zmianach w przepisach KRUS.
Czasy się zmieniają, zmienia też myślenie i podejście do rolnictwa. Kiedyś hodowało się w zgodzie z naturą, potem przyszła chemizacja, a teraz znowu rolnicy coraz częściej myślą o ekologii. – Dzisiejszy rolnik myśli w sposób nowoczesny. Coraz mniej stosuje chemicznych oprysków, a coraz bardziej myśli o ekologii i nawozach naturalnych – zaznacza sołtys Babic.
– Rolnikom coraz bardziej zależy żeby pola były zdrowe – przyznał pan Witold, jeden z uczestników szkolenia. Wciąż większość upraw traktowana jest związkami chemicznymi, ale ludzie ekologiczną uprawą interesują się coraz bardziej. – Mówią, że chcieliby wrócić do korzeni, że wchodząc do szklarni chcieliby poczuć zapach prawdziwych pomidorów, a nie chemię. Nie chcą produkować tak jak robią to rolnicy z innych krajów: rano warzywo jeszcze zielone, a wieczorem już zbierane – przyznaje Mariusz Jędrzejowski z firmy Fluxmet z Raciborza. – Przecież chodzi o to, żebyśmy wiedzieli co jemy. Zdrowe rośliny to zdrowi my – dodaje.
Nawozy z jakimi rolnicy mieli okazję się zapoznać są w pełni naturalne i ekologiczne, wyprodukowane bez udziału środków chemicznych, wydobywane z ziemi i poddawane mechanicznej przeróbce przy użyciu unikalnej technologii, która wykorzystywana jest w zaledwie kilku miejscach na świecie.
Rolnicy liczą też na wsparcie unijne swojej działalności. W przyszłym roku będą mogli składać wnioski do kolejnego rozdania środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – W ubiegłych latach był boom na maszyny – rolnicy otrzymywali dofinansowanie do kupna ciągników, kombajnów czy agregatów uprawowo-siewnych. W przyszłym finansowaniu PROW-u priorytetem będzie wspieranie rozwoju produkcji prosiąt, bydła mięsnego i mleka – wylicza Franciszek Matula z mikołowskiego oddziału Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu 20 lutego organizuje w Nędzy kolejne szkolenie – jednodniowy kurs chemizacji. Początek o godz. 10.00. Koszt 90 zł.
publ. /żet/
źródło: UG Nędza
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Mieszkańcy oddali 15 litrów krwi [ZDJĘCIA]
Dlaczego brakuje krwiodawców? Ludzie myślą, że oddawanie krwi jest bolesne i długo trwa. To stereotypy.
Kobiety Aktywne mają głowy pełne pomysłów
– Ten czas tutaj jest bezcenny. Co to by było z człowiekiem, gdyby tylko w domu tkwił? – mówi pani Brygida Kostka.
Matematyka w szkole w Nędzy nie tylko dla orłów
Z zajęć matematycznych w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy korzystają i uczniowie dla których matma jest pasją, i tacy którzy mają z nią problem.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————