Ustanowiony został jako święto chrześcijańskie 13 maja 1992 roku przez papieża bł. Jana Pawła II. Była to 75 rocznica objawień fatimskich i 11 rocznica zamachu na Ojca Świętego.
Światowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego, w dniu wspomnienia objawienia Maryi w Lourdes. Nie są to daty przypadkowe. Bł. Jan Paweł II zawdzięczał Matce Bożej Fatimskiej uratowanie życia podczas zamachu 13 maja 1992 roku na Placu św. Piotra. Było to dokładnie w 75 rocznicę objawień fatimskich. Natomiast 11 lutego to dzień wspomnienia objawienia Maryi w Lourdes, wspomożycielki i uzdrowicielki ludzi chorych, której papież był osobiście podziękować za zdrowie i życie.
Tematem tegorocznego dnia chorego są słowa z listu św. Jana Apostoła: „ My także winniśmy oddać życie za braci", a hasłem „Wiara i miłosierdzie”. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu w tym dniu o godz. 9,00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji wszystkich ludzi chorych i starszych wiekiem. Podobnie w wielu innych parafiach podczas Eucharystii będzie udzielone Błogosławieństwo Lurdzkie oraz Sakrament Namaszczenia Chorych.
W naszym kraju przybywa ludzi chorych a środki na opiekę zdrowotną są ograniczane. Na szczęście jest jeszcze wielu lekarzy, pielęgniarek i położnych którzy pracują z poświęceniem i oddaniem dla drugiego człowieka. Dlatego Kościół zachęca wiernych, szczególnie w dniu tego święta, do modlitwy nie tylko za chorych ale także za personel medyczny. Ludzie chorzy, starsi, niepełnosprawni potrzebują też naszego pocieszenia, dobrego słowa, modlitwy i życzliwości. Pamiętajmy o tym nie tylko w Światowym Dniu Chorego.
/Mak/