Starosta pytał o leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym

Adam Hajduk wziął udział w obradach Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach

6 lutego br. Starosta Raciborski oraz Kierownik Referatu Spraw Społecznych, z inicjatywy radnej Ewy Lewandowskiej, uczestniczyli w obradach Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Śląskiego.

- reklama -

Tematem, którym szczególnie interesowali się przedstawiciele powiatu było udzielanie świadczeń stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym. Udzielanie tych świadczeń (temat zainicjowany został w czasie II kadencji Rady Powiatu Raciborskiego przez radnego Wilhelma Wolnika) jest bardzo ważne z uwagi na potrzeby mieszkańców powiatu, w tym osób, rodzin i opiekunów ludzi niepełnosprawnych. Inicjatorką omawiania tego tematu na posiedzeniu komisji Sejmiku była radna Ewa Lewandowska, która czynnie uczestniczyła w jej pracach.

W posiedzeniu oprócz członków komisji wzięli udział zaproszeni goście tj. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Stomatologii Dziecięcej, pracownik Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz pracownik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Zaproszeni goście zapoznali zebranych z aktualnymi statystycznymi danymi dotyczącymi stanu zdrowia uzębienia dzieci i młodzieży w województwie, ilością lekarzy stomatologów udzielających świadczeń, programami zdrowotnymi finansowanymi przez NFZ w zakresie zwalczania próchnicy u dzieci i młodzieży. Przedstawiciel NFZ poinformował, że dzieci i młodzież może być przyjmowana również w gabinetach stomatologicznych ogólnodostępnych na terenie województwa śląskiego, nawet gdy gabinet nie ma osobnego kontraktu z NFZ na świadczenie usług dla dzieci i młodzieży. Dodał również, iż na terenie województwa funkcjonuje 6 gabinetów stomatologicznych, które świadczą usługi ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. Gabinety te w latach 2010-2013 przyjęły odpowiednio następujące ilości osób 1295, 1451, 1625, 1806, którym udzielono świadczeń zdrowotnych w znieczuleniu ogólnym.

W czasie dyskusji Starosta Raciborski wskazał, że wszystkie gabinety stomatologiczne wykonujące zabiegi w znieczuleniu ogólnym znajdują się poza obszarem Subregionu Zachodniego, w związku z czym zapytał przedstawiciela NFZ czy istnieje możliwość ogłoszenia osobnego konkursu dla naszego Subregionu. W odpowiedzi przedstawiciel NFZ stwierdził, iż nie ma takiej prawnej możliwości oraz że najprawdopodobniej do końca czerwca br. zostaną ogłoszone nowe konkursy na ten typ działalności.

Powiat będzie informować i prowadzić rozmowy z gabinetami stomatologicznymi z terenu Raciborszczyzny, by te rozważyły możliwość udziału w konkursach, co umożliwi poszerzenie ich dotychczasowej oferty.

 

źródło: powiatraciborski.pl

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj