Prawidłowe i bezpieczne sposoby stosowania środków ochrony roślin i zmiany przepisów w tym zakresie były tematami szkolenia dla rolników.
Szkolenie zorganizowano przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu w Urzędzie Gminy Nędza. Co ciekawe, zużycie środków ochrony roślin jest w Polsce kilkakrotnie niższe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2014 roku obowiązuje rolników tzw. integrowana ochrona roślin. – Ale mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że nasi rolnicy już się do niej stosują – mówił podczas szkolenia dla rolników z terenu gminy Nędza Piotr Sekuła ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
Integrowana ochrona przed szkodnikami polega na wykorzystaniu wszelkich dostępnych metod ujętych w taki system, aby do minimum ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Dotychczas prowadzona intensywna ochrona roślin podczas niewłaściwego stosowania mogła stwarzać zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska.
– Zapisy mówią jeszcze np. o obowiązku prowadzenia dokumentacji i ewidencji ochrony roślin, a także kalibracji opryskiwaczy. W skrócie – stosowania takich ustawień sprzętu, by użyć idealną ilość środków ochrony roślin – tłumaczył podczas szkolenia dla rolników z terenu gminy Nędza Piotr Sekuła ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
To niezwykle istotne, bowiem zastosowanie nieodpowiedniej ilości środka, może mieć destrukcyjny wpływ na środowisko i ludzi. – A niestety wielu rolników nie poświęca temu należytej uwagi – przyznaje Piotr Sekuła. Gmina Nędza nie jest gminą typowo rolniczą. Większość tutejszych gleb ma małą przydatność do produkcji rolniczej, chociaż rolnictwo rozwinęło się głównie w zachodniej jej części, nad rzeką Odrą. Wciąż natomiast istnieje realna możliwość prowadzenia efektywnej gospodarki rolnej na żyznych terenach Zawady Książęcej i Łęgu. Użytki te zasługują szczególnie na wykorzystanie ich do produkcji ekologicznej żywności, a także surowców zielarskich i farmaceutycznych oraz kosmetycznych.
publ. /ps/
—————————————————–
zobacz także:
Są trzy warianty drogi Racibórz – Pszczyna
Prezydent Lenk chwali projektantów za profesjonalizm w przygotowaniu i zapowiada konsultacje społeczne na temat wyboru ostatecznego wariantu.