Na liście wniosków, które pozytywnie przeszły ocenę merytoryczną nie brakuje tych z Raciborza i gmin powiatu raciborskiego.
Specjaliści z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakończyli ocenę merytoryczną wniosków o dofinansowanie i wsparcie pożyczką na preferencyjnych warunkach zadań z zakresu ochrony atmosfery wraz z unieszkodliwieniem azbestu w 2014 roku. Na liście znajduje się wiele projektów z Raciborza i powiatu raciborskiego.
Szanse dla Raciborza
Najwięcej wniosków w powiecie raciborskim złożyła Gmina Racibórz oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa "NOWOCZESNA". Zdobyte w latach ubiegłych doświadczenie pozwala pozytywnie patrzeć w przyszłość i ocenić jako bardzo wysokie szanse na zdobycie środków z WFOŚiGW na realizację przedsięwzięć w rzeczonym zakresie.
Gmina Racibórz zamierza poddać termomodernizacji budynki przy ul. Armii Krajowej 6 (kwota wnioskowanej pożyczki: 216 tys. zł), Solnej 23 (kwota wnioskowanej pożyczki:91 tys. zł), Jana 20 (budynek Przedszkola nr 11, kwota wnioskowanej pożyczki: 124 tys. zł, kwota wnioskowanego dofinansowania: 35 tys. zł). Ponadto Racibórz wnioskuje również o wsparcie w formie pożyczki Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Miasta Racibórz na lata 2013-2015 – II etap kwotą 240 tys. zł.
Oprócz władz Raciborza o wsparcie przedsięwzięć na swoim podwórku starają się również Spółdzielnia Mieszkaniowa NOWOCZESNA oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu. Ta pierwsza zamierza zabudować trzy instalacje powietrznych pomp ciepła i kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych przy ulicy Chełmońskiego 18, Lotniczej 49-61, Czarnieckiego 2-4,Zamoyskiego 8-12, Chodkiewicza 26-34, Chodkiewicza 25-7, Siwonia 31-35 i Orzeszkowej 13-23. Aby tego dokonać NOWOCZESNA wnioskuje o dotację (1 mln zł) oraz pożyczkę (1 mln zł). Ponadto NOWOCZESNA zamierza poddać termomodernizacji budynek Pawilonu Handlowo-Usługowego w Raciborzu przy ulicy Książęcej 12 (kwota wnioskowanej pożyczki: 209 tys. zł) oraz dwa budynki mieszkalne w Raciborzu przy ulicy Słowackiego 32-34 i Królewskiej 7 (kwota wnioskowanej pożyczki: 509 tys. zł).
Z kolei ZWiK w Raciborzu stara się o dofinansowanie (43 tys. zł) i pożyczkę (35 tys. zł) na zabudowę instalacji kolektorów słonecznych do wspomagania przygotowania ciepłej wody użytkowej dla łaźni w budynku laboratorium Zakładu Wodociągów i kanalizacji Sp. z o.o. w Raciborzu przy ul. 1 Maja 8.
Gminy Powiatu Raciborskiego
W zabiegach o wsparcie przedsięwzięć mających na celu ochronę atmosfery można zauważyć również aktywność niektórych gmin powiatu raciborskiego. W 2014 roku będą to: Kornowac, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie i Nędza, które w latach ubiegłych również skorzystały ze wsparcia Funduszu na realizację licznych eko-przedsięwzięć na swoim terenie.
I tak Gmina Kornowac stara się o dotację (90 tys. zł) i pożyczkę (74 tys. zł) na termomodernizację wraz z zabudową instalacji kolektorów słonecznych w ramach przebudowy budynku Domu Nauczyciela na Publiczne Przedszkole w Pogrzebieniu przy ul. Pamiątki 23b. Gmina Nędza, o czym już pisaliśmy, przymierza się do termomodernizacji budynku ZSP w Babicach – aby to zamierzenie zrealizować wnioskuje o dotację (125 tys. zł) i pożyczkę (148 tys. zł).
Gmina Krzyżanowice wnioskuje o dotację (125 tys. zł) i pożyczkę (148 tys. zł) na termomodernizację budynku przedszkola przy ulicy Raciborskiej 70 w Bieńkowicach, w którym znajduje się OSP. Ponadto władze gminy starają się również o pożyczkę (255 tys. zł) na Wdrożenie Programu ograniczenia niskiej emisji na terenie Gminy Krzyżanowice w roku 2014.
Gmina Pietrowice Wielkie stara się o pożyczkę (140 tys. zł) na realizację IV etapu Modernizacji źródeł ciepła w budynkach indywidualnych realizowanej w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Pietrowice.
/Wojciech Żołneczko/
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na: