Trzydniowa impreza była okazją do świętowania 10-lecia partnerstwa Rendsburga z Powiatem Raciborskim.
Już po raz 40. odbyły się w Niemczech obchody „Rendsburskiej Jesieni”. Trzydniowa impreza była też okazją do świętowania 10-lecia partnerstwa Rendsburga z Powiatem Raciborskim. Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu wykorzystała te wydarzenia do promowania Raciborszczyzny. „Rendsburska Jesień” zgromadziła około 200 tys. gości.
„Rendsburska Jesień”, organizowana przez liczące blisko 29 tys. mieszkańców miasto Rendsburg w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, trwała w tym roku od 28 do 31 sierpnia i została połączona z 10-leciem współpracy z Powiatem Raciborskim, 20-leciem partnerstwa z holenderskim Almere oraz 25-leciem kontaktów z estońskim Haapsalu. Była to świetna okazja, by promować na północy Niemiec walory turystyczno-krajoznawcze oraz biznesowe ziemi raciborskiej. – W samorządach partnerskich widać duże zainteresowanie ziemią raciborską, jej historią i atrakcjami turystycznymi i to nie tylko wśród osób w jakikolwiek sposób związanych z Raciborzem czy Śląskiem. Mamy bogatą ofertę i warto – korzystając z dobrych kontaktów na szczeblu władzy – wyjść z nią do tamtejszych mieszkańców – przekonuje Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
W skład oficjalnej delegacji z naszego powiatu weszli starosta Adam Hajduk, radni Ryszard Winiarski i Adrian Plura oraz poseł Henryk Siedlaczek. Delegacji towarzyszył zespół wokalny MIRAŻ z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu oraz Paweł Kubik i Igriana Bartoszek, którzy prezentowali umiejętności wokalne oraz muzyczne. Nasze zespoły zostały jak zwykle przyjęte bardzo ciepło.
Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu przygotował specjalne stoisko promocyjnej, które obsługiwali Agnieszka Kubica oraz Grzegorz Nowak. Udostępniano materiały (foldery, mapy, ulotki, gadżety), zachęcano w rozmowach do odwiedzenia ziemi raciborskiej oraz częstowano wyrobami Mieszka. Stoisko cieszyło się dużym powodzeniem, a wśród gości niemal z całej Europy nie zabrakło też mieszkających w Niemczech Polaków.
Dodajmy, że część materiałów promocyjnych przekazano do biblioteki miejskiej – Stadtbücherei im Kulturzentrum oraz do Europaforum Schule Altstadt, dzięki czemu ziemia raciborska będzie stale obecna w Rendsburgu.
publ. /ps/