17 września będziemy obchodzić 75 rocznicę agresji radzieckiej na Polskę.
Po pierwszym, siedemnasty – śpiewał Jacek Kaczmarski. Wrzesień 1939r. przyniósł Polsce dwie okupacje, dwa mocarstwa napadły na II Rzeczpospolitą. 17 września na wschodnie rubieże Polski wkroczyła Armia Czerwona. Pretekstem do tych działań była ochrona interesów ludności białoruskiej i ukraińskiej. Daleko bardziej szczere było jednak wyznanie Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych Wiaczesława Mołotowa, który powiedział – wystarczające okazało się krótkie uderzenie w Polskę ze strony naprzód Armi Niemieckiej, a potem Armii Czerwonej, aby nic nie zostało z owego poczwarnego bękarta Traktatu Wersalskiego, który żył kosztem niepolskich narodowości”.
17 września 620 tysięcy żołnierzy, prawie 5 tysięcy czołgów i ponad 3 tysiące samolotów przekroczyło polskie granice. Armia polska, zaangażowana w walkę z hitlerowskimi Niemcami nie mogła walczyć na dwa fronty. Dowództwo wydało rozkaz, by raczej unikać walki z Sowietami. Podobnie jak agresji niemieckiej, również rosyjskiemu natarciu towarzyszyły gwałty i zbrodnie wojenne. Również polityka Moskwy i Berlina po zakończeniu działań wojennych wobec ludności polskiej była podobna. Z jednej strony zesłania, okrutny, nieludzki „inny świat” przeraźliwego rosyjskiego wschodu, kule w potylicach oficerów w Katyniu. Z drugiej nieprawdopodobne zbydlęcenie Niemców – opuszczone przez Boga miejsca kaźni milionów jak Auschwitz, Treblinka, Bełżec, Sobibór, Majdanek i dziesiątki innych. 17 września prysła nadzieja, że Polska będzie mogła zatrzymać Hitlera i jeszcze liczyć na pomoc zachodnich aliantów.
W wolnej Polsce czcimy 17 września pamięć po zamordowanych we wrześniu 1939r. przez armię radziecką, zesłanych na Syberię, rozstrzelanych w lasach Katynia, Miednoje, Smoleńska. 17 września to dzień Sybiraka.
W Raciborzu dzień ten będzie organizowany przez Zarząd Koła Sybiraków w Raciborzu. O godz. 12.00 w Kościele Matki Bożej odbędzie się uroczysta Msza Święta, a tuż po niej zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Sybiraków.
/l/
Panie lub Pani /l/ – jak zaczynasz cytat od myślnika to zakończ go też myslnikiem, a nie cudzysłowiem. Poza tym, jest wiele synonimów w naszym języku. Słowo racibórz możesz zastąpić m.in. u nas, nasze miasto, miesjcowe, etc. Po trzecie, po liczebnikach porządkowych (za wyłączeniem dat) daje sie kropkę, matole!