RIG przepytał M.Lenka z obietnic dla przedsiębiorców

Likwidacja strefy płatnego parkowania,  powstanie Rady Konsultacyjnej ds. Biznesu to niektóre pomysły prezydenta na współpracę z biznesem…  Czytaj więcej o pomysłach jakie chce wdrożyć M.Lenk podczs nowej kadencji >>

 

- reklama -
 

 

 

 

Mirosław Lenk jeszcze w grudniu spotkał się z przedsiębiorcami skupionymi w Raciborskiej Izbie Gospodarczej. Zebranie miało miejsce w hotelu „Racibor”. Przełożonemu miejskich urzędników towarzyszył jego zastępca Wojciech Krzyżek oraz Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Elżbieta Sokołowska i Naczelnik Wydziału Promocji Magdalena Czech – Majer. Na spotkaniu z przedsiębiorcami prezydent Lenk uchylił rąbka tajemnicy jak zamierza zrealizować swoją wyborczą obietnicę poszerzenia współpracy pomiędzy samorządem a biznesem. Prezydent pochylił się zarówno nad działaniami, które zamierza wdrożyć w stosunkowo krótkim czasie, jak i nad tymi rozwiązaniami, które będą realizowane w dłuższej perspektywie. Duża część propozycji, które padły w czasie spotkania krąży już wśród opinii publicznej od dłuższego czasu. Autorstwo części pomysłów śmiało można przypisać opozycji. Prezydent poddając je do rozważenia biznesowi wywiązuje się z przedwyborczej obietnicy, iż będzie korzystał z wszelkich pomysłów, których celem jest rozwój Raciborza, bez względu na to, czy pochodzą one z jego własnego zaplecza politycznego, czy ze środowisk, które nie są mu przychylne. Nie bez znaczenia był fakt, że na spotkaniu był także Ryszard Winiarski. Obecność ta wskazuje, że działania gospodarcze wymagają współpracy instytucji miejskich i powiatowych. Przedsiębiorcy sugerowali, że taka kooperacja może przynieść znaczące efekty.

 

Likwidacja strefy płatnego parkowania.

Prezydent próbuje wyjść naprzeciw oczekiwaniom małego i średniego biznesu reprezentującego szeroko pojęte usługi. To do tej branży skierowana jest propozycja likwidacji strefy płatnego parkowania. Pomysł ten ma na celu przede wszystkim zatrzymanie klientów w centrum miasta. Jego realizacja ma  zachęcić podróżujących do miasta, by zostawili swoje samochody w centrum i skorzystali z oferty lokalnych sklepów, restauracji, banków, punktów usługowych. Propozycja ta skierowana jest również do mieszkańców miasta, którzy mieszkają na peryferiach miasta, a którzy muszą również załatwiać swoje sprawy w centrum. Strefa płatnego parkowania ma zniknąć z dniem 1 lipca. Prezydent postuluje, by w zamian pojawiła się strefa ograniczonego parkowania. Lenk chciałby, żeby parkować w tej strefie można było do dwóch godzin. Szef magistratu chciałby, aby rozwiązanie to funkcjonowało przynajmniej przez rok. Po upływie tego czasu dokonano by analizy, dzięki której mieszkańcy, urzędnicy oraz small business mógłby pokusić się o wnioski, czy zdało ono egzamin. Prezydent wskazał, że strefa nie może pojawić się z dniem 1 stycznia, ponieważ należy najpierw zmienić organizację ruchu, wydrukować plakaty informacyjne, zmienić uchwałę Rady Miasta Racibórz i zakończyć współpracę z firmą, która obsługuje w chwili obecnej parkingi.

 

 

Strefy ekonomiczne

Poruszając wątek terenów inwestycyjnych, które miasto chciałoby zaoferować przedsiębiorcom, lub które oferuje w chwili obecnej Lenk skupił się na korzyściach, które biznes otrzymuje z tytułu funkcjonowania na tego typu obszarach. Wymienił jakie ulgi czekają na inwestora z tytułu zmniejszenia obciążeń podatkowych. Prezydent wskazał na już funkcjonującej strefie ostrógskiej i przedstawił korzyści, jakie mają zlokalizowane tam podmioty gospodarcze. Prezydent ponowił również swoją deklarację o kupnie terenów po byłej cukrowni (wskazał jednak, że istnieje również możliwość „podsunięcia” terenu bezpośrednio zainteresowanemu inwestorowi). Lenk podniósł, że nie wszystkie tereny inwestycyjne są przeznaczone dla „wielkiego biznesu”. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą szukać miejsca dla siebie na terenach zlokalizowanych przy ul. Bartka Lasoty.

 

 

 

 Prezydent na spotkaniu z przedsiębiorcami podkreślał, że to właśnie ich propozycje, wnioski, prośby i uwagi muszą być podstawą funkcjonowania instytucji zajmujących się obsługą biznesu.

 

Rada Konsultacyjna ds. Biznesu przy Prezydencie

Według Mirosława Lenka Rada Konsultacyjna musi reprezentować szerokie spektrum raciborskiego biznesu. Stąd ważne jest, by wśród przedstawicieli rady znaleźli się członkowie wielkiego biznesu, średniego i małego pionu przedsiębiorczości, ale również i mikroprzedsiębiorstw. Prezydent chciałby, aby Rada Konsultacyjna zaczęła działać najdalej do końca drugiego kwartału przyszłego roku. Dla przełożonego miejskich urzędników jest szczególnie ważne, by samorząd wypracował sobie właściwą ścieżkę współpracy z biznesem. Rada będzie mieć charakter głównie opiniodawczy. Według Lenka stanem idealnym będzie, jeśli dzięki radzie wypracowany zostanie model dwustronnej komunikacji, dzięki której z jednej strony urząd będzie otrzymywał niezbędne informacje o potrzebach, z drugiej zaś biznes zawczasu będzie poznawał decyzje dotyczące spraw gospodarczych i będzie miał możliwość konsultowania ich z władzami.

 

Komórka pozyskiwania i obsługi inwestora

Wydzielony zespół ds. pozyskania i obsługi inwestora ma stać na pierwszej linii współpracy samorządu ze środowiskami biznesowymi. Będzie on odpowiedzialny za kształtowanie ofert inwestycyjnych; tam będzie się odbywać proces kontaktu z inwestorami. Komórka będzie również pełnić rolę transmitera; dzięki niej prezydent będzie poinformowany o każdej potencjalnej ofercie inwestycji w mieście i będzie w stanie osobiście na nią reagować. Jednocześnie ma to być również miejsce pierwszego kontaktu osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej. Fachową poradę i obsługę mają w niej uzyskać nowi przedsiębiorcy i to niekoniecznie zewnętrzni. Komórka ta ma być niejako „serwerem” w kontaktach biznesu i samorządu. Będzie ona z jednej strony dostarczać wiedzę potencjalnemu inwestorowi o funkcjonowaniu urzędu w sprawach gospodarczych, z drugiej strony zaś urząd otrzymywać będzie pełny opis funkcjonowania środowiska gospodarczego w regionie.

/l/

- reklama -

12 KOMENTARZE

  1. Panie prezydencie Raciborza!Kiedy wreszcie zgłosicie drogę krajową nr 416 odcinek Kolonia Pawłów w kierunku na Racibórz do remontu?Nawierzchni jest tam raptem 5 km i droga kwalifikuje się do całkowitej modernizacji nawierzchni.Czy w tym kraju sami obywatele muszą się zajmować sprawami dróg?Użytkownicy tej drogi płacą podatek docelowy na drogi, a państwo nie wypełnia umowy w zakresie udostępnienia należytej nawierzchi tejże drogi.Dlaczego ,kiedy społeczeństwo nie uiści opłaty skarbowej w terminie lub nie wywiąże się z jakiegokolwiek urzędowego obowiązku jest zaraz karana odsetkami karnymi,a państwo po zapłaceniu podatku na drogi nie wywiązuje się ze swej powinności jaką jest BEZPIECZNA DROGA???Jeżeli zaświta panu w głowie myśl:przecież nie ma na to pieniędzy,to niech pan sobie daruje.Odkąd żyję w tym kraju to ciągle słyszę:[b]NIE MA NA TO PIENIĘDZY !!![/b]Wszytkiego najlepszego w Nowym 2015 życzę.

  2. Do [b]do PREZYDENTA RACIBORZA.[/b]
    Pisz do prezydenta, dzwon do zarzadu drog. Jak odpowiedź dostaniesz -najlepiej na piśmie, dlatego warto przejść się do UM z pismem i czekać na odpowiedź i w razie czego podnosić problem na wyższym szczeblu. Jak ludzie się nie nauczą korzystać z przysługujących im praw to będzie jak właśnie po tak przez wszytskich zachwalanych 25 latach 'wolnosci’.Ja tak robie i mam to w powazaniu. Place podatki, wymagam.

  3. ,,odpuścił,, rzeczywiście ? Lenk może a właściwie musi wreszcie działać bez ,,aniołka stróża,,. [b]To niech się wreszcie nie lenka. [/b]W/w ,,POmysły,, dają nadziejkę.
    – Bezpłatna rozumiem strefa parkowania w centrum . Ok. Cóż na leniwców mających pospacerować z pl. Długosza [bezpłatnego !!!] do lokali, sklepów, biur wokół nie ma mocnych ?. Ograniczyłbym bezpłatneądo tego placu. Wokół: Opawska, Wojska Polskiego Szewska, Browarna, Mickiewicza, … – ,,góra,, 30 minut parkowania. ,,Parkingowi,, NASI. Opłaty nasze. Nie ,,firemki z zewnątrz.
    – ,,Rada konsultacyjna PRezydenta,,. ,,DENTA,,. Sens miałaby tylko ,,RADA BYSNESU,, … POWIATOWA ! Z Burmistrzami, wójtami, może kilkoma ,,naszymi kumatymi,, – „Eko-okna” „Trawiński” „firma „Winiarski” „Firma Majnusz” ale i ktoś z „Rafako” „Carbon” „Henkla” „Zoffa” „Browaru” , … [szkoda żeśmy ,,Gośkę,, z BOŚ fuchy POzbawili] Byznes-WOmenów . I … KONIECZNIE ZAPROŚCIE.od czasu do czasu … Wojciechowicza, Buglę, Arka Ekierta, tych co rodem z Raciborza ale ,,PO wyjeździe, GDZIEŚ SĄ !!! [ nie ,,miss Taj -taj… ] i nawet nie wiemy ILE MOGĄ…
    -[b] ,,walczcie,, o obwodnicę Chałupki – Rudnik !!![/b] [ POwód > patrz wyżej ]
    – KONIECZNIE otwórzcie, wynajmijcie … [b] BIURKO W BRUSELI [/b][oby nie dla Wystubowej czy Ciałowicz] …
    i do Raciborzan … NIE JEST ,,sztuką,, wywalanie takich jak Trawiński … Sztuką ale i byznesem jest takie firmy a i dchłopaków MIEĆ. Zobaczcie chodniki na Ozimskiej w Opolu, w prężnym ,,byznesowo,, Kędzierzynie, …
    [b]KTO O RACIBORZU W POLSCE ale i tam – w Niemczech na przykład – gdzie prawie drugi Raciborzan ,,dom,, jest … cokolwiek WIE ???[/b]

  4. O wielkim biznesie mówi sie w gronie kilku firm takich jak Rafako Trawiński czy Majnusz lub inne tu poniżej wymienione – rada powinna te firmy wykorzytsac do zbudowania strategii dla inwestorów, strefy ekonomicznej, kierunków kształcenia kadr w szkołach zawodowych itp. jednak nie powinno zabraknąć dialogu z małymi rodzinnmi firmami. Tymi nikt sie obecnie nie interesuje. Prezydent może przyjmuje skargi petentów tj. małych firm ale co z takim pojedynczym głosem? Tonie. Cech skupia rzemieślników ktorych zawody giną, umierają punkty usługowe, a rodzinne małe firmy, w których zatruniona jest ponad połowa pracujących mieszkanców regionu po prostu upadają lub ubożeją. Tym segmentem przedsiebiorców powinna zajmować się np. Izba Gospodarcza lub Cech Rzemiosł ale rada przy prezydencie też powinna mieć wiedzę jak wygląda ich rzeczywistość prowadzenia dzialaności i pomagać (albo przynajmniej nie szkodzić).

  5. Tym bardziej że prezydent urzędnicy i radni to nauczyciele lekarze lub urzednicy- tj. budżetówka, która nie ma pojecia na czym polega prowadzenie firmy (ci na ogol nie maja czasu aby byc radnymi). Na ogół wyobrażenie nauczycieli i urzędników jest takie że jak się ma własną firmę to z definicji zarabia się 10 tys na rękę, a drugie tyle na lewo. Tacy urzednicy, z prezydentami (całą trójką) włącznie powinni tego w jakiś sposób zasmakować – poznać. Inaczej nawet nie bedą wiedzieli o czym ta Rada Konsultacyjna bedzie mówiła. Do takiej Rady powinni wejść osoby kompetentne ktore znaja rzeczywistość gospodarczą – przedsiebiorcy roznych szczebli, od jednosobowwych firm do spółek, ale nie urzednicy. Rada powinna raportowac prezydentowi problem wraz z propozycjami na rozwiązania (do tego urzednicy miasta i powiatu (słusznie ktos powiedział, że Rada powinna być Powiatowa) powinni byc podlegli radzie i na wniosek rady opracowywac rozwiazania dopuszczalne przepisami). Nie wolno popełniac zasadniczego błedu aby od razu problem gospodarczy był głosowany przez radnych gdyż ci nie mają pojecia nad czym głosują.

  6. macie RACJE ! Żebybtylko ,,ktoś,, nie był zbyt ,,lenkliwy,, albo … LENIWY i te pomysly – reallne i za darmo – racył wykorzystać. Mam nadzieję , znając Winiarskiego – Ryszarda – że ZAAPROBUJE i SKORZYSTA !
    ps.: Lenk ,,tego,, nie czuje. Belfer to zupełnie inna ,,dziedzina,,… „Vice miski POlskie, Tajsko -duńskie, ganianie za … ,,,spódniczkami,, ? . Niemjeszcze gorzej. Zamiast ganiać URZĘD – asów … skacze na główkę … osobiście.[color=#00ccff] Lenk teraz ma szanse POKAZAĆ co umie naprawdę [/color]..[color=#99cc00]. [b]Rysiu da radę[/b] .[/color].. [ Jeśli Go nie ,,wykolegują,, ]

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj