Homilię podczas mszy świętej wygłosił biskup pomocniczy diecezji opolskiej bp Rudolf Pierskała. Biskup powiedział: – Za bramą stajenki nic złego się nam nie stanie. Za tymi drzwiami czeka na nas Jezus, Boża Dziecina.
Zobacz Jezusa, dotknij Go, idź za Nim! Wystarczy mały krok wiary, bo dla Boga nie ma nic niemożliwego” – powiedział bp Rudolf Pierskała na zakończenie peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży w diecezji opolskiej w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu.
Biskup pomocniczy diecezji opolskiej podczas homilii zachęcał wiernych: „Zróbmy mały krok wiary w stronę Jezusa, a wtedy zrozumiemy chorych w szpitalach i cierpiących w domach, tych, którzy w cichości swojego serca znoszą swoje dramaty życiowe, bezradność młodego pokolenia w świecie. Uwierzmy, że Bóg zatroszczy się o nas, wkroczy z całą wszechmocą i rozwiąże najtrudniejsze sytuacje naszego życia, a nawet uczyni cud, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ten mały krok wiary w stronę Boga uzdrowi nasze obawy i niepokoje oraz przyniesie pokój w sercu” – dodał.
Św. Jan Paweł II podarował młodym całego świata w 1984 roku dwa znaki: krzyż Jubileuszowego Roku Odkupienia i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. „Te symbole nieprzerwanie pielgrzymują od kraju do kraju, a także towarzyszą wszystkim Światowym Dniom Młodzieży. Modliły się przy nich już miliony ludzi na całym świecie, także i my modlimy się dziś przy nich” – mówił bp Rudolf Pierskała.
Biskup pomocniczy Pierskała mówił o potrzebie zawierzenia Chrystusowi. (zdjęcia diecezja opolska)
Podsumowując trzy tygodnie peregrynacji znaków ŚDM, bp Rudolf Pierskała wymienił kilka ważnych wydarzeń: „Zobaczyliśmy symbole Światowych Dni Młodzieży najpierw na Kopie Biskupiej i dotknęliśmy Jezusa obecnego w międzynarodowej wspólnocie modlitewnej czesko-polskiej. Była to wspólnota nie tylko młodzieżowa, bo stanowili ją także wierni z różnych stron naszego kraju. Jezus i Maryja zjednoczyli na wspólnej modlitwie Czechów i Polaków na granicy krajów, która już nie dzieli sąsiadów, ale pozwala spotkać się razem” – podkreślił.
W kościele seminaryjnym w Opolu nabożeństwu powitania znaków Światowych Dni Młodzieży przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja wraz z biskupami pomocniczymi.
Kilka tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Opola uczestniczyło w dwóch dniach w Opolskim Spotkaniu Młodych: „Uczestnicy tych nietypowych rekolekcji skupili się wokół znaków Światowych Dni Młodzieży” – mówił opolski biskup pomocniczy. „Nad sceną kongresową górował krzyż, natomiast ikona maryjna została ustawiona w kaplicy w strefie ciszy, gdzie było miejsce i czas na prywatną modlitwę w obecności Najświętszego Sakramentu. – To są inne rekolekcje niż w kościele – powiedziała jedna z uczestniczek. – Nie ma ołtarza, nie uczestniczyliśmy w Mszy, czuje się obecność Pana Boga w słyszanych świadectwach i w nas. Bardzo bym chciała pojechać do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży” – przytoczył słowa uczennicy bp Pierskała.
Do kościoła przyniesiono krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani (zdjęcia diecezja opolska)
Bp Rudolf Pierskała wspomniał też, że 26 grudnia podczas opolskiego kolędowania w szczepanowickiej stajence „rodzinę Jezusa stanowili ci, którzy przyszli słuchać słowa Bożego i starali się je wypełniać stając obok żłóbka z Dzieciątkiem, stając przy Maryi i Józefie, stając także przy znakach Światowych Dni Młodzieży. Te znaki przemawiały do obecnych kolędników, wzywając do zawierzenia Jezusowi i Maryi. Bóg oczekuje od nas małego kroku wiary w Jego stronę” – wzywał.
W ostatnich dniach grudnia, podczas Plus Prologu dla wolontariuszy ŚDM w seminarium opolskim młodzież adorowała przy stajence krzyż Jezusa oraz ikonę Maryi. Bp Rudolf Pierskała przypomniał, że: „Przekraczając duchowo próg stajenki stawaliśmy z wiarą i nadzieją spotkania Jezusa, bez obawy. Za bramą stajenki nic złego się nam nie stanie. Za tymi drzwiami czeka na nas Jezus, Boża Dziecina. Za tymi drzwiami doświadczamy zawsze pokoju i bezpieczeństwa. Za tymi drzwiami nie ma kłótni i hałasu. Tam Dzieciątko wszystko łagodzi, uspokaja i wszystkich ze sobą godzi. Niech sprawi, że i my otworzymy drzwi naszych serc dla tych, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży do nas” – zachęcał.
Plus Prolog zakończył się w południe pierwszego dnia Nowego Roku Mszą św. w katedrze, którą koncelebrowali opolscy biskupi. Wcześniej wolontariusze ŚDM, idąc ulicami miasta, przynieśli do świątyni krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani.
„Zobacz, dotknij, idź!” – takie hasło towarzyszyło peregrynacji symboli ŚDM w diecezji opolskiej przez trzy tygodnie od 14 grudnia 2014 roku, kiedy zostały przyjęte na Kopie Biskupiej z rąk młodzieży czeskiej aż do 3 stycznia b.r., kiedy zostały przekazane w Raciborzu młodzieży archidiecezji katowickiej.
Diecezja Opolska
publ . /l/