Jan Solarz po raz czwarty organizuje pieszy marsz, by uczcić pamięć o ofiarach.
Tegoroczny marsz „Ku Pamięci” rozpocznie się w piątek (16 stycznia) ok. godz. 7.00. Uczestnicy przedsięwzięcia wyruszą w trasę spod głównej bramy Muzeum KL Auschwitz. Szlak prowadził będzie m. in. przez Brzeszcze, Pszczynę, Studzionkę, Pawłowice, Jastrzębie – Zdrój i Mszanę aż do Wodzisławia Śląskiego. Podobnie jak przez ostatnie dwa lata, uczestnicy przedsięwzięcia planują przejść ponad 70 – kilometrową trasę podzieloną na trzy etapy: Oświęcim – Studzionka (16 stycznia), Studzionka – Jastrzębie – Zdrój (17 stycznia) oraz Jastrzębie – Zdrój – Wodzisław Śląski (18 stycznia).
Pomysłodawca – p. Jan Stolarz – niejako tradycyjnie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w przedsięwzięciu. Mile widziany jest każdy, kto dysponuje czasem i miałby chęć poświęcenia trzech styczniowych dni na swoiste oddanie hołdu wszystkim więźniom KL Auschwitz, którzy w styczniu 1945 roku byli pędzeni przez naszą ziemię, m. in. w stronę Wodzisławia, gdzie ładowano ich na kolejowe wagony i wywożono do obozów na terenie III Rzeszy. Wielu nie przeżyło „marszu śmierci”, a ich mogiły i upamiętniające to tragiczne wydarzenie pomniki, odwiedzą na trasie swojego „Marszu…” piechurzy pod przewodnictwem p. Jana.
Jeśli ktoś nie ma możliwość wzięcia udziału w całości rajdu zawsze może dołączyć do grupy piechurów nawet na jakiś krótki odcinek (prowadzący np. przez okolice miejsca zamieszkania). Taka sytuacja ma miejsce np. w Mszanie, gdzie co roku dołącza do uczestników „Marszu…” grupa młodzieży i nauczycieli z miejscowej szkoły, która towarzyszy piechurom od znajdującego się na mszańskim cmentarzu grobu ofiar „marszu śmierci” aż do granicy gminy z Wodzisławiem Śląskim.
Warto nadmienić, że grupa uczestników IV Marszu „Ku Pamięci” pojawi się na cmentarzu w Mszanie w niedzielę (18 stycznia) ok. godz. 10.00, a także na cmentarzu na Wilchwach ok. godz. 11.00. Później uczestnicy rajdu skierują się w stronę centrum Wodzisławia Śląskiego i odwiedzą miejsca związane z „marszem śmierci” przy ul. Ofiar Oświęcimskich (mogiła znajdująca się na popularnej „Żydowinie”), przy ul. Michalskiego (pamiątkowa tablica) oraz przy dworcu PKP (tablica pamiątkowa na budynku).
Wszyscy chętni do udziału w przedsięwzięciu mogą kontaktować się z p. Janem Stolarzem pod jego numerem telefonu 694 784 413.
/Robert Furtak/
………………………………………..
Marsz Auschwitz – Wodzisław Śląski odbył sie na 63 kilometrowej trasie i był największym, jaki obył się na polskich ziemiach. Zima 1945 roku była bardzo śnieżna i mroźna. Warunki atmosferyczne i brutalność Niemców przyczyniła się do śmierci około 600 osób, których ciała policzono na trasie marszu. Jednak ludzie umierali także poza trasą, w miejscach masowych egzekucji, a także już w samych wagonach. Transporty z Wodzisławia Śląskiego kierowano w głąb III Rzeszy. Marsz pochłonął około 15 000 więźniów.
/a/