Sądowa batalia o wybory

Czy 12 radnych z Powiatu straci mandat? Pomyłka podczas wyborów samorządowych.

 

- reklama -

Sąd Okręgowy w Gliwicach (Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku) rozpatrywał dwa protesy: autorstwa Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz osoby prywatnej w sprawie wyborów do Rady Powiatu Raciborskiego przeprowadzonych w dniu 16 listopada 2014 r.. Protesty były wynikiem pomyłki, do której doszło w dwóch okręgowych komisjach wyborczych w Raciborzu w wyborach do rady powiatu. Pomyłka polegała na zamianie kart wyborczych. W jej wyniku wyborcy głosowali nie na swoich kandydatów. W dodatku przez pewien czas nie mogli oni oddać głosów, ponieważ lokale obwodowych komisji nr 19 i 20 były zamknięte. Sąd potwierdził zaistnienie opisanych nieprawidłowości i uznał, że mogły mieć one potencjalnie wpływ na wyniki głosowania. W rezultacie stwierdził nieważność wyboru 12 radnych do Rady Powiatu. Nakazał też powtórzenie procesu wyborczego w zakresie przeprowadzenia głosowania w obwodowych komisjach wyborczych nr 19 i 20.

Orzeczenie Sądu jest nieprawomocne. Wojewódzki Komisarz Wyborczy złożył w dniu 5 stycznia 2015 r. wniosek o jego uzasadnienie, co otwiera drogę do wniesienia ewentualnie zażalenia do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Według uzyskanych przeze mnie informacji Komisarz nie podjął jeszcze decyzji czy będzie wnosić zażalenie.

Jak wyjaśnił Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Gliwicach sędzia Tomasz Pawlik, jeśli postanowienie Sądu uprawomocni się, głosowanie na radnych do Rady Powiatu Raciborskiego będzie powtórzone tylko w dwóch komisjach. W dalszej kolejności nastąpi ustalenie na nowo wyników wyborów z uwzględnieniem rezultatów powtórzonego głosowania.  Termin do sporządzenia uzasadnienia przez Sąd Okręgowy wynosi 14 dni. Od doręczenia uzasadnienia biegnie 7-dniowy termin do wniesienia zażalenia.

W konsekwencji mandaty może stracić dwunastu radnych, którzy byli wybierani w obwodowych komisjach nr 19 i nr 20. Są to: Są to wybrani z okręgu nr 1 Piotr Olender z Platformy Obywatelskiej (uzyskał 454 głosy), Dawid Wacławczyk reprezentujący NAM/Prawo i Sprawiedliwość (1444 głosy), Dominik Konieczny z komitetu NAM/Prawo i Sprawiedliwość (252 głosy), Marek Kurpis, który otrzymał 448 głosów (Razem dla Ziemi Raciborskiej), Łukasz Winiarski (zrzekł się mandatu, miała go zastąpić Teresa Frencel. Oboje reprezentują NAM/ Prawo i Sprawiedliwość), Ryszard Winiarski (Razem dla Ziemi Raciborskiej). W okręgu nr 2 mandaty mają stracić Artur Wierzbicki z Platformy Obywatelskiej, Katarzyna Dutkiewicz reprezentująca NAM/Prawo i Sprawiedliwość (uzyskała 710 głosów), Jan Kusy (reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość radny otrzymał 516 głosów), Anna Wacławczyk reprezentująca NAM/Prawo i Sprawiedliwość (uzyskała 268 głosów), Adam Hajduk (były starosta zrezygnował z mandatu, ma go zastąpić Jerzy Parys), Jerzy Klimanek z Razem dla Ziemi Raciborskiej (387 głosów).

Według naszego informatora wszystkie działania o charakterze formalnym mają na celu przede wszystkim przedłużenie okresu działalności tej rady. Powód jest prosty – podejmowane decyzje będą miały charakter wiążący. W jego opinii stosunek sił nie ulegnie zmianie, ale możliwe będą zmiany personalne, z uwagi na fakt, że członkowie dotychczasowej rady podjęli już kilka kontrowersyjnych i niepopularnych decyzji.

/l/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. no własnie na szybko podejmuje sie pewne uchwały -tylko niewygodnych skarg na działalnosc zarzadu powiatu jakos komisja rewizyjna nie rozpatruje -uzasadniając to niepewnym składem tej komisji ( protest wyborczy)
    jak zwykle selekcja tematów.

  2. O ile mi wiadomo z zakulisowych informacji obecna rada powiatu i starostwo robi wszystko by przkonać Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego,by termin oddalic do początków lutego 2015 r. Po to by w obecnym niekorzystnym składzie dla opozycji przegłosować uchwałe o likwidacji jednej ze szkół ponadgimnazjalnych jeszcze w tym czasie. Jeśli wyniki ponownych wyborów były by niekorzystne już tego nie da sie zrobić .Terminy likwidacji każdej ze szkół są związane z wrześniem.Jeśli nie uda sie tego załatwić na 6 miesięcy przed rozoczęciem roku szkolnego szansa na likwidację przepada. Starostwo jest zdeterminowane dopiąć swojego. Nie wiemy jakie zajmie stanowisko Komisarz Wyborczy.

  3. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym skargę może wnieść do Sądu Okręgowego nie tylko komitet wyborczy ale także obywatel- wyborca. Oprócz komitetu wyborczego SLD to zrobił. Wysłał skargę do Sądu Okręgowego – Wydziału Zamiejscowego w Rybniku jeszcze 28 listopada a termin był 30 listopada. Tylko, że poczta dostarczyła ten dokument
    p lecony z jednodniowym opóźnieniem . Sędzia Sądu Okręgowego tłumaczy w odpowiedzi, iż to opóźnienie jednodniowe nie pozwoliło nadać skardze wyborcy dalszego biegu, aczkolwiek była rozpatrywana. Niestety przepisy protestu wyborczego nie uwzglęgniają przepisłów KPA gdzie mówi się o dacie nadania lub terminie wysłania. . Dlatego prywatny wyborca nie ustąpił i wysłał zażalenie na takie postępowanie Sądu Okręgowego do Sądu Apelacyjnego w Katowicach w terminie niezwłocznym i czeka na odpowiedź. Potem podejmie dalsze działania, skoro sejm zmienia ustawę wyborczą.
    Powstaje pytanie : dlaczego przy tak fatalnej pomyłce kart do głosowania w dwóch obwodach również inne komitety wyborcze które tam miały swoich kandydatów nie wniosły również skarg wyborczych? Odpowiedź po analizie wyników jest jasna . Po co, skoro ich liderzy wygrali i już rządzą a reszta kandydatów się nie liczy. Gdzie podziałsa się demokracja i sprawiedliwość. Nawet PIS milczał w tej sytuacji nie mówiąc już o ” Razem dla Raciborza”.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj