Przegląd rynku kominkowego. Który kominek się opłaca?

Budowa kominka w domu to wspaniały pomysł na źródło ciepła w budynku.

O najpopularniejszych rozwiązaniach i nowych trendach rozmawiamy z Mirosławem Aniserowiczem z firmy Marpol.

- reklama -

Redakcja: O jakie kominki najczęściej pytają klienci?

Mirosław Aniserowicz: Aktualnie utarł się podział na trzy rodzaje kominków: kominki konwekcyjne, kominki wodne oraz kominki akumulacyjne. Taki sposób pogrupowania wynika ze sposobu w jaki dany kominek ogrzewa swoje otoczenie.

Redakcja: Które z nich cieszą się największą popularnością?

Mirosław Aniserowicz: Najpopularniejszym kominkiem jest kominek konwekcyjny. Ciepło wytworzone przez wkład kominkowy jest rozprowadzane w 70 % przez powietrze opływające wkład kominkowy. Do jego zalet można zaliczyć niemal natychmiastowe oddawanie ciepła po rozpaleniu, najczęściej już w pół godziny po rozpaleniu kominek osiąga moc docelową. Ponadto do pracy kominka nie jest wymagana energia elektryczna, mamy więc niezależne źródło ciepła w domu.

Redakcja: Komu poleciłby Pan właśnie kominki konwekcyjne?

Mirosław Aniserowicz: Taki kominek polecam rodzinom, które ze względu na rozkład zajęć nie mają czasu na codzienne palenie, kominek służy do podgrzewania budynku w okresach przejściowych, dogrzewania się w zimie (przy okazji oszczędza się gaz) oraz daje nam przyjemność obcowania z ogniem. Jeśli wyposażymy go w turbinę gorącego powietrza w praktyce możliwe jest równomierne ogrzanie domu do 150m2, kosztem przyspieszonego brudzenia ścian w okolicach wylotów ciepłego powietrza.

 

 
Kominki Marpol
ul. Rybnicka 13
47-400 Racibórz

www.kominkislask.pl
e-mail: [email protected]
tel.: 32 417 25 23

 

 

Redakcja: Jakie jeszcze kominki są zamawiane przez klientów?

Mirosław Aniserowicz: Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem jest kominek wodny. Od kominka konwekcyjnego różni się on medium, które rozprowasza energię cieplną. Po połączenu go z instalacją CO z łatwością ogrzewamy cały budynek oraz ciepłą wodę użytkową. Klienci równie często pytają także o kominki akumulacyjne. Kominek w krótkim okresie generuje 30 – 50 kWh energii która jest przechwytywana przez masy akumulacyjne. Odpowiednio dobierając materiał obudowy kominka jesteśmy w stanie tak zoptymalizować emisję aby możliwe było palenie raz na dobę. Ciepło jest wypromieniowywane w zakresie podczerwieni występującej w widmie słonecznym, podobnie działają promienniki w saunie na podczerwień.

Redakcja: Na co należy zwrócić największą uwagę przy wyborze kominka?

Mirosław Aniserowicz: Istotne jest umiejscowienie kominka, względy bezpieczeństwa, zasady ergonomii, dobór barw i faktury okładzin, gra światła czy też ekonomia. Celowo nie mówię o aspektach technicznych, gdyż inżynieria kominkowa ciągle sie rozwija, a to, co było do niedawna szczytem technologii, aktualnie staje się standardem. I oczywiście ważne jest, aby powierzyć wykonanie kominka fachowcom. Niech będzie to osoba, która szczerze z nami porozmawia, pozna nasz gust. Opowiedzmy mu o swojej wizji domu i stwórzmy wspólnie swój własny kominek. Kominek, który będzie cieszył właścicieli, współgrał z charakterem domu, będzie niezawodny, niekłopotliwy w użytkowaniu, będzie po prostu nasz.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj