Należy pamiętać o tym, że to do poszkodowanego należy wybór miejsca i sposobu likwidacji szkody.
Jesteś poszkodowany w kolizji lub wypadku drogowym, musisz wykonać kilka kroków, by dostać odszkodowanie, jego uzyskanie w wielu przypadkach nie jest proste, ani ekspresowe. Na drodze do wypłaty pieniędzy stoi sporo formalności. Jeśli jednak po kolizji nie zapomnimy o kilku podstawowych zasadach, likwidacja szkody powinna przebiec dość sprawnie Jak zatem uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?
Podstawową zasadą jest to, że z roszczeniem o likwidację szkody zwracasz się do zakładu ubezpieczeniowego, w którym swoją polisę wykupił sprawca kolizji. W 2015 roku życie weszła powszechna bezpośrednia likwidacja szkód. To rozwiązanie daje możliwość zgłoszenia szkody do własnego zakładu ubezpieczeń. Nasz ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, a następnie sam rozliczy się z firmą, w której sprawca miał wykupione OC. Nie zawsze ta forma rozliczenia jest korzystna dla poszkodowanego. Nasz ubezpieczyciel zobowiązany jest do podpisania z nami umowy na likwidację bezpośrednią. Wadą tej formy rozliczenia jest, to że w razie sytuacji spornej ciężko się będzie odwoływać od decyzji ubezpieczyciela, ze względu na zawarte w podpisanej umowie warunki.
Do zgłoszenia szkody, oprócz Twoich danych, potrzebne jest imię, nazwisko sprawcy kolizji numer jego polisy OC, numer rejestracyjny i marka jego pojazdu, oraz data i okoliczności zdarzenia. Dlatego tak ważne jest spisanie wszystkich danych osoby, która ponosi odpowiedzialność za szkodę. Zazwyczaj do 7 dni od zgłoszenia szkody umówi się z nami rzeczoznawca na oględziny uszkodzonego samochodu. Pamiętaj aby przed zgłoszeniem szkody i przybyciem rzeczoznawcy, nie dokonywać żadnych napraw. Z drugiej strony firmy coraz częściej oferują uproszczoną ścieżkę likwidacji. Dokumentów do wypełnienia jest wtedy znacznie mniej, wizyta rzeczoznawcy niekonieczna, a czas likwidacji szkody skraca się średnio o połowę. Taka ekspresowa ścieżka wypłaty odszkodowania – nawet w trzy dni – dotyczy tylko drobnych szkód. Ubezpieczyciele starają się forsować jeszcze inny wariant rozliczenia szkody. Mianowice już podczas zgłoszenia szkody nakłaniają nas na udanie się do warsztatu, z którym mają podpisaną umowę o likwidację szkód. Często są to warsztaty znacznie oddalone od naszego miejsca zamieszkania a co za tym idzie w ogóle nam nie znane. Pamiętajmy nie musimy w ogóle się zgadzać na takie praktyki. To do poszkodowanego należy wybór miejsca i sposobu likwidacji szkody.
Co oznacza rozliczenie bezgotówkowe? Rola właściciela auta ogranicza się wówczas do wyboru warsztatu (może to być nawet mały warsztat z sąsiedztwa). Warsztat zajmie się naprawą, której zakres szczegółowo zostanie z nami uzgodniony, a sam postara się o wyegzekwowanie odpowiedniej wysokości odszkodowania od ubezpieczyciela. Większość firm oferuję możliwość bezgotówkowej likwidacji szkód pomimo że nie mają podpisanej umowy współpracy z ubezpieczalniami (nie tworzą sieci naprawczej ubezpieczalni), są to warsztaty niezależne dbające jedynie o dobry interes klienta a nie firmy ubezpieczeniowej, której celem jest jak najtańsze rozliczenie szkody.
Jeszcze raz podkreślmy, to nie Ubezpieczalnia decyduje o sposobie naprawy naszego pojazdu! Poszkodowany ma prawo swobodnie wybrać sposób i miejsce likwidacji swojej szkody. Pamiętajmy aby decyzję o sposobie likwidacji szkody podjąć na na spokojnie zasięgając porady np. w swoim zaprzyjaźnionym warsztacie a nie pod wpływem stresu jaki towarzyszy takim zdarzeniom.
ul. Rybnicka 129a
47-400 Racibórz
Lakiernictwo
tel. 32 415 35 73
Blacharstwo
tel. 32 415 31 43
/artykuł sponsorowany/
Witam,
W przypadku zaniżonego odszkodowania po wypadku czy kolizji, polecam od razu skierować się na stronę http://www.zanizenie-odszkodowania.pl – bardzo szybko uporamy się z problemem niskiego świadczenia i dostaniesz pieniądze nawet w ciągu kilku dni!
Pozdrawiam, miłego dnia życzę!
tutaj też spoko opisali co robić po szkodzie https://www.take-care.com.pl/kolizja.html