„Wierzę, że najbliższe lata będą dla PWSZ w Raciborzu dobre”

Z dr hab. inż. arch. Ewą Stachurą, prof. PWSZ, nową rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, rozmawia dr Janusz Nowak.

Dr Janusz Nowak: 16 kwietnia 2015 roku zapisze się zarówno w historii raciborskiej uczelni, jak również w życiu Pani Profesor jako dzień szczególny i wyjątkowy. Przed kilkoma godzinami Kolegium Elektorskie wybrało Panią Profesor na stanowisko Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W imieniu wszystkich Czytelników „Eunomii”, całej społeczności PWSZ oraz własnym składam Pani serdeczne gratulacje. Jakie odczucia towarzyszą Pani Rektor w tych pierwszych chwilach po elekcji?

- reklama -

Dr hab. inż. arch. Ewa Stachura, prof. PWSZ: Bardzo dziękuję za gratulacje, odebrałam ich dzisiaj bardzo wiele! Pierwszym uczuciem, które mi dziś towarzyszy, jest ogromna satysfakcja: dokonując wyboru mojej osoby na stanowisko rektora, większość elektorów zadeklarowała akceptację zaproponowanej przeze mnie drogi rozwoju raciborskiej uczelni. Głęboko wierzę, że nadchodzące lata będą dla PWSZ w Raciborzu dobre, a realizacja już wytyczonej strategii rozwoju naszej szkoły zaowocuje jej stabilnym rozwojem. Drugie uczucie to wdzięczność: dziękuję elektorom za okazane zaufanie. Nową funkcję traktuję jako wyzwanie i wielką odpowiedzialność. Kolejne uczucie to radość, towarzysząca każdemu z nas w momentach ważnych życiowych zmian.

Dr Janusz Nowak: Jak Pani Rektor postrzega, w kontekście Pani bogatych akademickich doświadczeń, raciborską szkołę wyższą, jej aktualną kondycję i szanse rozwojowe?

Dr hab. inż. arch. Ewa Stachura, prof. PWSZ: Rzeczywiście, mam bogate doświadczenia akademickie, współpracowałam z wieloma uczelniami: wielkimi, średniej wielkości i małymi, a także z uczelniami zagranicznymi. Każda z instytucji kształcących na poziomie wyższym musi skonfrontować się z podobnymi problemami (np. wynikającymi z niedoskonałego prawodawstwa, niedofinansowania nauki, czy też niekorzystnej sytuacji demograficznej). Na tym tle widać, jak istotne dla rozwoju uczelni i jej kondycji są kultura organizacji, kreatywność, trafne odczytywanie sygnałów płynących z rynku. Te wartości w przypadku raciborskiej szkoły wyższej oceniam bardzo wysoko. W skomplikowanych warunkach otoczenia konkurencyjnego nasza uczelnia stale proponuje nowe, atrakcyjne kierunki studiów, rozwija i udoskonala ofertę edukacyjną. Dysponuje bardzo dobrą kadrą i świetnymi studentami, którzy w wielu dziedzinach (np. w sporcie) odnoszą spektakularne sukcesy. Cieszymy się z dobrych warunków lokalowych oraz zaplecza sportowego. W kontekście takiej bazy trudno nie wierzyć w rozwój szkoły i wypracowanie przewagi konkurencyjnej odpowiadającej posiadanemu potencjałowi. W trakcie mojej kadencji podejmę wszelkie starania, by tak właśnie się stało.

Dr Janusz Nowak: Proszę zdradzić, jak Pani Rektor widzi problem (który w naturalny sposób staje przed każdą osobą, obejmującą kierowniczą funkcję) relacji między tradycją a nowatorstwem w zarządzaniu raciborską PWSZ? Słowem, co zamierza Pani Rektor kontynuować, a co – bardziej czy mniej radykalnie – zmienić?

Dr hab. inż. arch. Ewa Stachura, prof. PWSZ: Czas zawsze weryfikuje trafność podjętych decyzji i obranych dróg rozwoju. Zarówno szkoła jak i jej otoczenie podlegają nieustannym zmianom, a zarządzanie odbywa się w warunkach niepewności i wymaga podejmowania ryzyka oraz ponoszenia odpowiedzialności. Początek kadencji nowych władz szkoły to dobry moment, by dokonać oceny, które z metod zarządzania szkołą powinny być kontynuowane, a w jakich obszarach należy zmienić styl lub metody zarządzania uczelnią. Z całą pewnością należy kontynuować praktykę gospodarności i utrzymywania bezpieczeństwa finansowego szkoły. W najbliższej przyszłości zintensyfikować trzeba będzie natomiast starania o dodatkowe źródła finasowania, czyli granty, które mogą wspomóc rozwój nowych kierunków, specjalności, inicjatyw dydaktycznych, studenckich wyjazdów, czy warsztatów, a także bazy uczelni. Będę działać na rzecz zacieśnienia konstruktywnych relacji z praktyką. Dostrzegam konieczność optymalizacji struktury organizacyjnej szkoły, która zaowocować powinna bardziej efektywnym wykorzystaniem potencjału kadrowego. Marzę, by każdy z pracowników PWSZ w Raciborzu czerpał pełną satysfakcję z wykonywanej pracy i czuł się współgospodarzem uczelni. W nowych warunkach potrzebny będzie doskonalszy język komunikowania się zarówno wewnątrz uczelni, jak i uczelni z jej otoczeniem. Możemy więc spodziewać się zmian w stylu tejże komunikacji i promocji uczelni. Będę również podejmować oraz wspierać działania na rzecz poprawy wizerunku PWSZ w Raciborzu i kształtowania jej tożsamości.

Dr Janusz Nowak: Pani Rektor, pragnę zachęcić Panią do przedstawienia się raciborskiej społeczności akademickiej również od strony mniej oficjalnej. Chodzi oczywiście szczególnie o Pani zainteresowania i fascynacje pozazawodowe.

Dr hab. inż. arch. Ewa Stachura, prof. PWSZ: Należę do tych szczęśliwców, którzy podążyli drogą zawodową za swoimi zainteresowaniami i fascynacjami. Architektura zawsze była i jest moją pasją, a uczenie architektury to wielka frajda i ekscytująca przygoda. Z architekturą łączą się częściowo moje zainteresowania fotografią, choć równie chętnie fotografuję przyrodę. Pasjonuję się kulturą starożytnej Grecji, spędzam w Grecji każde letnie wakacje. Zimą natomiast jeżdżę na nartach – bardzo lubię kontakt z zimową przyrodą. Chętnie otaczam się roślinami: moi protegowani w ogrodzie to rododendrony i azalie. Bardzo lubię zwierzęta, a najlepiej komunikuję się z kotami, szczególnie z własną czarną kotką.

Dr Janusz Nowak: Serdecznie dziękując Pani Rektor za tę wypowiedź, życzę samych sukcesów w kierowaniu raciborską Szkołą. Jednocześnie już dzisiaj, w dniu wyboru, zapraszam Panią Profesor do udzielenia w październikowym numerze „Eunomii” obszernego, programowego wywiadu, inaugurującego nowy rok akademicki i kadencję Pani Rektor.

Dr hab. inż. arch. Ewa Stachura, prof. PWSZ: Serdecznie dziękuję za życzenia i zaproszenie do udzielenia kolejnego wywiadu.

Ewa Stachura jest architektem, absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, doktorem habilitowanym nauk technicznych. Obecnie pełni funkcję profesora w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. W roku 2014 jest profesorem architektury w International University of Sarajevo. Od 1991 roku Ewa Stachura prowadzi pracownię architektoniczną, w której powstało wiele projektów urbanistycznych, architektonicznych i wnętrzarskich, w tym domów mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej oraz lokali handlowych i usługowych; adaptacji i modernizacji budynków zabytkowych. Jest projektantką systemów identyfikacji wizualnej (m.in. Invest – Bank i wdrożenie systemu ING Bank) oraz reklam wielkoformatowych, współtwórczynią i konsultantką kampanii reklamowych. Prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe poświęcone architekturze mieszkaniowej w Polsce. Autorka czterech książek naukowych, podręcznika akademickiego oraz wielu artykułów z dziedziny architektury i nieruchomości. Z pracą badawczą związane są wykłady, warsztaty i seminaria z obszaru architektury, gospodarki przestrzennej oraz nieruchomości, oferowane studentom wyższych uczelni, członkom stowarzyszeń biznesowych i deweloperom.

 

 

Artykuł zaczerpnięto z miesięcznika Eunomia nr 4 (80) kwiecień 2015

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj