W sobotę 15 sierpnia rudzkie sanktuarium będzie centrum obchodów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny całej archidiecezji. W ich trakcie m.in. dwóch biskupów będzie obchodziło 30 rocznicę sakry biskupiej.
Zaproszenie Biskupa Gliwickiego:
Drodzy Współbracia w kapłańskim posługiwaniu, Umiłowani Siostry i Bracia! Każdego roku uroczystość Wniebowzięcia NMP kieruje nasze serca w stronę naszego diecezjalnego sanktuarium w Rudach, świadka wielowiekowej pobożności dawnego opactwa cystersów. W patronalne święto tego czcigodnego miejsca ożywiam zaproszenie, by oddać cześć naszej Matce, która w każdej sytuacji naszego życia jest wierną Przewodniczką w wierze. Ten obchód łączymy od lat z wysiłkiem integrującym naszą metropolię, tworzącą kościelne zręby dla wszystkich mieszkańców Górnego Śląska. Nasze pielgrzymowanie do Matki Bożej Pokornej w Rudach zawsze przynosi błogosławione owoce, dając ukojenie w smutkach, chęć dzielenia się dobrem z naszymi bliźnimi, a także otwieraniem się na dobre natchnienia dla wzmocnienia życia łaski w naszych sercach.
Aktualny rok wpisuje się w rocznicową pamięć o ważnych wydarzeniach dla naszego pokolenia. Szczęśliwie mija 70 lat od zakończenia brutalnej II wojny światowej, która – jak każdy konflikt zbrojny – przyniosła wiele zniszczeń i nieodwracalnych krzywd. Wysiłek odbudowy zniszczeń i wprowadzania nowego ładu na naszym kontynencie przyniósł pomyślne owoce. Ze szczególnym uczuciem wdzięczności ogarniamy wydarzenia z czasu obrad II Soboru Watykańskiego z końca 1965 r., kiedy biskupi Polski i Niemiec z odwagą wymienili ze sobą korespondencję, by rozpocząć nowy etap we wzajemnych relacjach między naszymi narodami, do czego Kościół Chrystusowy jest szczególnie predystynowany. Tym zmianom sprzed 70 lat zawdzięcza również swoje ustanowienie dzisiejsza diecezja opolska, która dokładnie przed 30. laty otrzymała dwóch biskupów pomocniczych: Jana Bagińskiego i Gerarda Kusza. Gdy w 1992 r. powstała nasza diecezja gliwicka, biskup Jan Bagiński pozostał w Opolu, natomiast biskup Gerard wyznaczony został do posługi biskupa pomocniczego właśnie u nas. Z tej przyczyny pragniemy tegoroczne świętowanie odpustowe w Rudach połączyć z serdecznym podziękowaniem dla obu biskupów, którzy dokładnie 15 sierpnia 1985 r. w katedrze opolskiej przyjęli święcenia biskupie z rąk nieżyjącego już prymasa Polski, kard. Józefa Glempa.
Zapraszam Wszystkich, Drodzy Diecezjanie, do czcigodnego sanktuarium, którego centralnym momentem będzie sprawowana na dziedzińcu uroczysta koncelebrowana Eucharystia o godz. 11, której przewodniczył będzie biskup Gerard wraz z biskupem Janem Bagińskim, a wraz z nimi będą ją sprawować Pasterze naszej Górnośląskiej metropolii. Posługi głoszenia Słowa Bożego radośnie podjął się emerytowany biskup opolski, abp Alfons Nossol, którego prośba sprzed 30 lat, by Ojciec Święty Jan Paweł II wsparł posłannictwo Kościoła na Śląsku Opolskim nowymi siłami, została zrealizowana. Podniosłym zwieńczeniem liturgicznej modlitwy będą nieszpory maryjne w bazylice o godz. 15.
Z radością błogosławię na tegoroczne trud pielgrzymowanie do Rud.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
GODZ. 10.45 – przygotowanie do liturgii.
GODZ. 11.00 – EUCHARYSTIA (na dziedzińcu Starego Opactwa):
przewodniczy: Biskup Gerard KUSZ
a koncelebrują Arcybiskupi i Biskupi oraz kapłani Metropolii Górnośląskiej.
GODZ. 15.00 – NIESZPORY (w bazylice):
przewodniczy: ks. prałat Bogdan KICINGER.
UWAGI DOTYCZĄCE EUCHARYSTII.
INFORMACJE DLA KSIĘŻY
PROCESJA NA WEJŚCIE:
PORZĄDEK PROCESJI (procesja wyrusza ze Starego Opactwa):
kadzidło, krzyż i akolitki,
służba liturgiczna,
diakon niosący Ewangeliarz,
ks. Jan ROSIEK (dyrektor Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego w Rudach),
ks. Helmut EKERT (dziekan dekanatu Kuźnia Raciborska),
ks. Rafał WYLEŻOŁ (proboszcz parafii w Rudach i kustosz Sanktuarium),
Biskupi i Arcybiskupi,
Biskup Gerard KUSZ i diakon asystujący,
ceremoniarz oraz ministranci do mitry i pastorału.
PROCESJA NA ZAKOŃCZENIE
W procesji na zakończenie wezmą udział wszyscy kapłani.
UWAGI DOTYCZĄCE EUCHARYSTII.
INFORMACJE DLA WIERNYCH
Bardzo prosimy o przybycie na uroczystość PRZED GODZINĄ 10.45 – wtedy rozpoczniemy przygotowanie do liturgii.
Prosimy o przywiezienie ze sobą KWIATÓW I ZIÓŁ, które zostaną poświęcone pod koniec Mszy św. Będzie możliwość zakupienia wiązanek ziół i kwiatów.
Zapraszamy POCZTY SZTANDAROWE z parafii naszej metropolii. Poczty sztandarowe nie biorą udziału w procesji na wejście i na zakończenie – przed rozpoczęciem się Mszy św. ustawiają się za sektorem zarezerwowanym dla kapłanów (patrząc na ołtarz polowy – po lewej stronie).
Przybywający na uroczystość otrzymają KSIĄŻECZKĘ z tekstami liturgicznymi.
Zostaną przygotowane PUNKTY MEDYCZNE: na dziedzińcu i przed wjazdem na dziedziniec (po lewej stronie, patrząc na ołtarz polowy) oraz na parkingu przed Opactwem (w punkcie informacji turystycznej).
REZERWACJA MIEJSC
SEKTOR PO LEWEJ STRONIE OŁTARZA POLOWEGO:
kapłani i osoby życia konsekrowanego.
SEKTOR PO PRAWEJ STRONIE OŁTARZA POLOWEGO:
osoby animujące liturgię, służba liturgiczna, Nadzwyczajni Szafarze Komunii św.
PRÓBY PRZED UROCZYSTOŚCIĄ
BRACTWO NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU (12 osób) – o godz. 9.30,
SŁUŻBA LITURGICZNA – o godz. 9.45,
NADZWYCZAJNI SZAFARZE KOMUNII (10-12 osób) – o godz. 10.00.
ZBIÓRKA PRZED PRÓBĄ: na dziedzińcu Starego Opactwa (przy ołtarzu polowym) – prosimy o PUNKTUALNOŚĆ!!!
UWAGI DOTYCZĄCE NIESZPORÓW
KAPŁANI nie biorą udziału w procesji na wejście i na zakończenie (przed rozpoczęciem nieszporów zajmują oni miejsca w pierwszych ławkach). Na nieszpory ubierają KOMŻE.
POCZTY SZTANDAROWE biorą udział w procesji na wejście i na zakończenie (przed rozpoczęciem nieszporów ustawiają się przed zakrystią: w głębi kościoła, po lewej stronie).
PORZĄDEK PROCESJI:
kadzidło, krzyż i akolitki
poczty sztandarowe
służba liturgiczna
ks. Rafał WYLEŻOŁ
ks. prałat Bogdan KICINGER i diakon asystujący.
publ. /ps/