11 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych dyplomów laureatom konkursu Zielona Pracownia. Dofinansowanie na 24 ekopracownie wyniosło niemal 800 tysięcy złotych.
Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w poniedziałek 11 kwietnia w Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego, gmin oraz nagrodzonych szkół. WFOŚiGW w Katowicach reprezentowali przedstawiciele Rady Nadzorczej – prof. Karol Węglarzy i Jerzy Suchy oraz Zarządu – prezes Andrzej Pilot i zastępca prezesa Agnieszka Siemińska.
– W lipcu ubiegłego roku Fundusz ogłosił konkurs pn. „ZIELONA PRACOWNIA_PROJEKT”, którego celem było nagrodzenie najlepszych projektów ekopracowni, których przyszła realizacja wpłynie znacząco na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów z terenu województwa śląskiego poprzez uatrakcyjnienie warunków nauczania oraz zastosowanie kreatywnych rozwiązań zagospodarowania przestrzeni szkolnej – przypomniał podczas uroczystości prezes Andrzej Pilot. Dodał, że rozstrzygając Konkurs Fundusz postanowił przyznać dofinansowanie w formie dotacji autorom nietuzinkowych pomysłów na zagospodarowanie sali lekcyjnej na cele ekologiczne, doceniając zaangażowanie zarówno pracowników jak i uczniów szkoły w przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej.
Dofinansowane uzyskało wówczas 21 projektów, które wyróżniały się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni. Mając na uwadze wysoki poziom złożonych prac, Fundusz przeznaczył 130 000,00 zł na nagrody.
Kontynuacją był przeprowadzony pod koniec ubiegłego roku konkurs pn.: „ZIELONA PRACOWNIA” skierowany do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, w tym do nagrodzonych w konkursie pn. ZIELONA PRACOWNIA_PROJEKT. Zadanie polegało na utworzeniu ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych.
– Przy ocenie wniosków wzięto pod uwagę przede wszystkim różnorodność pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia pracowni, dostosowaną do grup wiekowych uczniów. Istotnym kryterium wyboru był także pomysł na zagospodarowanie pracowni, jej funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań – poinformował Agnieszka Siemińska, zastępca prezesa Funduszu. Podkreśliła, że pod uwagę wzięto również dostosowanie i wykorzystanie pracowni przez jak największą liczbę uczniów.
Dotacje zostaną przeznaczone na utworzenie i modernizację pracowni biologicznych, geograficznych fizycznych i chemicznych poprzez zakup nowoczesnego sprzętu (tablic interaktywnych, projektorów, sprzętu komputerowego) pomocy dydaktycznych (zestawów doświadczalnych, mikroskopów, odczynników, okazów przyrodniczych, modeli organów) wsparte wyposażeniem pracowni w nowoczesne i ergonomiczne meble: krzesła, biurka, stoły doświadczalne, gabloty, szafy czy stojaki na mapy.
Wkładem własnym gmin będzie przeprowadzenie remontów sal, w tym modernizacji oświetlenia, instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, zamontowanie rolet zewnętrznych oraz wymiany podłóg i drzwi.
Po zakończeniu uroczystości wręczenia dyplomów uczniowie z nagrodzonych szkół zwiedzili Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Pełna lista beneficjentów dostępna jest na stronie funduszu.
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
————————————————
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:
/ic/