PWSZ: ostatni dzień rejestracji dawców szpiku

Do tej pory zarejestrowano 78 osób. Na raciborskiej PWSZ jeszcze trwa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Studenci czekają na wszystkie chętne osoby w budynku głównym, przy ul. Słowackiego 55 od godziny 9:00 do 19:00.  Podczas tegorocznej edycji przez cztery dni studenci zarejestrowali 78 osób – Zainteresowanie przedsięwzięciem jest duże z czego się bardzo cieszymy. Jest to już szósta akcja więc wiadome jest to, że z edycji na edycję ilość zarejestrowanych będzie mniejsza. Wielkim osiągnięciem jest to, że przez wszystkie akcje zarejestrowaliśmy ponad 770 osób. Jesteśmy bardzo dumni z tej liczby – mówi Dominika Prokopczuk, ambasador fundacji DKMS Polska.

- reklama -

 

 

 

 

Sześć edycji i ogromne osiągnięcie. Dwie osoby, które zostały zarejestrowane podczas studenckich akcji w Raciborzu zostały realnymi dawcami. – Już jutro ostatni dzień rejestracji na PWSZ, zapraszamy wszystkie chętne osoby, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Rejestracja trwa kilka chwil a podarowanie komuś życia jest bezcenne – dodaje Dominika.

 

Kto może zostać dawcą?
– każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia;
– ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

 

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
– przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego;
– pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka;
– wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj, zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

 

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego dawcy.

 

Jakie są metody pobrania?
– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków);
– pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).

 

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj