We wrześniu 2007 roku Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu obchodzić będzie swoje sześćdziesięciolecie. Zespół Szkół Mechanicznych sięga swoją historią do roku 1947, kiedy przy ul. Fornalskiej (w budynku dzisiejszego Technikum Budowlanego) na ostatnim piętrze ulokowało się Gimnazjum Przemysłu Cukrowniczego. W 1949 roku szkołę przeniesiono do budynku dzisiejszej Szkoły Zawodowej przy ul. Wileńskiej. W 1952 placówkę opuścili pierwsi absolwenci Technikum Mechanicznego Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego w Raciborzu, które z czasem przejęło Ministerstwo Oświaty. Szkoła rozrastała się – tworzono klasy zawodowe oraz szkołę dla dorosłych. 3 września 1963 roku otwarto nową siedzibę szkoły, tzw. „Tysiąclatkę” i nadano jej imię Arki Bożka.
Znany w regionie „Mechanik” kształci od 60 lat kadry techniczne, cieszy się zainteresowaniem gimnazjalistów, którzy oprócz zawodów: mechanik, elektryk, elektronik, oraz od kilku lat mechatronik i informatyk mogą wybrać także profil humanistyczny w Liceum Ogólnokształcącym.
W tym roku przypada 60 – lecie Zespołu Szkół Mechanicznych. Jubileusz, uroczyście obchodzony 29 września, będzie okazją do odwiedzenia murów szkoły, spotkania z koleżankami, kolegami oraz nauczycielami, których los rzucił w różne zakątki Polski i świata.
Organizatorzy jubileuszowych obchodów planują:
– o godz. 9.00 uroczystą mszę świętą, która będzie sprawowana przez księży – absolwentów szkoły w kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrogu,
– po mszy uroczysty przemarsz z kościoła na ulicę Chopina,
– ok. godz. 11.00 akademię w Raciborskim Centrum Kultury,
– w godzinach 14.00 – 17.00 zwiedzanie szkoły,
– o godz. 17.00 spotkanie absolwentów i nauczycieli – biesiadę w sali sportowej OSIR (obok RaFaKo).
Na jubileuszowe obchody zapraszamy wszystkich wychowanków i nauczycieli szkoły – zapewniają przedstawiciele komitetu organizacyjnego. Powstała już jubileuszowa strona , skierowana przede wszystkim do osób związanych ze szkołą. Godne uwagi są zamieszczone tu archiwalne wspomnienia. Można tu znaleźć: historię szkoły, sylwetki nauczycieli i absolwentów, wywiady i ciekawe pamiątki, np. uczniowskie wierszyki:
Poczciwa mechaniko!/ Wszyscy na cię narzekają./Przez ciebie dwój mnóstwo w dzienniku,/A jeszcze wciąż wpadają.
I historyczne już powiedzonka nauczycieli:
„No jeżeli ktoś chce mi udowodnić, że umie na piątkę, niech przyjdzie, to będziemy sobie udowadniać.” – prof. Różalski.
Wspomnienia oraz wypowiedzi byłych nauczycieli i uczniów publikowane będą także w monografii szkoły – zapewnia Małgorzata Różalska, nauczycielka ZSM. Poza tym przewidujemy zamieszczenie w książce spisu absolwentów, apeluję więc o sprawdzanie swoich danych. Rok ukończenia szkoły należy wybrać z tabeli na stronie ABSOLWENCI.
Ewentualne błędy proszę zgłaszać na adres [email protected] lub odnotować pod artykułem w okienkach „dodaj komentarz” na stronach Portalu.
/BSp/
60 lat Zespołu Szkół Mechanicznych
- reklama -