Znajdująca się przy Zespole Sal Gimnastycznych „Sokolnia” Aleja Olimpijczyków zostanie uroczyście otwarta 26 września o godz. 11.00.
Utworzenie Alei Olimpijczyków Ziemi Raciborskiej jest – jak mówi Wojciech Nazarko, prezes Klubu Olimpijczyka „Sokół” w Raciborzu – dopełnieniem wcześniejszych inicjatyw podejmowanych przez Klub Olimpijczyka „Sokół”. – W roku ubiegłym obchodziliśmy 20 – lecie naszego klubu. Można powiedzieć, że Aleja Olimpijczyków jest podsumowaniem tych obchodów – tłumaczy Nazarko. – Patronat honorowy nad jej otwarciem objęli Polski Komitet Olimpijski, Rada Odrodzonych Towarzystwa Gimnastycznego w Krakowie, Polski Związek Pływacki, Urząd Miasta Racibórz oraz Starostwo Powiatowe w Raciborzu – dodaje.
Klub Olimpijczyka o nazwie „Sokół” został reaktywowany w 1987 roku. – Przez dwadzieścia lat wokół klubu skupiło się wiele ludzi. Chcemy o nich pamiętać. Stąd podejmujemy działania mające to na celu – tłumaczy Nazarko.
– Wpierw została nadana nazwa upamiętniająca olimpijczyków ziemi raciborskiej jednej z ulic Raciborza. Następnie z okazji 10 – lecia Klubu Olimpijczyka „Sokół” w 1997 roku działacze ufundowali sztandar, który został poświęcony w katedrze we Lwowie. Został przywieziony do Raciborza przez sztafetę kolarsko-biegową młodzieży raciborskiej. W 15 – lecie klubu został stworzony – decyzją Rady Miasta – Skwer im. Olimpijczyków i Sław Sportu Ziemi Raciborskiej. Z kolei Rada Powiatu nadała Międzyszkolnemu Ośrodkowi Sportowemu przy ul. Klasztornej 9 nazwę – Zespół Sal Gimnastycznych „Sokolnia” im. Olimpijczyków Ziemi Raciborskiej – wylicza prezes.
Z okazji 20 – lecia działalności klubu została zorganizowana wystawa, podczas której nastąpiła promocja książki Jerzego Szczygielskiego pt. „Olimpijczycy subregionu zachodniego województwa śląskiego (1928-2006)” . – Przez pięć lat zbieraliśmy materiały o sławach sportu ziemi raciborskiej. Efektem tej pracy było otwarcie galerii w ubiegłym roku – tłumaczy prezes klubu. – Później otwarliśmy jeszcze wystawę rysunku satyrycznego Tigrana – dodaje.
Aleja Olimpijczyków Ziemi Raciborskiej składa się z 20 płytek marmurowych. Ułożone są one chronologicznie. Na każdej z nich jest nazwisko olimpijczyka – sportowca ziemi raciborskiej. Są to:
1. Erich Stoschek – lekkoatletyka, Amsterdam 1928
2. Teodor Zaczyk – szermierka, Berlin 1936, Londyn 1948
3. Anna Wojtaszek-Boscon – lekkoatletyka, Melbourn 1956, Rzym 1960, Tokio 1964
4. Hubert Kostka – piłka nożna, Monachium 1972
5. Aleksander Zajączkowski – zapasy, Montreal 1976
6. Ryszard Wolny – zapasy, Seul 1988, Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004
7. Krzysztof Zwolinski – lekkoatletyka, Moskwa 1980
8. Danuta Bułkowska – lekkoatletyka, Moskwa 1980
9. Leszek Górski – pływanie, Moskwa 1980
10. Dariusz Wolny – pływanie, Moskwa 1980
11. Bogusław Zychowicz – pływanie, Moskwa 1980
12. Małgorzata Kiermasz-Różycka – pływanie, Moskwa 1980
13. Leszek Olszewski – boks, Barcelona 1992
14. Zbigniew Januszkiewicz – pływanie, Moskwa 1980
15. Krzysztof Mehlich – lekkoatletyka, Atlanta 1996
16. Magdalena Szuter-Kupiec – pływanie, Barcelona 1992
17. Helena Zajączkowska – pływanie, Toronto 1976
18. Franciszek Kampik – zapasy, Monachium 1972
19. Artur Noga – lekkoatletyka, Pekin 2008
20. Michał Rokicki – pływanie, Pekin 2008
Aleja została wykonana przez J&R Dradach ze środków – jak mówi Wojciech Nazarko – pozyskanych od ludzi dobrej woli.
Klub Olimpijczyka „Sokół” dąży również do uznania piosenki „Białoczerwoni – w jedności Polska” za hymn polskiego sportu. Jej tekst jest autorstwa Dariusza Kampki, zaś muzyka i wykonanie – Zuzanny Szreder. – Mimo bardzo dobrych recenzji piosenka nie może się przebić. Jest odsuwana. Ale jesteśmy przekonani, że w końcu zostanie dostrzeżona. Była już śpiewana na ważnych wydarzeniach sportowych przed wielkimi osobistościami sportowymi i zawsze wzbudzała duże zainteresowanie – mówi Nazarko.
/KJ/
Na mojej plytce jest rok 1996.To blad !!!!Prosze o skorygowanie!!!Winno byc Toronto!976r.Zajaczkowska Helena.
Masz rację. Ten błąd został zauważony przez nas natychmiast, wystąpiło przekłamanie przy przekazywaniu informacji do fotografa i wykonawcy. Zamiast 7 wstawiono 9. Przepraszamy. Cieszymy się że zwróciłaś na to uwagę. Pozdrawiamy i do zobaczenia.
Jaki,trener?Moim trenerem byl Pan Glinkowski!Ty Wojtku nigdy!Jeszcze raz prosze o skorygowanie tej daty!!!Jezeli jestes ´Wojtku Nazarko prezesem to pokaz,a nie osmieszaj siebie i mnie!!!przeprosiny nie wystarcza.Kup nowy odpad plyty nagrobkowej i wpisz prawidlowe dane!!!
Nie,chce tego bledu widziec na otwarciu!Przyjmij to powaznie!Wojciechu.
Robi się ciekawie.Nagrobki już są.Ciekawe kto sotatni zgasi światło ?
Nazarko wszędzie się podpina, tak jak z zajączkowska i nnymi. trener najlepszy w Raciborzu! Paranaoja. to chyba starość i nie do artościowanie. Czas zająć się działką.
a} zajaczkowskiej na otwarciu nie było
b)nigdzie nie znalazłem informacji że „trener” to faktycznie Pan Nazarko, a nie np ktoś inny z Sokoła
c)tylko w Raciborzu umieszczono tablice upamietniającą paraolimpijkę (która Aleja czegos tam ma takie osoby??? )
Pani Zajączkowska powinna być wdzięczna Prezesowi Sokoła że o niej niezapomniano (i bardzo dobrze sie stało – bo tylko dzięki Nazarce wiemy ze Taka Pani uprawiała sport!!)
d)trenerem był niezłym ale fakt ze działaczem jest znakomitym ! I w sumie nie bardzo wiem do czego ma sie podpinać galeria i aleja to jego wcielone w zycie pomysly!! BEZ NIEGO BYŁABY TAM TYLKO TRAWA NA KTÓRA CODZIENNIE LAŁYBY PSY.
Kto to jest ta Zajączkowska ,czy to zawodniczka peintbola czy hippiki ?
Peintbola na koniach.
Ale bzdury pisza superowcy i konie!
komus tu wali rowno do dekla!
Zauważyliscie o co chodzilo Pani Olimpijce?? Zeby zamienic date 1996 na [b]![/b](wykrzyknik) [b]![/b]976> Zauważyła błąd i kazała zmienić na jeszcze inny! A jakby Nazarko zmienił na [b]!976[/b] to chyba oszlałaby ze złości !!!!!
albo mnie sie wydaje albo kolejnośc tych płyt jednak nie jest chronologiczna.
Melbourn… Ja znam MelbournE… Żenada!
Dlaczego usunieto moja plytke?