niedziela, 28 kwietnia, 2024

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Noc Teatru w DK Strzecha 24 marca

24 marca 2023 17:00

30zł

W programie: monodram „Słodka”, opowieść teatralno-filmowa „Buks” i koncert „Piosenka jest dobra na wszystko”, a także eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na Noc Teatru, która odbędzie się 24 marca w RCK DK Strzecha. Bilety w cenie: 30 zł do nabycia w kasach RCK oraz na www.biletyna.pl. Honorowane raciborskie karty Senior+ oraz Rodzina+.

PROGRAM:

godz. 17:00 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje rejonowe (wstęp wolny)
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest jedną z najstarszych imprez amatorskiego ruchu artystycznego w Polsce. Konkurs odbywa się w formie turniejów: recytatorskiego, „wywiedzione” ze słowa, teatrów jednego aktora i poezji śpiewanej. Dla wielu udział w imprezie może być pierwszym krokiem w karierze aktorskiej, spotkaniem z pięknem języka polskiego oraz możliwością poznania wielu ciekawych osób z całej Polski. W ciągu sześćdziesięciu ośmiu lat w imprezie organizowanej przez Towarzystwo Kultury Teatralnej liczba uczestników przekroczyła 3 miliony. Wielu wykonawców Konkursu to dziś znani aktorzy – m.in. Artur Barciś, Janusz Gajos, Krzysztof Materna, Marian Opania, Joanna Trzepiecińska czy Artur Żmijewski.

godz. 20:00 „Słodka” – monodram Marty Pohrebny
Haculska wieś. W niej mieszka Darusia – niemowa. Skrywa ona w sobie tajemnicę, którą bohaterka odkrywa stopniowo przed nami…
Scenariusz na podstawie powieści Marii Matios „Słodka Darusia” w tłumaczeniu Anny Korzeniowskiej – Bihun: Małgorzata Paszkier – Wojcieszonek i Marta Pohrebny. Reżyseria, scenografia: Małgorzata Paszkier–Wojcieszonek. Taniec: Ewa Chamera.
W swojej najbardziej znanej powieści Maria Matios dopuszcza do głosu niemą Hacułkę, która w oczach społeczności wiejskiej uchodzi za chorą na umyśle. Darusia, nazywana Słodką, czasem i głupią, nosi znamiona ludowej świętej. Jest naznaczona chorobami – koszmarnymi bólami głowy. Istotne jest też to, że główna bohaterka nie urodziła się niema, ale sama pod wpływem makabrycznych wydarzeń z przeszłości przestała mówić.

„Buks” – opowieść teatralno-filmowa w reż. Grażyny Tabor na podstawie „Utopka” Leszka Libery
Buks Molenda, wodna istota, utopek, odszczepieniec, wodny chłopiec z wyjątkową zdolnością odradzania się, odpornością na razy i cięgi. Płaci dużą cenę za swoją inność, niedoskonałość, nieokreśloność. W sposób fotograficzny przeprowadza nas przez dzielnicę Raciborza, jaką jest Ostróg. Ostróg z jego osobliwym pejzażem, terytorium osobne, oddzielone rzeką Odrą od reszty świata. Miejsce, gdzie najdłużej utrzymuje się ludność niemiecka. Tam słychać tylko język niemiecki, który musi powoli zaniknąć po latach 70. Buks jest świadkiem wkroczenia Rosjan wyzwolicieli, demolujących miasto. Untermenschów, którzy z równym zapałem opróżniają beczki z kiszoną kapustą do czysta. Jest też świadkiem wkroczenia komunistów, którzy burzą stary porządek, wprowadzając absurdalne zakazy i nakazy. Chłopiec jest tylko świadkiem opisującym świat bez emocji, bez opowiadania się po którejś ze stron, bez deklaracji. Jest pasywny, chce tylko przetrwać – to z kolei treść, jaka wypełniła przedstawienie.
Reżyseria: Grażyna Tabor,
Występują: Łukasz Czogalik, Anna Jegerska-Michalska, Marcin Franaszek
Realizacja nagrań filmowych: Paweł Okulowki
Realizacja nagrań dźwiękowych: Mateusz Ulański
Montaż: Łukasz Czogalik

Piosenka jest dobra na wszystko – Karolina Hanik (wokal) i Jarosław Hanik (piano)
W repertuarze piosenki lat 20. i 30.
Karolina Hanik – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Pedagog, aktorka telewizyjna, wokalistka specjalizująca się w szeroko pojętym nurcie piosenki artystycznej, piosenki teatralno-aktorskiej i jazzowej. Laureatka czołowych miejsc wielu ogólnopolskich Festiwali Piosenki Artystycznej. Współpracuje m.in. z krakowskim kabaretem Loch Camelot, Marią Meyer, Katarzyną Groniec, Łukaszem Majewskim, Piotrem Dąbrówką.
Jarosław Hanik – pianista jazzowy, aranżer, akompaniator, pedagog, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Członek międzynarodowego stowarzyszenia nauczycieli śpiewu International Voice Teacher Of Mix. Pianista jazzowy. Akompaniator wielu znakomitych wokalistów, w tym także laureatów Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Artystycznej. Jako pianista koncertował w Brazylii, Urugwaju, Argentynie, Chile, Izraelu, Chinach, Francji, Niemczech, Czechach, Węgrzech. Współpracuje lub współpracował z wieloma różnymi formacjami muzycznymi, m.in. z Wojciechem Brzezińskim, Omniris Casuso, Katarzyną Groniec, Pauliną Kujawską, Marią Meyer, Justyną Motylską, Edi Sanchezem, Renatą Przemyk, Magdą Steczkowską, Basią Stępniak – Wilk, Grzegorzem Turnauem, Jadwigą Wrońską, Teatrem Powszechnym w Radomiu.

oprac. /kp/

Details

Date:
24 marca 2023
Time:
17:00
Cost:
30zł
Event Category:
Event Tags:
, , ,

Organizer

Raciborskie Centrum Kultury
Phone
32 415 31 72
Email
rck@rck.com.pl
View Organizer Website

Venue

Dom Kultury Strzecha w Raciborzu
Londzina 38
Racibórz, śląskie 47-400 Polska
+ Google Map
Phone
32 415 32 14
View Venue Website

– reklama –

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -

Polecane

- Reklama -

Najnowsze