- To wydarzenie minęło.
Zmierzch klasztorów. Wernisaż wystawy w Muzeum w Raciborzu 6 września
6 września 18:00
FreeNa wystawie będzie można poznać dzieje i dziedzictwo m.in. Rud Wielkich.
6 września o godz. 18:00 w Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej 1 odbędzie się wernisaż wędrownej wystawy przygotowanej przez Centrum Kultury i Historii Śląska – Haus Schlesien z Heisterbacherrott w gminie Königswinter, niedaleko Bonn w Północnej Wesfalii. Prezentuje zagadnienia historyczno-kulturowe wynikające z przełomowego i dramatycznego wydarzenia, jakim była sekularyzacja zakonów i klasztorów na terenie Królestwa Prus z 1810 r., a w szczególności skupia się na historii i dziedzictwie ośmiu zakonów cysterskich położonych na terenie dawnej prowincji śląskiej, a obecnie znajdujących się w granicach Polski.
Wydarzenie to dotknęło ok. 80 zakonów i klasztorów w ogóle, w tym także obu konwentów dominikańskich w Raciborzu. Cystersi, którzy przybyli na ziemie śląskie już w XII w., odegrali ogromną rolę w dziejach gospodarki, cywilizacji, krzewienia chrześcijaństwa i kształtowania się osadnictwa tych ziem. Cystersi to zakon uniwersalny, modelowo wypełniający misję „ora et labora” (łac.: „módl się i pracuj”), dzięki czemu jego dziedzictwo, zarówno materialne, jak i duchowe przetrwało zawieruchy historii. Na wystawie będzie można poznać dzieje i dziedzictwo Jędrzejowa, Jemielnicy, Rud Wielkich, Lubiąża, Kamieńca Ząbkowickiego, Henrykowa, Krzeszowa oraz Trzebnicy. Będzie można poznać to, co było wcześniej oraz co pozostało po 200 latach, od kiedy mury klasztorów zmuszeni byli opuścić „biali bracia”.
– Wystawa ma za zadanie przypomnieć o korzeniach tożsamości Śląska i być przestrogą dla naszych czasów na przyszłość, dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy zatytułowanej: „Zmierzch klasztorów. 200 lat sekularyzacji na Śląsku na przykładzie klasztorów cysterskich” – zaprasza raciborskie muzeum.
oprac. /kp/
– reklama –