Słonisz, dąb, owczar

    – na podstawie „Osobliwości Przyrodnicze” – Jana Dudy



    Słonisz srebrzysty
    Halimodendron holodendron


    "W Raciborzu, przy ul. Morawskiej 1, na placu przykościelnym obok plebanii, rośnie co najmnie 80-letni słonisz srebrzysty. Jest to krzew osiągający w naturze zwykle wysokość poniżej 2 m. …
    Słonisz srebrzysty jest prawdziwym rarytasem dendrologicznym … poszukiwania w terenie i dostępnej literaturze na temat naszych zasobów przyrodniczych, nie doprowadziły do znalezienia na Górnym śląsku dalszych słoniszy srebrzystych"



    Dąb biały
    Quercus alba L.


    Dąb biały, rosnący w Raciborzu przy ul. Londzina 21, posiada pień, którego obwód pierśnicowy wynosi 3,12 m. Najgrubszy opisany w literaturze dendrologicznej dąb biały w naszy kraju zobaczyć można w Bronowicach (m. Kraków), który miał w roku 1983 2,72 m obwodu na pierśnicy. Dęby nie rosną szybko i dlatego nasz raciborski dąb biały jest przypuszczalnie najgrubszym okazem tego gatunku w Polsce!




    Kłęk kanadyjski
    Gymnocladus dioicus


    Rośnie na terenie Liceum Ogólnokształcącego, przy płocie przylegającym do ul. Kasprowicza, w pobliżu wejścia do sali gimnastycznej. W parku w Wojnowicach rosną jeszcze trzy kłęki kanadyjskie. Są one jednak młodsze od raciborskiego.





    Oczar wirginijski
    Hammamelis virginiana L.

    – czarodziejski krzew Indian Ameryki Północnej


    W Polce oczary wirginijskie trafiły najpierw do Ogrodów Botanicznych w Krakowie i Warszawie. Potem od połowy XIX wieku rozprowadzały je po terenie całego kraju szkółki drzewek ozdobnych. Niestety posadzone wtedy okazy wymarzły. Najastarsze okazy zobaczyć można w zachodniej, cieplejszej części kraju – we Wrocławiu, Szczecinie, a także w ogrodach Kórnickich koło Poznania. Łagodny klimat Kotliny Raciborskiej sprawia, że oczary wirginijskie rosnące w Raciborzu czują się dobrze.
    Nasze niewielkie dwa oczary wirginijskie rosną w parku Moniuszki.

    - reklama -

    1 KOMENTARZ

    1. Bardzo ciekawe okazy !!!Nigdy wcześniej nie spotkałam sie z takimi gatunkami drzew i krzewów…Ciesze się ,że został one umieszczone na tej stronce…pozdrowienia dla dr J.Dudy

    KOMENTARZE

    Proszę wpisać swój komentarz!
    zapoznałem się z regulaminem
    Proszę podać swoje imię tutaj