Mgr inż. Bogumiła Bąk
Moim celem jest podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem, szczególnie z nauczycielami, którzy rozpoczynają karierę zawodową i poszukują materiałów na bazie, których mogą tworzyć nowe lub wykorzystać dostępne. Sama bardzo często korzystam z dostępnych dla nauczycieli źródeł informacji, przyznając w tej kategorii pierwsze miejsce internetowi.
POZNAJEMY LAS
scenariusz zajęć terenowych
ZAŁOŻENIA METODYCZNE
1.Cele edukacyjne:
a/ kształcenia:
wiadomości:
uczeń
– zna budowę warstwową lasu
– zna formy ochrony przyrody w Polsce
– definiuje terminy: rezerwat, pomnik przyrody, haliofity, geofity
– wymienia gatunki roślin i zwierząt chronionych w Łężczoku
– zna zasady zachowania się w lesie
umiejętności:
uczeń
– kształtuje umiejętność prowadzenia zamierzonych, planowych obserwacji organizmów, zjawisk, procesów
– dokonuje pomiarów, projektowania sposobu oraz przebiegu obserwacji i doświadczeń
– rozpoznaje niektóre gatunki drzew i krzewów oraz roślin zielnych
– kształtuje umiejętność w zakresie komunikowania się, współpracy i działania w grupie
– postrzega wszystkimi zmysłami
B/ wychowania:
postawy i przekonania:
uczeń
– ma świadomość, że las pełni różnorakie funkcje ( ochronne, społeczne,
produkcyjne
– ma świadomość że należy oszczędnie korzystać z zasobów leśnych
– ma poczucie moralnej i obywatelskiej odpowiedzialności za ochronę lasów
2. Czas i miejsce:
Rezerwat Łężczak, wrzesień, październik
3. środki dydaktyczne:
W co należy się zaopatrzyć, aby radośnie i pożytecznie spędzić czas?
– w zależności od warunków pogodowych – w odpowiednie obuwie i odzież,
– worek foliowy na odpadki własne, jak i pozostawione przez pseudoturystów,
– lornetkę, aparat fotograficzny,
– taśma miernicza,
– przewodniki i klucze do oznaczania roślin i zwierząt,
– szkicowniki, przybory do pisania i rysowania
– apteczka
4. Metody pracy:
praca w grupach jednym frontem, praca indywidualna, obserwacja, ćwiczeniowa
5. Literatura:
Studia i materiały Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej; Rogów; Praca zbiorowa pod redakcją K Będkowskiego
Mitchell A. Przewodnik przyrodniczy Drzewa;
Szanse i zagrożenia edukacji ekologicznej w terenie; Łódź ;Materiały z seminarium warsztatowego 1999r
Faza wstępna
Przygotowanie uczniów do zajęć terenowych w rezerwacie ŁĘŻCZOK
– gromadzą informacje na temat form ochrony przyrody w Polsce
oraz rezerwatu położonego w pobliżu Raciborza
– powtarzają wiadomości o cechach populacji, definicje: biocenoza,
ekosystem, łańcuch pokarmowy, różnorodność biologiczna
Charakterystyka środowiska przyrodniczego.
Łężczok jest rezerwatem leśno – stawowym znajduje się w granicach Gminy Nędza. Położony jest w dolinie rzeki Odry. Został utworzony 23 01. 1957 roku dla ochrony wielogatunkowego lasu łęgowego i alei zabytkowych drzew zwaną aleją husarską dla upamiętnienia przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego na odsiecz Wiednia. Należy do największych rezerwatów województwa śląskiego – 408,88 ha i posiada największe zróżnicowanie faunistyczne oraz florystyczne. Lasy rezerwatu Łężczok stanowią obecnie trzy zbiorowiska roślinne:
– grądy niskie (grab, dąb, klon, lipa, buk, świerk)
– łęgi (olsza, jesion, czeremcha)
– olsy (olsza czarna)
Wody rezerwatu tworzy stare koryto Odry, 5 dużych stawów rybnych, których flora reprezentowana jest przez wyjątkom rzadkie i ciekawe gatunki: salwinię pływającą, kotewkę orzech wodny, grążel żółty, grzybień biały.
W lasach rezerwatu zamieszkują sarny, lisy, zające. świadkiem dawnych polowań jest barokowy zamek myśliwski zbudowany w 1783 roku.
Znajdujące się w rezerwacie stawy rybne zostały założone na rozlewiskach Odry przez cystersów z Rud Raciborskich około XIV wieku.
Mgr inż. Bogumiła Bąk
– nauczyciel dyplomowany
Staż pracy 16 lat
Nauczyciel biologii i ekologii w Gimnazjum nr 2 w Raciborzu oraz w II LO im. A.Mickiewicza w Raciborzu