Podstawowe zasady sortowania odpadów

0

Dzięki segregacji na składowisko trafia o wiele mniej śmieci ogólnych, a tym samym wolniej się ono zapełnia i dłużej będzie nam służyć.

PAPIER I MAKULATURA


Wrzucamy wyłącznie do niebieskich pojemników :

 • Gazety, czasopisma, katalogi, zeszyty, książki, • Opakowania papierowe, kartony. • Spłaszczone kartony po mleku i sokach tzw. „Tetra-Pack”.Nie wrzucamy:

 • Kalek i papierów przebitkowych, • Zabrudzonego lub tłustego papieru, • Opakowań z kartonu powleczonego folią.Uzasadnienie:


oszczędzamy surowce naturalne: wodę, ropę naftową a przede wszystkim zmniejszamy ilość wycinanych drzew.


ograniczamy zużycie energii, zanieczyszczenie powietrza, ilość ścieków.


PLASTIK


Uwaga ! Nie spalamy ! – Trucizna !!! Odbiór za darmo!Wrzucamy wyłącznie do żółtych pojemników :


· opakowania z tworzyw sztucznych jak:


butelki po napojach (typu PET) – nakrętki oddzielnie,


butelki po płynach do prania i mycia,


opakowania po artykułach spożywczych jak margaryna, jogurt,


opakowania po kosmetykach,


opróżnione z resztek żywności i umyte, bez aluminiowych wieczek.


torby tzw. reklamówki,


· zabawki i ozdoby z plastiku.Nie wrzucamy:


butelek po olejach silnikowych,


tworzyw piankowych (styropian),


skrzynek po napojach,


artykułów wykonanych z tworzyw sztucznych w połączeniu z metalami,


ceramiki.Uzasadnienie:oszczędzamy bogactwa naturalne: węgiel, ropę naftową, miejsce na składowisku;


ograniczamy zużycie energii oraz ilość zanieczyszczeń;


pozostawiona w środowisku butelka plastikowa rozkłada się 1.000 lat.


SZKŁO – białe i kolorowe


Wrzucamy wyłącznie do pojemników w kolorze:


§ zielonym – kolorowe lub mieszane,


§ białym – szkło białe.szklane butelki i słoiki,


szklanki, opakowania ze szkła,


stłuczkę szklaną, wolną od zanieczyszczeń metalowych ( zakrętek, kapsli) i z tworzyw sztucznych.


opróżnione z resztek żywności, umyte i bez zakrętek.Nie wrzucamy:porcelany, ceramiki ( np. talerze) ,


szkła okiennego i zbrojonego,


luster,


żarówek, termometrów,


lamp neonowych, halogenowych,


zakrętek i kapsli.Uzasadnienie:oszczędzamy miejsce na składowisku, surowce naturalne, energię;


zapobiegamy wypadkom ludzi i zwierząt oraz pożarom,


umożliwiamy wielokrotne wykorzystanie szklanych opakowań ;ODZIEŻ UŻYWANA


NIE PAL I NIE WYRZUCAJ DO OGÓLNEGO POJEMNIKA – MOŻNA Jˇ RÓWNIEŻ WYKORZYSTAĆ !!Zbierana jest do specjalnych kontenerów rozstawionych w wyznaczonych miejscach przez Firmę WTÓRPOL, która zajmuje się ich opróżnianiem . Pozyskana odzież w dobrym stanie przekazywana jest do PCK, Caritasu skąd trafia do osób potrzebujących zaś ta mocno zużyta przerabiana jest między innymi na czyściwo.


ZUŻYTE BATERIE


Zużyte baterie są szkodliwym odpadem, ale są też surowcem wtórnym. Powszechnie nie są zbierane. Ich zbiórką zajmują się dzieci i młodzież w szkołach. W każdej placówce znajduje się pojemnik, do którego można je wrzucać. Przez cały rok trwa konkurs „Człowieku chomikuj baterie„, który rozstrzygany jest na początku następnego roku.


Co dalej?


Przypominamy również, że zbieramy od mieszkańców także inne odpady niebezpieczne jak:
 • leki przeterminowane – w wytypowanych aptekach; • przepracowane oleje; • czyściwo; • akumulatory; • świetlówki ;


w Przedsiębiorstwie Komunalnym Sp. z o.o. ul.Adamczyka 10.


Zapewne chcecie Państwo wiedzieć co dzieje się dalej z segregowanymi przez Was odpadami?


Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunalnego odbierają od Państwa worki lub pojemniki i przystosowanymi do tego samochodami wywożą na wyposażoną w linie do segregacji szkła i plastiku Stację Segregacji. Przywiezione surowce są jeszcze raz dosegregowane i każdy asortyment składowany jest w wydzielonym pomieszczeniu do czasu przekazania odbiorcy :
 • makulatura poddawana jest „belowaniu” ( sprasowaniu) i składowana w magazynie. • plastik i tworzywa sztuczne po podziale na frakcje podlegają sprasowaniu i w takiej formie odbierane są przez firmę zajmującą się ich przetwarzaniem; • szkło po rozdzieleniu na białe i kolorowe trafia do huty szkła; • złom trafia do huty.


Dzięki segregacji na składowisko trafia o wiele mniej śmieci ogólnych ,a tym samym wolniej się ono zapełnia i dłużej będzie nam służyć.


Starając się pogłębiać świadomość ekologiczną wszystkich mieszkańców powołano Centrum Edukacji Ekologicznej, którego siedzibą jest Miejska Biblioteka w Rynku. Znajduje się tam bogata biblioteczka ekologiczna wyposażona w książki, opracowania naukowe, podręczniki, czasopisma i filmy. Serdecznie zapraszamy.Z pytaniami , problemami i sugestiami związanymi z segregacją odpadów zapraszamy do:


§ Wydziału Ochrony środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Raciborzu ul. Batorego 6 tel. 415-31-55;


§ Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. -ul.Adamczyka 10 tel. 415 – 35- 77;


§ Wydziału Gospodarki Miejskiej UM w Raciborzu ul. Batorego 6 tel. 415-36-60.

- reklama -

Odśwież swoją przestrzeń Więcej artykułów branżowych >>

Ogłoszenia PLUSYdlaBIZNESUWięcej ogłoszeń branżowych >>

1 KOMENTARZ

 1. A-F

  Ostatnio można przeczytać, że TMZR chce „ożywić” Plac Dominikański koło kościoła Jakuba nowym pomnikiem (arcybiskupa Gawliny). Ożywią się jedynie gołębie nowym wychodkiem:). Martwy pomnik nie ożywi tego placu. Ja proponuję by tutaj ożywić atmosferę jakąś łądną fontanną – taką jakie są w tej galerii na dole http://www.instalbasen.pl/fontanny.html czy podobną fontanną jaka jest w Krakowie obok kościoła Mariackiego na Placu Mariackim http://www.ful.cc/fontanny/polska_/krakow.jpg a na jej …

 2. A-F

  …zwieńczeniu umieścić figurkę raciborskiego psotnika Krzysztofka. Fontanna jest czymś o wiele ciekawszym turystycznie, wizualnie i artystycznie niż martwy pomnik. Warto wprowadzić jakieś nowe formy architektury jak fontanny do Raciborza bo nasze jedyne dwie z czasów socjalistycznych form czworoboków są mało atrakcyjne.

 3. A-F, ja bym proponował jeszcze dla ożywienia tego placu,aby w budynku na przeciwko kościoła św.Jakuba zlikwidować mieszkania na parterze i utworzyć rząd lokali handlowych i gastronomicznych,a w miejscu gdzie stoi „BANDEROZA” postawić ciekawy budynek narożny.Po uruchomieniu nowych szalet na targu,stare można by zaadoptować na jakiś mini lokal z ogródkiem,do tego jeszcze fontanna o której wspomniałeś no i targ po remoncie, i to miejsce było by nie do poznania.

 4. A-F

  Przypomnę, że kiedyś proponowałem by zainstalować na zewnątrz nieczynnej wieży kościoła św. Jakuba carillon(kilkanaście dzwonów wygrywających melodię) a we wnętrzu wieży zainstalować mechanizm poruszający figurami, które by się pojawiały w oknie o określonej porze dnia. Taki Plac Dominikański o jakim wspomina Mirek i ja (czyli galeria na parterze, fontanna, carillon i ruchome figury) byłby prawdziwą perełką miasta. Jest jedno „ale” – pieniądze 🙁

 5. Dobrymi pomysłami – dokończcie sami! Trzeba ludzi, którzy chcieliby to realizować. Fontanna mogłaby byc grająca i latem jak w miejscowościach uzdrowiskowych można urządzić pokazy gry świateł i muzyki. Taka fantastyczna fontanna jest w Białymstoku, a przeciez to miejscowość bez uzdrowisk. A pomników mamy dość – zadbajmy o te, które mamy.

 6. A-F

  He he he powinno być: DOBRYMI INTENCJAMI…a nie pomysłami:)). Jest to nasza propozycja i wizja zakątków Raciborza niż ta, którą lansują w TMZR – dajmy już spokój pomnikom bo one nie koniecznie uroku dodają. O śpiewających i tańczących fontannach chciałem napisać w odniesieniu do fontanny na Placu Długosza (też by to była ciekawa gratka w mieście i okolicy). Ale pewnie miasto uzna, że Racibórz potrzebuje kolejny omnik:( bo nie słuchają propozycji mieszkańców-internautów.

 7. Moim zdaniem,dla takiego miasta jak Racibórz to za mało,a żeby od rynku wybiegała tylko jedna atrakcyjna ulica jak ul.Długa,bo np. ul.Rzeźnicza,Chopina,Odrzańska,Nowa, Mickiewicza i pl.Dominikański nic sobą nie reprezentują,one poprostu wyglądają,jak jakieś ulice prowincjonalne,aż wstyd że to ścisłe CENTRUM miasta,dlatego uważam że to trzeba zmienić,a wyjdzie to napewno dla dobra naszego miasta.

 8. d

  A-f, czy uważasz, że Wy internauci reprezentujecie ogół społeczeństwa?

 9. A-F

  „My” internauci przedstawiamy własne pomysły i wizje związane z miastem (a co tylko prawo do tego mają ludzie z TMZRu czy RS Racibórz2000 ?).

 10. Do „d”,niewiem kim jesteś,ale my internauci jesteśmy elektoratem,który wybierał i będzie wybierał następną władzę w naszym mieście,a władza miejska powinna słuchać głosu mieszkańców miasta i im dogadzać,bo po to została wybrana,a nie dla własnych interesów,tak że internauci na tym portalu,to właśnie osobnicy którzy reprezentują ogół społeczeństwa,co doczego masz wątpliwości.

 11. A-F

  „Pomnikowa” wizja TMZRu nie jest jedyną i słuszną wizją wszystkich mieszkańców (jedynie jak wskazuje sama nazwa „towarzystwa…”). Prezydent Rybnika Fudali sam przyznał, że często zagląda na strony rybnickich portali by zapoznać się z uwagami i komentarzami mieszkańców bo chce wiedzieć co oni mają do powiedzenia i co oni myślą na dany temat. Nasi wielmożni myślą, że mają jedyny patent na pomysły a pospólstwo mają „głęboko i szeroko..”.

 12. d

  Czy uważacie, że jesteście reprezentatywną grupą tego społeczeństwa?

 13. A-F

  Chyba jasno i wyraźnie zostało to wyjaśnione przez Mirka i mnie. „D” ile razy zadasz jeszcze to samo pytanie?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here