Nauka w wakacje?

Nie oczekujmy, że w czasie wakacji nadrobimy z dzieckiem zaległości szkolne, że we wrześniu dzieci błysną wiedzą, jednak wykorzystajmy ostatni letni miesiąc na powtórkę wiadomości.
Wolny czas to okazja, by dzieci, które nie najlepiej radziły sobie w szkole mogły nadrobić zaległości. Wystarczy, gdy zapewnimy im w bezstresowej atmosferze zabawę, do której wkradną się mimochodem elementy edukacyjne. Nic na siłę, nie wolno zniechęcić. Rozgrzewka przed szkołą przyda się również tym uczniom, którzy świetnie sobie radzili. Uwaga! Przygotujmy się na to, że będą bardziej wymagający.
Przede wszystkim wykorzystujmy każdą okazję do rozmowy: podczas zakupów, gotowania, sprzątania, w czasie podróży, zwiedzania. Rozbudzajmy zainteresowania światem. Prowokujmy do rozmów, do stawiania pytań, szukania odpowiedzi. Przy okazji pozwólmy na twórcze działanie i myślenie. Zachęcajmy do eksperymentowania, np. zaproponujmy zabawę w mieszanie farb. Nich dzieci odkryją, że zielony kolor jest pochodną żółtego i niebieskiego, a pomarańczowy żółtego i czerwonego. Pozwólmy wykorzystywać do zabawy domowe rupieci, niech zbudują budę dla psa z koców, krzeseł, a domek dla lalek z kartonów. Nie ma dzieci, które nie lubią się bawić. Nie zabraniajmy dziecku posługiwać się wyobraźnią. I nie dziwmy się, że patyczki poukładane na kartce papieru oznaczają roboty drogowe. Brak kreatywności to przypadłość dorosłych.
Zabawie sprzyjają również wakacyjne wyjazdy. W czasie podróży proponujmy zabawy wymagające gimnastyki umysłu, np. zmiany zakończenia znanych bajek. śpiewajmy piosenki, również w języku obcym, którego uczy się dziecko, opowiadajmy historyjki i dowcipy. Zrozumienie dowcipu wymaga abstrakcyjnego myślenia, to już naprawdę nie lada sztuka. Długą podróż samochodem można uprzyjemnić zabawami bogacącymi słownictwo: rozwijanie zdań (dodawanie wyrazów), szukanie wyrazów na jedną literę, układanie zdań (lub całych ciągów) z wyrazów zaczynających się na tę samą literę, szukanie wyrazów zaczynających się na tę samą sylabę, wymyślanie wyrazów na literę, na którą kończy się wyraz poprzedni, dzielenie wyrazów na sylaby i głoski, opowiadanie tego, co widać za oknem. Starsze dzieci niech opowiedzą, o uczuciach, np. człowieka, który wygrał w lotka: skacze z radości,…, który zgubił portfel: zzieleniał ze złości,… . Przy czym nie pozwólmy na powtarzanie nazw uczuć. Piętą achillesową niejednego ucznia jest matematyka, więc w wakacje liczmy, co się da: mijane samochody, zwierzęta na polu itp. Podliczmy w pamięci wydatki, pomnóżmy cenę przez ilość sztuk zakupionych lodów czy biletów itd. Każda okazja do liczenia jest dobra. Starszym zaproponujmy przeliczenie zużycia paliwa w stosunku do pokonywanych kilometrów, obliczenie ilości czasu potrzebnego do pokonania drogi z jakąś prędkością.
Dzieci oczekują też naszego towarzystwa. W wakacje łatwiej nam odłożyć swoje sprawy i poświęcić uwagę tylko wspólnej zabawie. Może puzzle? Może wreszcie uda się przeczytać całą książkę bez uciekania się do podstępu, jakim jest opuszczanie po kilka stron, czy akapitów. Potem zaproponujmy zilustrowanie treści bajki i dołączenie do niej swoich obrazków. W ten niewinny sposób sprawdzimy czy dziecko zrozumiało treść tekstu. Starszemu zaproponujmy czytanie z podziałem na role, a potem zabawę w wywiad z bohaterem.
Intelekt, emocje i aktywność ruchowa są ze sobą powiązane i trzeba je rozwijać równocześnie. Kiedy znaleźć na to czas jeśli nie podczas wakacyjnej laby? Wyprawy piesze, rowerowe sprzyjają rozwojowi fizycznemu, który gwarantuje zdrowie i sprzyja rozwojowi intelektualnemu. Wyprawa rowerowa ze starszym dzieckiem to nie tylko uprawianie sportu, ale również okazja do kontaktów emocjonalnych. Poćwiczmy razem sprawność i koordynację, np. chodząc po kamieniach, rzucając szyszkami do celu, skacząc przez naturalne przeszkody. Nie zapominajmy o pochwałach, które mają niebagatelny wpływ na rozwój emocjonalny; dodają wiary we własne siły i zachęcają do podejmowania wysiłków.
Po prostu wspólnie spędzajmy czas, bo jak mawiał Aleksander świętochowski: „Mieć czas dla dziecka to początek wszelkiego wychowania”. /BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here