Pies jak lekarz

Badania naukowe wykazały, że zwierzęta mogą leczyć różnego rodzaju dolegliwości: mruczenie kota pomaga w leczeniu np. nerwic, wycisza, uspokaja umysł często lepiej niż różne leki. Jazda na koniu jest znaną metodą rehabilitacji. Swoją pomocą od dawna służą ludziom delfiny…

Inny eksperyment wykazał, że psy wyczuwają spadek poziomu cukru we krwi u swoich właścicieli. W australijskiej klinice przeprowadzono badania z udziałem 304 diabetyków. Okazało się, że dzięki swoim czworonogom 68 procent uczestników eksperymentu zorientowało się, że coś jest z nimi nie w porządku. Psy węszyły, szczekały, biegały nerwowo, lizały właścicieli, co skłoniło ich do użycia glukometru. Wykazał on spadek poziomu cukru.
Z kolei hodowanie złotych rybek pobudza apetytdotyczy to pacjentów z chorobą Alzheimera, której zwykle towarzyszy niechęć do jedzenia. Potwierdzają to obserwacje z trzech amerykańskich stanów. Od momentu, kiedy w jadalniach tamtejszych domów opieki umieszczono duże akwaria z rybkami, osoby cierpiące na chorobę Alzheimera pozostawały przy stole dłużej niż poprzednio i jadły więcej.
Kolejne badania pokazały, że właściciele psów i kotów mają lepszy wskaźnik zmienności rytmu serca. Jest to zdolność do przyśpieszania i zwalniania w odpowiedzi na stres. Obniżona zmienność rytmu wiąże się z większym prawdopodobieństwem choroby serca. Naukowcy przypuszczają, że puchate czworonogi pomagają swoim właścicielom dlatego, że łagodzą reakcję stresową i zachęcają ich do ruchu. Więc coś dla osób po zawale.
I jeszcze jedna ciekawostka – w Niemczech działają gabinety ichtioterapii, w których do leczenia łuszczycy, grzybicy, egzemy i innych schorzeń skóry wykorzystuje się pewien gatunek rybek akwariowych. Do wanny z wodą, w której siedzi pacjent, wpuszcza się około 20 rybek po to, by… oczyściły naskórek. Robią to tak dokładnie, że skóra staje się gładka i lśniąca. Podobno w trakcie pracy rybki te wydzielają też enzym, który spowalnia odradzanie się chorej tkanki.


Zanim, w prezencie pod choinkę, po raz kolejny kupisz następną buteleczkę perfum, zastanów się nad… pozyskaniem psa, kota, rybek?


/SaM/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here