Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Według raportu światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do roku 2020 depresja może stać się drugim co do wielkości zagrożeniem zdrowotnym – po chorobach układu krążenia.
Wiele poradni, szpitali w kraju, w ramach tego dnia, organizuje szczególny plan konsultacji i porad. W raciborskiej Poradni Zdrowia Psychicznego usłyszeliśmy: „Jaki dzień? To taki istnieje?”…

Kas /2005-02-17 08:47:10/


Gdy cierpiałam na depresję to była jak śmierć jeszcze żyjąc. Nie mogłam zrobić dosłownie nic, w tym podnieść się z łóżka czy ubrać się. Czasem myślę, że chyba nie ma tragiczniejszej choroby dla człowieka, dla własnego człowieczeństwa niż choroba duszy…


Joachim /2005-02-13 19:06:33/


Podobne problemy dotknęły i moją osobę. Na wskutek przepracowania, mobbingu byłem bliski załamania. Poszedłem do porządnego specjalisty, który nie przepisał mi niczego tylko powiedzial: "Potrzebuje pan urlopu ". Po dwóch tygodniach w Alpach, na szczytach gór doszedłem znów do formy. Dzięki Bogu obyło się bez lekarstw. Teraz nauczyłem się też tego że na pewne rzeczy nie warto zwracać uwagi, dużo robi otoczenie – ludzka głupota, zawiść innych powoduje wiele przypadków chorób depresyjnych. Radzę też tym którzy są tym problemem dotknięci niezwłocznie udać się do lekarza, nie tłamsić tego w sobie, wiele też zależy od partnera – u mnie była to żona, która mi pomogła.


Od 2001 roku, 23. lutego, w naszym kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w Polsce dotyczącej depresji, w tym istoty prewencji, wczesnego diagnozowania i optymalnego leczenia.


Według specjalistów, depresja jest stanem chorobowym, polegającym na obniżeniu nastroju. Objawia się m.in. poczuciem smutku i przygnębienia, utratą zainteresowań, obniżeniem aktywności, spowolnieniem psychoruchowym, poczuciem utraty energii, problemami ze snem oraz spadkiem apetytu. Depresji mogą także towarzyszyć myśli samobójcze. Depresję najczęściej leczy się dwutorowo – farmakologicznie oraz psychoterapią.


Polskie stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji zwraca uwagę, że depresja jest obecnie "jednym z najbardziej znaczących problemów medycznych na świecie". Według raportu światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do roku 2020 depresja może stać się drugim co do wielkości zagrożeniem zdrowotnym – po chorobach układu krążenia.


Wiele poradni, szpitali w kraju organizuje szczególne porady w ramach tego dnia. W raciborskiej Poradni Zdrowia Psychicznego usłyszeliśmy: "Jaki dzień? To taki istnieje?".


/SaM/


Czytaj też GDY DUSZA CHORUJE.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here