Zdrowie = zdrowe powietrze

Każdego roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do 310 tys. przedwczesnych zgonów w Europie. Wśród krajów członkowskich UE Polska znajduje się na piątym miejscu pod względem liczby zgonów związanych z zanieczyszczeniami powietrza – wskazują badania prowadzone przez Komisję
Europejską.

Poszczególne kraje członkowskie UE różnią się bardzo pod względem poziomu zanieczyszczeń powietrza. Najgorsza sytuacja jest w krajach Beneluksu, północnych Włoszech oraz w nowych krajach członkowskich, takich jak Polska i Węgry.


Największym zagrożeniem dla zdrowia są zanieczyszczenia określane jako cząstki stałe, które mogą penetrować głęboko do układu oddechowego, a nawet do krwiobiegu. Ich głównym źródłem są spaliny emitowane przez silniki diesla, przemysł i domowe systemy grzewcze.


Najwięcej przedwczesnych zgonów związanych z cząstkami stałymi odnotowywano w Niemczech, Włoszech, Francji. Polska uplasowała się na piątym miejscu tej listy, tuż za Wielką Brytanią.


Jak szacują unijni eksperci, w krajach UE zanieczyszczenia powietrza skracają średnią oczekiwaną długość życia o 9 miesięcy. Najwięcej tracą pod tym względem Belgowie, u których średnia oczekiwana długość życia skraca się o 13,6 miesiąca i Holendrzy – o 12,7 miesiąca, a najmniej Finowie i Irlandczycy – odpowiednio 3,1 oraz 3,9 miesiąca.


Zdaniem specjalistów, wielu przedwczesnych zgonów w Europie można by uniknąć, gdyby lepiej monitorowano poziom i emisję zanieczyszczeń oraz opracowano strategię ich eliminacji.


/skvar/

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here