„Dzieje parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu”

Jubileuszowe obchody 800- lecia parafii NMP w Raciborzu zostały uczczone wydaniem książki pt. „Dzieje parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu” pod redakcją Grzegorza Wawocznego.



Do przeczytania książki zachęcają słowa arcybiskupa Alfonsa Nossola, który zaopatrzył lekturę słowem wstępnym: „Autorzy tego ciekawego zamierzenia podkreślają z góry popularny charakter swojego okolicznościowego dzieła. Niemniej jednak usiłują uwzględnić najnowszy dorobek historiografii, opisując dzieje kościoła i parafii od ich poznania aż po dzień dzisiejszy.”


Dzieje kościoła odtworzone od tonącego w mrokach początków ukazują barwną i arcyciekawą wedrówkę po kartach historii. Jakże przyjemnie jest przeczytać, że Racibórz konkurował z Krakowem
i w tej rywalizacji (choć krótko) przodował.

Historię kościoła tworzą również ludzie, dlatego poczesne miejsce zajmują w publikacji postacie z tym kościołem szczególnie związane: proboszcz Jan Hajda, który obejmując w 1948 roku probostwo, podjął nie lada wyzwanie odbudowania kościoła farnego w trudnych czasach walki rządzących z Kościołem katolickim. Również „…wierni ożywieni zapałem swego duszpasterza, zjednali się w umiłowaniu Kościoła (…) Pomimo dotkliwego ubóstwa przekazywali wdowie grosze, aby tylko budynek kolegiaty jak najszybciej mógł znowu radować oczy i serce katolików.” Rozdział poświęcony pierwszemu, powojennemu budowniczemu parafii WNMP wzbogacono o opisy i zdjęcia z odwiedzin biskupów
i arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego. Nie mniej miejsca poświęcono kolejnemu nietuzinkowemu proboszczowi Stefanowi Pieczce, który kierował parafią w trudnych latach osiemdziesiątych. W pozycji wiele miejsca zajmują również opowieści o postaciach historycznych: patronie miasta św. Marcelim i oczekującej na beatyfikację Ofce Piastównie.

Publikacja uzupełniona zdjęciami (często unikatowymi), wzbogacona o dane statystyczne i obszerną bibliografię stanowi wartościową pozycję wśród książek traktujących o grodzie legendarnego Ratibora.



Tytuł: „Dzieje parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Raciborzu”


Autor: pod redakcją Grzegorza Wawocznego


Jan Cieślak, Janusz Nowak, Paweł Newerla, Grzegorz Wawoczny



Spis treści:


Historia kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do 1945 roku


Raciborskie ćwierćwiecze księdza Jan Hajdy


Wizyta biskupa Bolesława Kominka


Wizyta prymasa Stefana Wyszyńskiego


Wspomnienie o księdzu Stefanie


Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny współcześnie


Kult św. Marcelego


Świątobliwa Ofka Piastówna


Kaplice i ołtarze kościoła WNMP


Cmentarze


Dominikanie raciborscy


Klasztory żeńskie


Z zakamarków archiwum


Dawne widoki


Szkolnictwo


Skarby kościoła farnego



Materiał ikonograficzny zaczerpnięto: ze zbiorów prywatnych, archiwum Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. WNMP, archiwum „Nowin Raciborskich”, Muzeum w Raciborzu, Archiwum Państwowego w Raciborzu.

/BSp/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. to moja byla ulica przy ktorej sie wychowalem . zawsze tam bylo brudnawo a to za sprawa Czornej Budy . Dzisiaj mojego domu juz nie ma po powodzi go rozebrano dzisiaj jest tam ogrod po bylej Zewowskiej stolowce . A brud pozostal jak sie wiosna przekonalem osobiscie po przyjezdzie do mego miasta . Ale pan prezydent tam pewnie nie chodzi !!!!!!

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj