Zęby a ciąża

0

Wiele kobiet skarży się, że w okresie ciąży ich zęby łatwiej ulegały próchnicy.

Aby uchronić zęby przed wzmożoną próchnicą w okresie ciąży, należy zwracać szczególną uwagę na dietę i higienę jamy ustnej.

Występujące często w pierwszym trymestrze wymioty powodują spadek pH, a to z kolei sprzyja demineralizacji szkliwa. Należy więc zadbać o profilaktykę fluorkową. Ważny jest również odpowiedni sposób odżywiania.

W czasie ciąży często dochodzi do zapalenia dziąseł. Zmiany pojawiają się zwykle na początku ciąży, pod jej koniec stan poprawia się, a po porodzie zwykle zmiany zanikają. Zapalenie dotyczy najczęściej dziąseł w okolicy siekaczy i kłów. Dziąsła są rozpulchnione, czerwone, łatwo krwawią, zwykle są jednak niebolesne.


Pojawić się mogą rzekome kieszonki dziąsłowe, niekiedy dojść może do rozwoju ziarniaka ciążowego. Po porodzie ziarniak zwykle ulega samoistnemu zanikowi.

Przyczyną wywołującą stany zapalne dziąseł w czasie ciąży jest gra hormonalna organizmu. Duże stężenie estrogenów i progesteronu prowadzi do zwiększonej przepuszczalności naczyń, co z kolei powoduje obrzęki dziąseł. Wyższy niż zazwyczaj poziom progesteronu stymuluje również produkcję prostaglandyn, które działają prozapalnie.


Zapalenie przyzębia może być czynnikiem ryzyka wystąpienia przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi urodzeniowej noworodka.

Kobieta ciężarna powinna być pod stałą opieką stomatologa.


/skvar/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here