Zamek Centrum Turystyki Kulturowej

3

Centrum turystyki kulturowej to koncepcja zagospodarowania Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Pod koniec czerwca po raz pierwszy zebrał się zespół roboczy ds. ustalenia funkcji raciborskiego zamku piastowskiego. Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie zespołu. Jaki wynik? Wypracowano koncepcję na zagospodarowanie zamku – centrum zachowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego obszaru śląsko – morawskiego.


Ideę tą zaprezentowała na spotkaniu Gabriela Lenartowicz z "Pro Europy". Zakłada ona remont i adaptację budynku bramnego na potrzeby centrum organizacji imprez zamkowych i obsługi ruchu turystycznego, a także parteru budynku mieszkalnego na cele edukacyjne i wystawiennicze, a wyższe kondygnacje zostałyby przeznaczone na potrzeby hotelowo – gastronomiczne. Z kolei kaplica zamkowa byłaby miejscem koncertów kameralnych i specjalnych uroczystości religijnych. W zabytkowych obiektach pobrowarnych miałoby powstać Międzynarodowe Centrum Wymiany Naukowej i Artystycznej. Dziedziniec zaś miałby zostać zaadaptowany na potrzeby organizacji spektakli i koncertów plenerowych. Tu mógłby powstać również amfiteatr. Koncepcja zakłada ponadto rewitalizację otoczenia zamku i parku nad Odrą tak, by zamek był widoczny w panoramie miasta.


Inwestycja miałaby zostać sfinansowana przez tzw. Instrument Norweski, do którego to została dostosowana.


Prace zostałyby przeprowadzane etapami, pod nadzorem archeologów i architektów, którzy jednocześnie będą prowadzić badania. Pierwszy etap przewiduje remont i adaptację budynku bramnego na centrum organizacji imprez zamkowych i obsługi ruchu turystycznego, remont i adaptację parteru budynku mieszkalnego na cele edukacyjne i wystawiennicze, a także rewitalizację dziedzińca i jego adaptację na potrzeby spektakli. Koszt prac w tym etapie wyniesie 1 mln euro. Jest szansa na pozyskanie do 85 procent tej sumy. Natomiast resztę pokryć mają budżety samorządów, państwa i innych funduszy europejskich.


Wkrótce zostanie opracowany stosowny wniosek o dotację, który przedstawiony zostanie członkom zespołu na początku września, zaś do końca października projekt powinien zostać złożony w instytucji finansującej. W przypadku pozytywnej decyzji, prace na zamku mogłyby się rozpocząć już w drugiej połowie przyszłego roku.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. Olo

    Anty-Frączek masz urlop? jakoś smutno się tu zrobilo. Ja go mogę pocalować w du… ale może tego nie przeżyć. Ta chołota złodziei i krętaczy powinni być dla osób publicznych o kilkukrotnie surowsze kary niż dla przeciętnego szarego człowieka. Złodziejstwo się panoszy i nikt nic z tego sobie sprawy nie robi. A zlodziej siedzi i śmieje się wszystkim w twarz. Kary dorzywocia dla złodziei.

  2. Dopóki Franc nie podskakiwał to im nie przeszkadzało.

  3. złodzieju oddaj pieniadze. Emeryci nie maja za co żyć.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here