Racibórz wyróżniony przez „Rzeczpospolitą”

2

Dziennik „Rzeczpospolita” wyróżnił Racibórz w kategorii Gmina Miejska w Rankingu Samorządów 2005. Miasto znalazło się na VI miejscu spośród 100 gmin, które do rankingu zostały zakwalifikowane.

Laureaci wybierani byli w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin wiejskich oraz gmin miejskich i miejsko – wiejskich.


Nasz ranking ma na celu wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Nagrodziliśmy te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkanców przy zachowaniu reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. – Rzeczpospolita, 26 lipca 2005 r.


Ranking przeprowadzony został w dwóch etapach. W pierwszym etapie, na podstawie danych z Ministerstwa Finansów za lata 2001 – 2004, oceniono jakość zarządzania miejskimi finansami, biorąc pod uwage m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, wartość pozyskanych środków unijnych, relacje nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, zadłużenie miasta (stosunek zobowiązań do dochodów) czy wydatki na transport, łączność i ochronę środowiska.
Sposród ocenionych w ten sposób miast i gmin do drugiego etapu zakwalifikowano 400. W drugim etapie, na podstawie wysłanej do samorzadów ankiety, oceniona zostala jakość zarządzania. Miasta i gminy zapytane zostały m.in. o współpracę z organizacjami pozarządowymi, normy ISO, finansowę ocenę ratingową, stopę bezrobocia czy średnią liczbę punktów z testu szóstoklasisty.

Przewodniczącym kapituły rankingu oceniającego samorządy był Jerzy Buzek, zaś pozostałymi członkami: Adam Kowalewski – prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Piotr Kownacki – wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli, Piotr Sawicki – wiceminister finansów, Mirosław Czekaj – wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Andrzej Porawski – dyrektor biura zarządu Związku Miast Polskich, Ewa Kluczkowska i Krzysztof Bien – z redakcji „Rzeczpospolitej”.


Wyróżnienia gratulujemy. Postanowiliśmy także spytać mieszkańców jak oceniają jedną z „najlepszych gmin miejskich w Polsce”.Jestem zaskoczony tym wynikiem. Jeśli my znaleźliśmy się w czołówce to aż strach pomyśleć jak zarządza się pozostałymi gminami. Chyba nam, mieszkańcom dość trudno odnaleźć odzwierciedlenie tego wyróżnienia na własnym podwórku. – mówi Michał Gajda z Raciborza.
Uważam za świetne organizowanie tego typu rangingów. I cieszę się bardzo, że Racibórz został wyróżniony. W końcu coś się tu dzieje. Powstają markety, ciągle rozwija się współpraca z zagranicą, bardzo dba się o ekologię. – twierdzi Anna Jaworska.

Poważne wyróżnienie poważnego dziennika. Większość narzeka i to na wszystko, a tu taka niespodzianka. Gratuluję i apeluję do wszystkich malkontentów, żeby w końcu dostrzegli dobre strony miasta. W końcu za coś tę nagrodę otrzymaliśmy. – komentuje Andrzej Kozłowski.Zdaniem Jerzego Buzka, w czołówce znalazły się znakomite gminy. Jednak czy do tej opinii należy się przychylić, czy też nie, zależy już od każdego z osobna.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here