91 rocznica wybuchu I wojny światowej

155

1 sierpnia 1914 roku Niemcy wypowiedziały Rosji wojnę. Ten krok uważa się za początek I wojny światowej.

Była konfliktem zbrojnym między Ententą, do której należały: Wielka Brytania, Francja, Rosja, Serbia, Japonia i, od 1915 roku, Włochy, a Państwami Centralnymi: Austro – Węgrami, Niemcami, wspieranymi przez Turcji i Bułgarię.


Pretekstem do wybuchu wojny było zabójstwo austriackiego następcy tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żony, w Sarajewie 28 czerwca 1914. Zamachowcem był młody serbski nacjonalista Gawriło Princip, działający w porozumieniu z serbską organizacją terrorystyczną "Czarna Ręka" z siedzibą w Belgradzie. Na tej podstawie Austria oskarżyła Serbię o wspieranie terroryzmu i uczyniła ją współwinną zamachu. Postanowiono Serbii surowe ultimatum, które zgodziła się przyjąć, z wyjątkiem utraty suwerenności. Austria uznała to za niewystarczające i 28 lipca wypowiedziała Serbii wojnę. W Rosji rozpoczęto mobilizację. W odpowiedzi na to, 1 sierpnia, Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji i jej sojuszniczce – Francji. Po ataku niemieckim na neutralną Belgię, 4 sierpnia, do wojny włączyła się Wielka Brytania. 6 sierpnia Austro – Węgry wypowiedziały wojnę Rosji.


Wynikiem tejże wojny był przede wszystkim rozpad monarchii austro – węgierskiej, także potężne zmiany polityczne w Niemczech i w Rosji, odrodzenie się lub powstanie nowych państw w Europie, nowy podział kolonii w Azji i Afryce, również powstanie Ligi Narodów. W wyniku tego konfliktu zginęło około… 11 milionów ludzi.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

155 KOMENTARZE

  1. Tomasz

    Partia to ludzie, ludzie to partia. PS Myśliwy 14. na liście PO. Więc który z Panów goli się pod pachami?

  2. Ad.

    PO – Partia, która miała nie być partią. PO – liberałowie, którzy skrywają swój liberalizm PO – wytykając innym populizm, mami wyborców właśnie populizmem. Himalaje hipokryzji.

  3. Seb

    Do:Tomasz, Właśnie siedzę sobie w domu i depiluje owłosienie w wiadomym miejscu. Jak słowo to słowo. W tym mieście chyba nie może być dobrze. A tak w ogóle to gdzie można zdobyć wyniki wyborów, kto ile zdobył głosów???

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here