Handel ludźmi

1

Jak zapewnia Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu każda firma, która kieruje tam swoje oferty pracy za granicą jest skrupulatnie sprawdzana pod kątem posiadania certyfikatu.

Kilka dni temu aresztowano cztery osoby w związku z handlem "żywym towarem" : 42 – letniego mężczyznę i 49 – letnią kobietę – właścicieli częstochowskiej agencji towarzyskiej i dwóch mieszkańców Rybnika. Jeden z mężczyzn już od miesiąca poszukiwany był listem gończym – młode kobiety z okolic Rybnika "sprzedawał" do agencji towarzyskich, min. do Grecji. Dwa tygodnie temu udało się go zatrzymać w Kędzierzynie Koźlu.


W maju rybniccy policjanci otrzymali informację o zaginięciu jednej z dziewcząt. I od tego wszystko się zaczęło. Okazało się, że przebywa ona w agencji towarzyskiej w Grecji. Nastolatka wiedziała jaki ma być charakter jej pracy, jednak przed wyjazdem chciała się wycofać. Zgodziła się na wyjazd pod naciskiem handlarzy.


Handlarze, którzy sprzedali dziewczynę do agencji towarzyskiej na terenie Grecji, sprzedali prawdopodobnie jeszcze kilka innych kobiet do agencji towarzyskiej w Częstochowie. – mówi Arkadiusz Szweda, rzecznik prasowy rybnickiej policji – Osoby, które trudniły się handlem żywym towarem, pobierały w każdym przypadku "dostarczenia" dziewczyny do agencji 500 zł.


Za handel ludźmi grozi podejrzanym kara nawet 15 – letniego pozbawienia wolności…


Co oznacza "handel ludźmi" ? To werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły, lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu wykorzystania. Wykorzystanie obejmuje, jako minimum, wykorzystywanie prostytucji innych osób, lub inne formy wykorzystania seksualnego, pracę lub usługi o charakterze przymusowym, niewolnictwo lub praktyki podobne do niewolnictwa.
Zgoda ofiary handlu ludźmi na zamierzane wykorzystanie nie ma znaczenia, jeżeli posłużono się którąkolwiek z wymienionych metod.


Jak zapewnia Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu każda firma, która kieruje tam swoje oferty pracy za granicą jest skrupulatnie sprawdzana pod kątem posiadania certyfikatu. Jeśli takowego nie posiada, nie ma mowy o przyjęciu oferty. – mówią pracownice działu pośrednictwa pracy raciborskiego urzędu. I ta droga wydaje się być najbezpieczniejsza w wyborze pracy. Niestety nie wszyscy ją wybierają. Nierzadko stawia się na ogłoszenia prasowe – atrakcyjne i dobrze płatne, a zapomina o fakcie, że tam już zazwyczaj nikt nie sprawdza ich uczciwości.


Praca za granicą? Czemu nie. W końcu wyjeżdża wiele kobiet i dziewczyn, prawda? Sylwia dostała propozycję pracy w Anglii od znajomej – miała się opiekować dziećmi. Pożyczyła pieniądze na podróż i wyjechała. Na miejscu "pracodawca" uśmiał się kiedy Sylwia zapytała o dzieci. Okazało się, że, owszem będzie pracować ale jako… kobieta do towarzystwa. Chciała od razu się wycofać i wracać do domu. Dostała w twarz i usłyszała, że nie ma mowy o powrocie… Czy ten scenariusz wydaje Ci się mało realny? A jednak…
Przed podjęciem decyzji o wyjeździe nie możesz zapomnieć o kilku jakże istotnych szczegółach. Przede wszystkim pamiętaj, że nie wszystkie kraje UE otworzyły swoje rynki pracy dla obywateli polskich. Bez zezwolenia można pracować tylko w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji. W pozostałych krajach nadal pomimo, że przepisy zostały uproszczone, obowiązują pozwolenia na pracę.
Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz: paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę i zostaw bliskim. Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób z którymi wyjeżdżasz.
Zabierz ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów tam otrzymasz pomoc. Zawsze domagaj się umowy o pracę – najlepiej w języku polskim i przeczytaj ją dokładnie zanim podpiszesz.

Handel kobietami w Polsce nie jest zjawiskiem nowym, ale jego nasilenie, jak wykazują badania, można obserwowac po 1989 roku. Skala handlu żywym towarem nie jest tak naprawdę znana. Niewiele przypadków znajduje finał w sądzie. Mimo, że o zjawisku tym coraz więcej i częściej się mówi to nadal aż jedna trzecia Polaków zdecydowałaby się na pracę za granicą bez zezwolenia, na "czarno", gdyby miała taką możliwość.

/SaM/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here