Rada się zgadza, mieszkańcy nadal nie

7

Zbiornik nie będzie zagrażał środowisku – taką opinię wydała kilka dni temu Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody na temat projektu budowy zbiornika Racibórz Dolny.

Bitew tej wojny chyba nikt by nie zliczył. Spotkania, rozmowy, publiczne dyskusje, zgody i niezgody mieszkańców… wciąż wiele kontrowersji budzi projekt budowy zbiornika Racibórz Dolny, zbiornika, który miałby chronić leżące wzdłuż Odry miasta i wsie przed falą powodziową.


Jeszcze na początku lipca Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprosił do dyskusji na temat oceny oddziaływania na środowisko zbiornika przeciwpowodziowego. W spotkaniu tym udział wzięli nie tylko przedstawiciele samorządów, ale również mieszkańcy miejscowości, które mają być zatopione. Zatopienie oznacza przesiedlenie. Ale do tej pory udało się wykupić tylko 42 nieruchomości.


Wielu mieszkańców Nieboczów wciąż nie chce sprzedać swych gospodarstw. Domagają się tzw. wariantu społecznego, czyli obwałowanienia wioski. Na to jednak nie chce zgodzić się rząd, ponieważ jest to rozwiązanie droższe i wymagające dużych zmian w projekcie. Rolnicy obawiają się też, że warunki, na jakich dojdzie do zamiany gruntów będą dla nich niekorzystne. Tym, którzy zgodzili się na wysiedlenie warunki finansowe odpowiadają, bo przecież nikt nikogo do niczego nie zmusza. – mówi dyrektor raciborskiego Inspektoratu RZGW, Józef Klepacz. Jak się dowiedzieliśmy, na razie kwestia obiektów zastępczych nie jest do końca określona, ponieważ, jak mówi dyrektor, rolnicy, którzy zdecydowali się dotąd sprzedać swoje domostwa nie zgłaszali potrzeby zastępczego gospodarstwa, a deklarowali samodzielną budowę nowych domów. Co z mieszkańcami, którzy nie chcą sprzedać swoich gospodarstw? Mam nadzieję, że ze wszystkimi uda nam się dogadać. W końcu, nie jest zdrowe tkwić w uporze… – komentuje Józef Klepacz.


Tymczasem kilka dni temu Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody pozytywnie rozpatrzyła opinię dotycząca projektu zbiornika. Co prawda projekt sporządzony przez RZGW w Gliwicach budził zastrzeżenia pod kątem ekologicznym, ale po przedstawieniu odpowiedniego raportu, Rada orzekła, ze nie będzie on miał negatywnego wpływu na środowisko. Jest jednak kilka warunków – po pierwsze, podczas wykonywania prac należy położyć nacisk na utrzymanie korytarza ekologicznego Odry i zapewnienie odpowiedniej przepustowości wody w rzece, po drugie, termin prac należy dopasować do wymagań uwzgledniających ochronę orla bielika.

Inwestycja kosztować ma ponad 200 mln euro. Większość z tej kwoty ma pochodzić z Funduszu „Spójności”. Ale opcja ta stoi pod znakiem zapytania, bowiem wniosek o dofinansowanie inwestycji miał zostać przesłany do Brukseli na początku sierpnia, a tymczasem nadal tkwi w stolicy. Wciąż analizowane są inne drogi do uzykania pieniędzy. Podobno wiele banków jest chętnych na udzielenie kredytu.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

7 KOMENTARZE

  1. Pewnie to są szynobusy projektu Markowiaka, który tam był zatrudniony jako inżynier. To nasz taki lokalny anty-Midas( co dotknie to spartoli) zresztą o dziwo takich anty-Midasów jest pełno w ławach sali kolumnowej i w Powiecie a potem się dziwię, że te miasto się partoli i niszczy a nie rozwija. To będzie już przebrana czara goryczy gdy do zamkniętej cukrowni dołączy Kolzam. Radni starajcie się o inwestorów i przyłączenie do podstrefy ekonomicznej bo to już woła o pomstę do nieba co się dzieje..

  2. …a raczej nie dzieje!. Niech Rzeczpospolita zrobi jeszcze jeden ranking na ospałość, opieszałość, brak pomysłów, kumoterstwo, partyjniactwo i chore ambicje w samorządach to Racibórz zajmie pierwsze miejsce!. Ciekaw jestem za co były przyznane urzędom te certyfikaty ISO? Jeden wielki pic na wodę!

  3. Arteks

    Bardzo mi szkoda Kolzamu… Szynobusy z Raciborza są z pewnością najładniejsze z jeżdżących na PKP. Nie można się dziwić, że pojazd który nie miał zbyt wielu prób będzie defektowny. Zanim poszły do jazdy conajmniej pół roku miały przechodzić próby. Jedyną szansą dla Kolzamu to pozyskać jakiegoś poważnego zagranicznego inwestora który zainwestuje w ten zakład i wprowadzi nowe technologie. Sama załoga inżynierska jest bardzo kompetentna o czym kiedyś mogłem się sam przekonać odwiedzając ten zakład

  4. sugeruje Anty-Fraczka na prezydenta, burmistrza, wojta, soltysa, wszystkich radnych, wszystkich swietych i kogo tam jeszcze mozna… Takis mocny w gebie (przepraszam, w palcach) to moze dasz sie poznac jako jedyny, niezastapiony, tworczy, nieposkromiony (daj znac czego Ci jeszcze trzeba do zaspokojenia Twoich ambicji)wlodarz tego nieszczesliwego, pozbawionego Twojej „boskiej” wladzy grodu. Przepraszam za pisownie ale w tej chwili pisze na kompie daleko poza Polska. Bywaj zdrow Mesjaszu….

  5. Ad vocem do tubylca. Jaki z Ciebie tubylec jeśli jesteś daleko poza Polską?. Czy odległość od Polski ma wpływ ma Twoją pisownię ( skoro się tłumaczysz)? 🙂 Chcę dla siebie i dla Was lepszego Raciborza, bogatszego, rozwijającego się, przyjaznego mieszkańcom i inwestorom, bezpieczniejszego ( czy ktoś z Was ma inne pragnienia?) więc proszę mi tu nie imputować sugerując bym chciał być na każdym stanowisku w UM. Jeśli w ławach sali kolumnowej UM znajdzie się ktoś myślący, który przyjmie do serca …

  6. …nasze krytyki i uwagi i zacznie je realizować a nie obrażać się na społeczeństwo, które ma czelność od nich coś wymagać i krytykować, to będzie wielki sukces. Mądry człowiek wyciąga z krytyki konstruktywne wnioski a tylko głupiec się obraża. Dziwi mnie to co niektórzy wypisują na forum ( sami są niezadowoleni z sytuacji w mieście ale wolą się skoncentrować ta tych, którzy mają odwagę głośno o tym powiedzieć. Dołączcie do nas- niech radni widzą co robią źle i jakich zmian oczekują w mieście…

  7. …mieszkańcy. Zdaję sobię sprawę, że większość krytyków mojej i dariusa osoby to ludzie, którzy obecnie zasiadają jako radni lub ci, którzy piastują w SRC kierownicze stanowiska, a którym wytyka się nieróbstwo lub działalność na szkodę tego miasta. Moje propozycje nie muszą się podobać ludziom ale cały czas proszę by każdy kto ma pomysł lub widzi, że czegoś w tym mieście brakuje to takie pogadanki na forum są bardzo wskazane – niech włodarze słyszą i widzą o czym szemrze lud.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here