Wzięli pożyczkę żeby spłacić pracowników

1

Dwa dni temu dyrekcja raciborskiego szpitala i zarząd powiatu podpisali umowę z Bankiem Gospodarki Krajowej, który udzieli szpitalowi pożyczki na restrukturyzację jego zadłużenia.

Dzięki tym pieniądzom, jak zapowiada placówka, już na początku września jej pracownicy otrzymają zaległe wynagrodzenia przysługujące im z tytułu tzw. ustawy „203”.


Przewiduje ona, że od 1 stycznia 2001 roku pracownikom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przysługuje przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nie niższy niż 203 zł miesięcznie, w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy łącznie ze skutkami wzrostu wszystkich składników wynagrodzenia. Natomiast w roku 2002 przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika nie może być niższy niż 110,24 zł. Realizując zapisy ustawy pracodawcy przyjęli różne rozwiązania. Jedni zwiększyli wynagrodzenie zasadnicze, inni utworzyli fundusz premiowy. Wielu pracodawców w ogóle nie zrealizowało zapisów ustawy. Doprowadziło to do egzekwowania wzrostu płac przez pracowników na drodze sądowej.

Tak też było i w naszym szpitalu, ale na początku 2003 roku podpisał z pracownikami ugodę w tej sprawie. Strony porozumiały się i uzgodniły, że zaległe wynagrodzenia zostaną wypłacone do końca 2005 roku, a należne odsetki od tych kwot pracownicy otrzymają do połowy 2006 roku.

Szpitalowi na dzień dzisiejszy pozostają zobowiązania cywilno – prawne z czterema kontrahentami. Jednym z nich jest Starostwo Powiatowe, z którym już podpisano umowę. Z dwoma kontrahentami już jesteśmy dogadani, więc zostanie jeszcze jeden. I tu myślę, że też dojdziemy do porozumienia i tych zobowiązań również nie bedzie. – mówi Wojciech Krzyżek, dyrektor raciborskiego szpitala. – /źródło: H.B.- Radio Vanessa./

Pożyczka banku jest oprocentowana w wysokości 3 procent w stosunku rocznym, a jej spłata w zakresie należności głównej zakreślona jest maksymalnie na okres 10 lat od dnia podpisania umowy. Pieniądze mają trafić do pracowników do 10 września tego roku. – zapewnia Wojciech Krzyżek, dyrektor raciborskiego szpitala.

/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Brutus

    Co sie kryje za nazwą Raciborski Duet Irlandzki ? Kto go tworzy, gdzie go można posłuchać ?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here