Okulary przeciwsłoneczne

0

Okularów przeciwsłonecznych nie powinno się nosić codziennie, gdyż odzwyczajają one oczy od naturalnego światła, jednak w pełnym słońcu są konieczne.

Okulary te chronią oczy przed docierającym na Ziemię promieniowaniem elektromagnetycznym, zwanym nadfioletowym. Tak jak chronimy przed nim skórę, używając odpowiednich kremów z filtrem, tak chronić przed nim należy oczy, zabezpieczając je odpowiednimi okularami.

Promienie UVA, docierające do soczewki oka, są bardziej szkodliwe niż UVB, ale i te, jeśli nie będziemy chronić naszych oczu, mogą spowodować po latach poważne choroby narządu wzroku.

Kupienie ładnych i modnych okularów przeciwsłonecznych nie stanowi problemu. Na ulicznych straganach jest ich duży wybór, a cena jest niewygórowana. Pamiętać jednak należy, że cena związana jest tu ściśle z jakością. Okulary sprzedawane w zakładach optycznych badane są w laboratoriach pod kątem pochłaniania niebezpiecznego promieniowania, a na specjalnym testerze sprawdzić można ich „szczelność”. Sprzedawcy uliczni konkurować więc tu mogą nie jakością, lecz tylko ceną.

Okulary przeciwsłoneczne sprzedawane w salonach optycznych mają moc ok. 400 nm, co zdaniem lekarzy wystarcza do ochrony oczu. Dobre szkła przeciwsłoneczne absorbują około 90% promieni.
Najbardziej wskazany kolor szkieł to brązowy lub szarozielony, gdyż są to kolory najbardziej neutralne.

Wybór okularów powinien zależeć również od tego, gdzie będą noszone. Na plażę i w góry konieczne są szkła z wysokimi filtrami, kierowcy zaś powinni pamiętać, aby nie używać szkieł zbyt ciemnych. Dla wędkarzy polecane są tzw. polaroidy, gdyż likwidują odblaski.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne nie należy więc sugerować się jedynie modą i ceną. Choć zapłacimy sporo, warto zainwestować w dobre okulary, które zabezpieczą nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem, a nie tylko zdobić będą naszą twarz.

Należy pamiętać, że natychmiastowym efektem przedawkowania promieniowania ultrafioletowego dla oczu jest zapalenie spojówek.

źródło: www.medserwis.pl

/skvar/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here